Cupa Mondiala 2018: Argentina se califica dramatic in optimi si evita o rusine istorica

Marti, 26 Iunie 2018, ora 22:51
16009 citiri

Argentina s-a calificat dramatic in optimile de finala de la Cupa Mondiala 2018, dupa o victorie pe final de meci cu Nigeria, scor 2-1.

Chiar daca s-au aflat in fata unui meci decisiv, argentinienii au avut o evolutie apatica, in nota celorlalte partide de la turneul final si au obtinut calificarea doar datorita unei executii de senzatie a lui Rojo.

Jocul sud-americanilor nu a stralucit, iar deschiderea scorului s-a produs mai mult intamplator, in minutul 14, dupa o pasa excelenta a lui Banega, pe care Messi a finalizat-o cu sange rece.

Totusi, Argentina nu a reusit sa se distanteze si s-a multumit doar sa tina de minge, insa ocaziile la poarta nigerienilor au fost destul de putine.

Messi a lovit bara din lovitura libera, dar imediat dupa pauza pe arena din Sankt Petersburg s-a produs un adevarat soc.

Arbitrul Cuneyt Cakir a acordat penalti pentru nigerieni dupa un fault al lui Mascherano, iar Moses a egalat fara emotii in minutul 51.

Argentinienilor li s-au "taiat" picioarele, iar nigerienii puteau primi inca un penalti in minutul 75, dupa un hent in careu, dar arbitrul a lasat jocul sa continue.

Finalul a fost incins, intrucat Argentina s-a aruncat in atac si a lasat spatii mari in defensiva. Am avut astfel multe ocazii la ambele porti, nigerienii au fost periculosi pe contra, dar cei care au marcat au fost tot argentinienii.

In minutul 85, fundasul central Rojo a aparut surprinzator in careul advers si a prins sutul carierei, devenind astfel eroul unei natiuni.

Argentina a evitat o eliminare rusinoasa inca din faza grupelor, dar in optimi va avea o misiune foarte grea, urmand sa intalneasca Franta.

De partea cealalta, Croatia, castigatoarea grupei D, se va duela cu Uruguay.

NIGERIA - ARGENTINA 1-2

90+4 - Final de meci! Argentina si Croatia se califica in optimi!

90 - 4 minute suplimentare.

Info: Croatia face 2-1 cu Islanda in celalalt meci.

Info: Croatia si Argentina merg in optimi la scorurile din acest moment.

86 - GOL ARGENTINA!!! Rojo inscrie cu un sut puternic din 12 metri si poate fi eroul Argentinei!!!

85 - Ce ocazie!!! Etebo bate o lovitura libera periculos, putin pe langa vinclu!

83 - Ce ocazie!!! Ighalo patrunde in careu, trage din unghi, iar Armani salveaza excelent!

81 - Ce ocazie!! Higuain trage mult peste dintr-o pozitie ideala!

80 - Schimbare Argentina: Kun Aguero intra in locul lui Tagliafico.

77 - Arbitrul turc decide ca nu trebuie acordat penalti pentru ca mingea ricoseaza din cap in mana!

75 - Ce ratare!!! Nigerienii pleaca pe contraatac, mingea ajunge la Ighalo, dar sutul acestuia dintr-o pozitie ideala trece pe langa poarta! Nigerienii cer penalti, avem VAR!

Info: Islanda egaleaza Croatia in celalalt meci.

72 - Schimbare Argentina: Meza intra in locul lui Di Maria.

71 - Ndidi suteaza puternic de la 30 de metri, dar mingea se duce putin peste poarta.

68 - Argentinienii au posesia, dar nigerienii se apara excelent, pe doua linii. Messi apare foarte rar in joc.

65 - Banega primeste cartonasul galben.

62 - Pavon centreaza din partea dreapta, Ekong respinge defectuos in corner.

60 - Schimbare Argentina: Pavon intra in locul lui Perez.

57 - Banega centreaza din partea stanga, nigerienii resping fara emotii.

Info: Croatia a deschis scorul in meciul cu Islanda.

Info: La scorurile din acest moment, Croatia si Nigeria merg in optimi, iar Argentina e eliminata!

51 - GOL NIGERIA!!! Moses inscrie din penalti si egaleaza!

49 - Penalti pentru Nigeria!! Mascherano il tine pe Balogun si arbitrul arata punctul cu var!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

40 - Armani iese in afara careului si degajeaza excelent.

34 - Bara Argentina!!! Messi trage din lovitura libera de la 18 metri, dar mingea loveste bara laterala!

32 - Balogun vede cartonasul galben pentru un fault asupra lui Di Maria.

27 - Higuain scapa intr-o pozitie buna, dar se ciocneste de portarul advers in momentul sutului.

20 - Argentina domina in continuare jocul.

Info: Argentina este calificata de pe locul doi la scorurile din acest moment.

14 - GOL ARGENTINA!!! Pasa lunga peste apararea adversa, Messi preia perfect in careu si inscrie!!!

13 - Messi incearca o verticalizare dar trimite direct la adversar.

8 - Primul sut al meciului: Tagliafico trage pe sus, dar mingea trece alaturi de poarta.

5 - Argentina incearca un atac in banda dreapta, dar Mercado greseste o pasa simpla. Inceput greoi de meci.

1 - A inceput meciul!

Nigeria: Uzoho; Omeruo, Balogun, Ekong, Idowu; Etebo, Ndidi; Moses, Obi Mikel, Musa; Iheanacho.

Argentina: Armani; Mercado, Otamendi, Rojo, Tagliafico; Enzo Perez, Mascherano, Banega, Di Maria; Messi, Higuain

Clasamentul Grupei D arata astfel inaintea meciului: 1. Croatia 6 puncte, 2. Nigeria 3 puncte, 3. Islanda 1 punct, 4. Argentina 1 punct.

Partida dintre Croatia si Islanda este de asemenea transmisa in direct de Ziare.com.

Confruntarea dintre Nigeria si Argentina e in direct pe TVR 1 si TVR HD.

Sebastian Burduja, candidatul PNL la Primăria Capitalei: ”Bucureștenii să nu mai fie forțați să aleagă răul cel mai mic"
Candidatul liberal la Primăria Capitalei, anunțat odată cu retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursă, vrea să propună „un model liberal de administrație”. Sebastian Burduja, liderul...
Românii au investit sume record în titlurile de stat. Depozitele în lei ale populației la bănci, la un maxim istoric
Românii au investit o sumă record de aproape 3,2 miliarde de lei, echivalentul a 643 milioane de euro, în titluri de stat Fidelis, săptămâna trecută. De asemenea, depozitele în lei ale...
#Nigeria Argentina, #Nigeria Argentina Live, #Nigeria Argentina direct, #televizare Nigeria Argentina , #meciuri