Cupa Mondiala 2018: Germania invinge Suedia cu un gol marcat in minutul 95

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Sambata, 23 Iunie 2018, ora 22:56
12676 citiri

Germania pastreaza sanse de calificare in optimile de finala ale Cupei Mondiale dupa ce s-a impus dramatic, sambata seara, in fata Suediei.

Golul victoriei a fost marcat de Kroos in minutul 5 al prelungirilor, cu un sut senzational la vinclu!

Invinsi in prima etapa de Mexic, nemtii erau constienti ca numai o victorie in duelul cu suedezii ii pastreaza cu sanse reale in ecuatia calificarii, orice alt rezultat lasandu-i la mana rivalelor.

Debutul de meci a fost exploziv, "Mannschaft"-ul presand incredibil in primele minute. Au aparut ocaziile, insa nordicii s-au descurcat si au reusit sa treaca de momentele dificile, echilibrand apoi jocul.

Berg putea primi penalti la un contraatac taios, insa suedezii au reusit oricum sa deschida scorul cateva minute mai tarziu, atunci cand Toivonen a inventat o "scarita" de mare efect cu ajutorul careia a trimis balonul peste Neuer.

Condusi pe tabela, nemtii s-au aruncat in ofensiva, numai ca golul a venit abia in debutul reprizei secunde, Reus punctand cu un sunt din marginea careului mic.

Au urmat 40 de minute de chin nemtesc, elevii lui Loew cautand in zadar drumul spre gol. Cu 10 minute inainte de final, Boateng a vazut al doilea cartonas galben si a fost trimis la vestiare, campioana mondiala ramanand in inferioritate.

Finalul de meci a fost de infarct! Gomez a reluat o minge pe care scria 2-1, numai ca Olsen a respins fabulos in corner. Imediat, Brandt a luat la tinta bara, iar cand se parea ca totul e jucat Kroos a sutat fantastic din unghi si a trimis balonul in vinclu.

Cu aceasta victorie, Germania mai are nevoie de 3 puncte ce par facile din duelul cu deja eliminata Coreea de Sud in ultima etapa pentru a merge in optimi.

Desfasurarea meciului:

Min.90+8 Final de meci! Germania traieste!

Min.90+5 GOOOOOOOOOOL Germania! Kroos inscrie cu un sut superb la vinclu!

Min.90+2 BARA GERMANIA! Brandt suteaza excelent, insa balonul loveste bara!

Min.88 Ce ocazie! Gomez trimite bine cu capul, Olsen scoate fabulos in corner!

Min.83 Neuer respinge in extremis un balon dupa ce aluneca in careul de 6 metri!

Min.82 ELIMINARE GERMANIA! Boateng vede al doilea galben si este trimis la vestiare!

Min.80 Ne apropiem de final si parca se simte ca nemtii intra in criza de timp.

Min.72 Au si sansa suedezii, care au fost aproape de un autogol.

Min.71 Galben si pentru Boateng.

Min.65 Suteaza Kroos, mingea este deviata in corner!

Min.61 Muller centreaza pe jos, Reus incearca o reluare pretentioasa si lufteaza!

Min.60 La fel ca in prima repriza, suedezii echilibreaza jocul.

Min.52 Cartonas galben pentru Ekdal.

Min.49 Sut periculos al lui Kroos deviat in corner.

Min.48 GOOOOOOL Germania! Reus inscrie cu un sut din 7 metri!

Min.46 Incepe repriza secunda.

Intra Mario Gomez la nemti.

_________________

Min.45+3 Finalul primei reprize.

Min.45+2 Ce ocazie! Neuer scoate in corner un balon trimis excelent de Berg!

Min.40 Nemtii domina in continuare, dar nu mai ameninta buturile suedeze ca in primele minute.

Min.32 GOOOOOL Suedia! Toivonen profita de o gafa a aparatorilor germani si inscrie cu un lob peste Neuer!

Min.31 Rudy nu mai poate continua si este inlocuit cu Gundogan.

Min.25 Rudy primeste ingrijiri medicale dupa ce incaseaza o gheata in figura. Pare totusi ca isi va reveni.

Min.23 Domina copios Germania, insa parca atacurile nu mai sunt atat de periculoase.

Min.18 Berg incearca un sut din interiorul careului, trimite insa in blocaj.

Min.12 Greseste Rudiger, Berg pleaca pe contraatac, numai ca Neuer este la post si il blocheaza excelent!

Min.9 Inca un atac foarte bun al nemtilor respins cu dificultate de suedezi.

Min.6 Forsberg dribleaza frumos, dar este blocat inainte de a suta.

Min.3 Ce ocazie! Suedezii resping de pe linia portii la reluarea lui Draxler!

Min.1 Fluier de start in aceasta partida.

ECHIPELE DE START

Germania: Neuer - Kimmich, Rudiger, Boateng, Hector - Rudy, Kroos - Muller, Draxler, Reus - Werner

Rezerve: ter Stegen, Trapp, Brandt, Ginter, M. Gomez, Goretzka, Gundogan, Hummels, Khedira, Ozil, Plattenhardt, Sule

Antrenor: Joachim Loew

Suedia: Olsen - Lustig, Lindelof, Granqvist, Augustinsson - Claesson, Larsson, Ekdal, Forsberg - Berg, Toivonen

Rezerve: Nordfeldt, K. Johansson, Durmaz, Guidetti, Helander, Jiljemark, Jansson, Thelin, Krafth, Olsson, Rohden, Svensson

Antrenor: Janne Andersson

In prima runda de la Mondiale, Germania a fost invinsa surprinzator de Mexic, iar Suedia a trecut nu fara emotii de Coreea de Sud.

Președintele României: Relevanța NATO este cu atât mai mare în contextul extrem de complex pe care îl traversăm
Klaus Iohannis, președintele României a transmis, vineri, 29 martie, la 20 de ani de la aderarea României la NATO, că România va rămâne profund implicată în procesul de adaptare...
Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
#Germania Suedia Cupa Mondiala, #Germania Suedia rezultat, #Cupa Mondiala meciuri rezultate , #meciuri