Cupa Mondiala 2018: Argentina se impiedica de Islanda. Messi a ratat un penalti

Sambata, 16 Iunie 2018, ora 17:53

Argentina a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Islanda, in Grupa D de la Cupa Mondiala 2018. Leo Messi a ratat un penalti in acest meci.

Argentinienii au inceput in forta si au combinat bine in ofensiva, dar si-au aratat in acelasi timp si slabiciunile din aparare.

Dupa un inceput alert, scorul a fost deschis in minutul 19 de Kun Aguero, care a sutat puternic din centrul careului si a facut 1-0 pentru Argentina.

Aproape imediat, Islanda a reusit egalarea, prin Finnbogason, dupa o serie de gafe in lant in defensiva sud-americanilor.

Posesia a fost intr-o masura covarsitoare de partea argentinienilor, in timp ce Islanda s-a multumit sa se apere disciplinat si sa iasa pe contraatac.

Messi a avut sansa de a face 2-1 in minutul 64, insa a ratat o lovitura de la 11 metri, iar Islanda a produs prima mare surpriza de la turneul final.

In celalalt meci din Grupa D se intalnesc Croatia si Nigeria, de la ora 22:00.

In etapa a doua, vor avea loc meciurile Argentina - Croatia (21 iunie, ora 21:00) si Nigeria - Islanda (22 iunie, ora 18:00).

ARGENTINA - ISLANDA 1-1

90+5 - Final de meci!

90+2 - Actiune buna a lui Messi, dar starul Barcelonei trage peste din careu!

90 - 5 minute suplimentare.

89 - Schimbare Islanda: Sigurdason intra in locul lui Finnbogason.

87 - Ce ocazie!!! Pavon trimite o centrare sutata, dar portarul islandez scoate fenomenal!

84 - Schimbare Argentina: Higuain intra in locul lui Meza.

82 - Messi trage frumos din afara careului, dar mingea trece putin pe langa poarta! Ce ocazie!

77 - Pavon cade in careu si cere penalti, dar jocul continua. A existat contact la aceasta faza.

76 - Schimbare Islanda: Skulason intra in locul lui Gunnarsson.

75 - Schimbare Argentina: Pavon intra in locul lui Di Maria.

72 - Banega suteaza din afara careului in bratele portarului.

68 - Islanda are un corner, dar centrarea e prea lunga si faza se stinge.

64 - Messi rateaza penaltiul!!! Portarul islandez ghiceste coltul si respinge!

63 - Penalti pentru Argentina dupa o intrare asupra lui Meza!

62 - Islanda are sansa unui contraatac, dar pasa catre Finnbogason este prea lunga.

61 - Argentina e mai prezenta in jumatatea adversa in ultimele minute, dar Islanda se apara in continuare bine.

57 - Aguero suteaza din careu, insa mingea este blocata.

54 - Schimbare Argentina: Banega intra in locul lui Biglia.

52 - Salvio loveste mingea cu mana in careu, dar jocul continua. Arbitrul nu solicita reluare video.

51 - Islanda incepe in atac partea secunda! Corner pentru nordici, dar Caballero iese si boxeaza.

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauza!

45 - Sansa mare pentru Islanda! Caballero intervine excelent si salveaza un gol ca si facut.

42 - Argentina cere penalti dupa ce un islandez a lovit mingea cu mana in careu, dar arbitrul acorda corner, considerand ca a fost neintentionat.

38 - Islanda sta pe doua linii si asteapta linistita atacurile argentiniene, care se opresc de cele mai multe ori la 20 de metri de poarta.

33 - Biglia suteaza peste poarta din 20 de metri, pozitie centrala.

32 - Argentina are o posesie de 73%, dar jocul sufera dupa un start bun.

28 - Argentina beneficiaza de un corner, dar islandezii se apara bine si nu au probleme in duelurile aeriene.

23 - GOL ISLANDA!!! Gafe in lant in defensiva argentiniana, care nu reuseste sa degajeze, iar Finnbogason egaleaza!

22 - Messi suteaza din marginea careului, mingea e retinuta fara probleme de portar.

19 - GOL ARGENTINA!!! Kun Aguero se intoarce frumos in careu, suteaza puternic sub bara si deschide scorul!!!!

17 - Leo Messi ia o actiune pe cont propriu, dar sutul sau din afara careului e boxat de portarul islandez.

16 - Argentina s-a instalat in jumatatea adversa in ultimele minute, iar Islanda s-a pus pe doua linii.

9 - Ce ocazie!!! Gafa mare in defensiva argentinienilor, mingea ajunge la Bjarnason, care trage putin pe langa din centrul careului, pozitie ideala!

8 - Ce ocazie! Tagliafico trimite cu capul pe spate, mingea trece putin pe langa!

5 - O prima faza fixa a argentinienilor. Messi bate o lovitura libera, dar Otamendi trimite cu capul pe langa.

1 - A inceput meciul!

Argentina: Caballero; Salvio, Otamendi, Rojo, Tagliafico; Mascherano, Biglia; Meza, Messi, Di Maria; Aguero

Islanda: Halldorsson; Saevarsson, Ragnar Sigurdsson, Arnason, Magnusson; Gunnarsson, Hallfredsson; J. B. Gudmundsson, Gilfy Sigurdsson, Bjarnason; Finnbogason

Meciul este televizat de TVR 1 si TVR HD.