Cupa Mondiala 2018: Anglia se califica in semifinale fara sa straluceasca

Sambata, 07 Iulie 2018, ora 18:52
13819 citiri

Anglia este cea de-a treia semifinalista a Cupei Mondiale, reprezentativa "Albionului" obtinand insa o calificare fara stralucire in penultimul act al turneului final.

Englezii s-au impus cu scorul de 2-0 in fata unei Suedii care a "miscat" sporadnic si a avut ocazii intamplator.

Partida a fost una saraca in ocazii pana in momentul deschiderii scorului, care a venit in minutul 30, atunci cand Maguire a reusit sa puncteze cu o lovitura de cap.

Sterling a mai avut doua sanse bune pana la pauza, insa imediat dupa reluarea jocului a venit randul suedezilor sa rateze, Pickford intervenind excelent la sutul lui Berg.

La aproape o ora de joc a venit randul lui Delle Alli sa inscrie, tot cu capul, dupa ce a dejucat perfect jocul la offside al fundasilor suedezi.

Pickford a mai avut doua interventii pana la finalul partidei, una castigata fara glorie de englezi, care merg in semifinalele Cupei Mondiale.

Desfasurarea intalnirii:

Min.90+5 Finalul partidei! Anglia e in semifinale!

Min.90 Cinci minute de prelungiri.

Min.85 Ne apropiem de final si Anglia se apropie de semifinale.

Min.77 Sansa buna pentru englezi la centrarea lui Trippier pentru Sterling. Balonul este respins cu emotii.

Min.71 Berg suteaza sub transversala, Pickford scoate in corner!

Min.68 Forteaza din nou englezii, insa suedezii blocheaza cu noroc!

Min.62 Pickford intervine din nou exceptional in fata lui Toivonen.

Min.58 GOOOOL Anglia! Delle Alli inscrie cu o lovitura de cap!

Min.53 Englezii stapanesc jocul in aceste minute si tin balonul departe de propria poarta.

Min.47 Pickford scoate fenomenal balonul trimis de Berg!

Min.46 Incepe repriza secunda.

_____________

Min.45+2 Finalul primei reprize.

Min.45 Ce ocazie! Sterling are golul de 2-0 in gheata, dar incearca un sut si este blocat!

Min.43 Lindelof il blocheaza excelent pe Sterling in interiorul careului!

Min.38 Suedezii nu arata mare lucru in aceasta prima repriza si trebuie sa ajunga la un alt nivel daca vor sa joace in semifinale.

Min.30 GOOOOL Anglia! Harry Maguire inscrie cu capul din centrarea lui Young!

Min.24 Jocul se linisteste din nou.

Min.19 Sansa buna si pentru englezi, dar balonul sutat de Kane trece putin pe langa bara!

Min.16 Pare ca au mai multa consistenta in joc la mijloc suedezii.

Min.12 Claesson suteaza din afara careului, insa trimite peste transversala.

Min.9 Ramane o partida in care cele doua formatii nu risca inca absolut deloc.

Min.5 Echilibru si nicio ocazie in aceste minute.

Min.1 Incepe meciul!

ECHIPELE DE START

Suedia: Olsen - Krafth, Lindelof, Granqivst, Augustinsson - Claesson, Ekdal, Larsson, Forsberg - Berg, Toivonen

Rezerve: Johnsson, Nordfeldt, Durmaz, Guidetti, Helander, Hiljermark, Jansson, Thelin, M. Olsson, Rohden, Svensson

Antrenor: Jane Andersson

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire - Trippier, Ali, Henderson, Lingard, Youg - Sterling, Kane

Rezerve: Butland, Pope, Alexander-Arnold, G. Cahill, Delph, Dier, Jones, Loftus-Cheek, Rashford, Rose, Vardy, Welbeck

Antrenor: Gareth Southgate

Cele doua s-au mai intalnit de doua ori in cadrul unei Cupe Mondiale, de fiecare data rezultatul fiind unul de egalitate.

Jocurile au avut loc in 2002 si 2006, in faza grupelor, rezultatele fiind 1-1 si 2-2.

In plus, ultima data la un turneu final, Suedia si Anglia s-au intalnit la EURO 2012, cand englezii castigau greu, 3-2.

Lustig este indisponibil pentru suedezi, el fiind suspendat pentru cumul de cartonas, in timp ce Vardy este incert pentru acest joc, din cauza unei accidentari.

Anglia a trecut de o grupa cu Belgia, Panama si Tunisia, iesind pe locul 2, in timp ce Suedia a fost lidera grupei din care a fost out campioana mondiala Germania, suedezii mergand mai departe alaturi de Mexic.

In optimi, Anglia a trecut la penaltiuri de Columbia, in timp ce Suedia s-a impus la limita cu Elvetia, 1-0.

Arbitru: Bjorn Kuipers, Olanda.

Partida va fi televizata pe TVR 1 si TVR HD.

UDMR propune "Ziua de Curăţenie Naţională". Când ar avea loc noua inițiativă dedicată protecției mediului
A treia zi de sâmbătă din luna septembrie ar putea deveni „Ziua de Curăţenie Naţională”, potrivit unui proiect de lege al UDMR depus la Parlament, având ca scop principal creşterea...
Gabriela Firea jubilează: Situația lui Cătălin Cîrstoiu va fi discutată în coaliție
Preşedinta PSD Bucureşti, Gabriela Firea, a declarat joi, 18 aprilie, că situaţia candidatului susţinut de PSD şi PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, ar urma să fie discutată...
#Anglia Suedia live text Cupa Mondiala, #cronica meci Anglia Suedia Cupa Mondiala, #sfert de finala Anglia Suedia CM , #meciuri