Cupa Mondiala 2018: Belgia elimina Brazilia si se califica in semifinale

Vineri, 06 Iulie 2018, ora 22:54
20149 citiri

Belgia este a doua semifinalista a Cupei Mondiale, echipa lui Roberto Martinez obtinand o calificare de poveste in penultimul act.

In sferturi, belgienii au invins favorita Brazilia cu scorul de 2-1 si au scos ultima nationala non europeana din turneu.

Brazilienii au inceput mai bine partida si chiar puteau deschide scorul in minutul 7, atunci cand Thiago Silva a "reusit" sa loveasca bara din doi metri.

Cum ocaziile se razbuna, belgienii au dat lovitura cinci minute mai tarziu, atunci cand Fernandinho, fara sa fie presat de vreun adversar, a deviat un balon trimis destul de slab din corner in proprie poarta.

Dupa prima jumatate de ora de joc, De Bruyne a dus scorul la 2-0 cu un sut din afara careului, in urma unui contraatac.

Sud-americanii au atacat, insa nu au reusit decat sa reduca din diferenta dupa ce Renato Augusto a reluat excelent cu capul din centrarea lui Coutinho.

Acelasi Augusto a mai ratat o sansa mare, pentru ca in prelungiri Curtois sa scoata peste transversala balonul sutat de Neymar.

Belgia merge asadar in semifinale, acolo unde se va duela cu Franta pentru un loc in meciul cu trofeul pe masa.

Desfasurarea meciului:

Min.90+5 Final de partida! Belgia e in semifinale!

Min.90+3 Curtois scoate peste transversala un balon trimis foarte bine de Neymar!

Min.90 Neymar cade in careu si solicita penalti.

Min.85 Cartonas galben pentru Fernandinho.

Min.84 Neymar intoarce bine pentru Coutinho in centrul careului, dar acesta suteaza mult pe langa!

Min.81 Ce ocazie! Renato Augusto trimite pe langa poarta din pozitie foarte buna!

Min.78 Firmino suteaza peste poarta din interiorul careului!

Min.76 GOOOOL Brazilia! Coutinho centreaza perfect, iar Renato Augusto puncteaza cu o lovitura de cap imparabila!

Min.71 Cartonas galben pentru Meunier. Fundasul va fi suspendat in semifinale, daca Belgia se va califica.

Min.61 Hazard finalizeaza cu un sut pe langa poarta o contra rapida a Belgiei.

Min.56 Domina brazilienii in aceste minute.

Min.47 Cartonas galben pentru Alderweireld.

Min.46 Incepe repriza secunda.

_____________________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.41 Allison scoate peste transversala sutul lui De Bruyne!

Min.38 Belgienii reusesc sa tina mingea departe de buturile proprii de minute bune.

Min.31 GOOOOOL Belgia! De Bruyne finalizeaza cu un sut superb un contraatac in viteza al belgienilor!

Min.30 Fiecare faza fixa aduce pericol in careul belgian, europenii respingand cu mari emotii de fiecare data.

Min.25 Sut al lui Marcelo, Curtois reuseste doar sa respinga in fata!

Min.19 Curtois retine sigur sutul lui Coutinho.

Min.15 Panica in careul belgian, balonul este respins cu mari emotii!

Min.13 GOOOOL Belgia! Este, de fapt, un autogol, Fernandinho, fara sa fie presat de vreun adversar, deviaza balonul in propria poarta!

Min.10 Paulinho, singur la 11 metri, trimite incredibil de slab!

Min.7 BARA BRAZILIA! Thiago Silva trimite in bara din 2 metri!

Min.2 De Bruyne suteaza pe langa poarta!

Min.1 Avem fluier de start la Kazan!

ECHIPELE DE START

Brazilia: Alisson - Fagner, Thiago Silva, Miranda, Marcelo - Paulinho, Fernandinho, Coutinho - Wilian, Gabriel Jesus, Neymar

Rezerve: Ederson, Cassio, Geromel, Filipe Luis, D. Costa, R. Augusto, Marquinhos, Fred, Firmino, Taison, Casemiro, Danilor

Antrenor: Tite

Belgia: Courtois - Meunier, Alderweireld, Kompany, Vertonghen - Fellaini, Witsel, Chadli - De Bruyne, Lukaku, Hazard

Rezerve: Mignolet, Casteels, Carrasco, Vermaelen, Mertens, Tielemans, Januzaj, Dembele, Boyata, Batshuayi, Dendoncker

Antrenor: Roberto Martinez

INFO: Invingatoarea va infrunta Franta in semifinalele Cupei Mondiale.

Mai mulți miniștri, în frunte cu Marcel Ciolacu, ajung în Qatar, pentru "investiții de 15 miliarde de euro"
Premierul Marcel Ciolacu şi şase miniştri se află, începând de marţi, în vizită de lucru în Qatar, dezvoltarea în România a unor proiecte de investiţii în valoare de 15 miliarde de...
Alegeri 2024. Începe depunerea candidaturilor pentru alegerile locale din 9 iunie
Partidele politice, alianţele, organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale şi candidaţii independenţi vor putea, începând de marţi până pe 30 aprilie, ora 23.59,...
#Brazilia Belgia Cupa Mondiala, #Brazilia Belgia LIVE, #Cupa Mondiala rezultate meciuri , #meciuri