Cupa Mondiala 2018: Spania se impune cu emotii in fata Iranului

Miercuri, 20 Iunie 2018, ora 22:53
9392 citiri

Spania a reusit sa obtina prima victorie la Cupa Mondiala din acest an, elevii lui Fernando Hierro avand insa multe emotii in duelul cu Iranul.

Ibericii s-au impus la limita, scor 1-0, si pot spune ca sunt in grafic in privinta calificarii in optimile de finala.

Fosta campioana mondiala incepea partida constienta ca trebuie sa se impuna pentru a evita o mare surpriza, insa Iranul a fost o nuca greu de spart.

Prima repriza a fost saraca in ocazii, David Silva fiind omul cu ratarile pentru iberici, insa, per total, iranienii s-au aparat destul de compact si nu au lasat multe spatii.

Golul victoriei a fost inscris in minutul 54. Iniesta l-a lansat bine pe Diego Costa in careul advers, atacantul a pivotat foarte bine, numai ca n-a mai apucat sa suteze. Rezaeian, incercand sa degajeze, a sutat balonul in piciorul lui Costa, iar mai departe a fost deviat in plasa.

Zece minute mai tarziu, Iranul reusea sa egaleze, numai ca golul a fost anulat dupa cateva secunda, corect, pentru o pozitie de offside.

Pe masura ce se scurgeau minutele spaniolii erau tot mai siguri pe ei, insa Taremi ii putea pedepsi aspru daca lovitura lui de cap nu se ducea la cativa centimetri peste transversala.

Spania castiga asadar cu mari emotii, ajunge la 4 puncte, iar in ultima etapa a meciurilor din grupe va da peste un Maroc deja eliminat.

Desfasurarea meciului:

Min.90+4 Finalul partidei! Spania castiga cu emotii!

Min.90 Am intrat in prelungiri si Spania se indreapta spre o victorie chinuita.

Min.83 Ce ocazie! Taremi trimite cu capul la o palma peste transversala spaniolilor!

Min.78 Ne indreptam spre finalul partidei cu Spania avand posesia si initiativa.

Min.70 Ce ocazie! Corner executat scurt de spanioli, pasa in centrul careului de unde Ramos suteaza in blocaj, iar apoi Costa se bate cu mai multi iranieni cazuti pe linia portii fara a reusi sa inscrie!

Min.63 GOL ANULAT IRAN! Iranienii reusesc sa inscrie, insa reusita este anulata cateva secunde mai tarziu pentru o pozitie de offside!

Min.60 Ce ocazie! Taremi se ridica bine in careul spaniol si trimite cu capul putin pe langa poarta!

Min.54 GOOOOOL SPANIA! Costa este lansat bine in careul advers, pivoteaza frumos, iar Rezaeian, incercand sa respinga, suteaza in piciorul atacantului si balonul se duce in plasa!

Min.50 Spaniolii sunt parca si mai hotarati in aceasta repriza a doua.

Min.46 Incepe partea secunda.

______________

Min.45+3 Finalul primei reprize.

Min.45+1 Faza frumoasa a spaniolilor, insa sutul lui Silva este deviat in corner.

Min.42 Isco se descurca bine in banda stanga, paseaza la Silva, insa acesta din urma suteaza in blocaj.

Min.36 Capitanul iranienilor acuza probleme musculare si sunt semne ca nu va mai continua.

Min.30 Silva rateaza cea mai mare ocazie de pana acum, trimitand peste poarta din centrul careului.

Min.25 Silva suteaza din lovitura libera, balonul este deviat usor, iar portarul iranian retine lejer.

Min.15 Se joaca destul de deschis, ambele formatii parand ca sunt gata sa riste pentru a marca.

Min.8 Pare ca se simte presiunea jocului pentru ca lipsesc ocaziile in aceste prime minute.

Min.1 Fluier de start in aceasta partida.

ECHIPELE DE START

Iran: Beiranvand - Ramin, Hosseini, Pouraliganji, Rezaeian - Ebrahimi, Ezatolahi - Ansarifard, Taremi, Amiri - Amzoun

Rezerve: Abedzadeh, Rashid, Torabi, Mohammadi, Shojaei, Khanzadeh, Ghodos, Montazeri, Reza, Jahanbakhsh, Dejagah, Cheshmi

Antrenor: Carlos Queiroz

Spania: De Gea - Carvajal, Pique, Ramos, J. Alba - Busquets - D. Silva, Iniesta, Lucas, Isco - D. Costa

Rezerve: Arrizabalaga, Reina, Nacho, Saul, Koke, M. Rodrigo, Thiago Alcantara, Odriozola, Azpilicueta, Monreal, I. Aspas, Asensio

Antrenor: Fernando Hierro

In prima partida de la Cupa Mondiala, Spania a remizat spectaculos cu rivala locala Portugalia, scor 3-3. Iranul, in schimb, a trecut cu 1-0 de Maroc si si-a depus candidatura pentru calificarea in faza eliminatorie.

Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
Kelemen Hunor, atac la PSD și PNL: "Cu chiu cu vai, au găsit un candidat comun şi acum îl abandonează. O bâlbâială politică de neiertat"
Retragerea candidatului coaliţiei PSD - PNL pentru Primăria Capitalei reprezintă o "bâlbâială politică de neiertat", consideră Kelemen Hunor, preşedintele UDMR. "Este o situaţie din...
#Spania Iran Cupa Mondiala, #Cupa Mondiala bani rezultate, #rezultate meciuri Cupa Mondiala , #meciuri