Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Cupa Mondiala 2018: Nigeria invinge Islanda dupa o repriza de vis

Vineri, 22 Iunie 2018, ora 19:55
9876 citiri

Nigeria a reintrat in calculele calificarii din Grupa D dupa ce a reusit sa treaca destul de clar de revelatia Islanda.

"Vulturii" s-au impus cu scorul de 2-0 dupa o repriza secunda de vis.

Duelul dintre cele doua formatii a fost privit mai mult prin prisma sanselor Argentinei de a ramane in ecuatia calificarii in optimi, echipa lui Messi fiind avantajata de o remiza.

Si parea ca ne indreptam spre remiza dupa o prima repriza cuminte si foarte saraca in ocazii.

Lucrurile s-au schimbat in partea secunda, atunci cand nigerienii au iesit la joc si au inceput sa puna probleme serioase.

Musa a deschis scorul in minutul 49, punctand cu un sut superb din interiorul careului, dupa un contraatac ce a durat numai 12 secunde!

Acelasi Musa a lovit bara transversala cu 20 de minute inainte de final, pentru ca apoi sa duca scorul la 2-0 dupa o actiune personala foarte buna.

In fine, islandezii au avut sansa golului in minutul 80, insa vedeta Sigurdsson a sutat peste poarta.

Cu cele 3 puncte castigate astazi, Nigeria urca pe locul 2 in Grupa D si se va lupta cu Argentina lui Messi in meci direct pentru calificarea in optimi.

Desfasurarea meciului:

Min.90+7 Final de meci! Nigeria reintra in ecuatia calificarii!

Min.90+4 Probleme medicale pentru Obi Mikel.

Min.88 Posesie pentru nigerieni pe acest final de joc.

Min.83 Sigurdsson rateaza penaltiul!

Min.81 Penalti pentru Islanda!

Min.79 Islandezii cer penalti dupa o interventie a lui Eboue. Arbitrul le refuza acest lucru si se solicita arbitraj video.

Min.75 GOOOOOL Nigeria! Musa reuseste "dubla"!

Min.74 BARA NIGERIA! Musa suteaza superb, balonul izbeste transversala!

Min.71 O noua sansa pentru nigerieni, iar islandezii pare ca nu au replica.

Min.66 Sut al lui Moses din unghi, insa balonul nu prinde cadrul portii.

Min.57 Ndidi suteaza bine de la 30 de metri, balonul este usor deviat, iar Halldorsson scoate de sub transversala!

Min.55 Islandezii ies la joc in aceste minute, cautand golul egalizator.

Min.49 GOOOOOL Nigeria! Contra a africanilor, Moses centreaza in careu unde Musa pune un stop fabulos si inscrie cu un sut din vole!

Min.46 Incepe repriza secunda.

____________

Min.45+2 Finalul primei reprize.

Min.45 Sut centrare al islandezilor, mingea trece prin fata portii fara a fi insa atinsa.

Min.41 Ne apropiem de finalul intalnirii.

Min.34 Bjarnason incearca un sut puternic insa nu prinde cadrul portii.

Min.28 Se joaca in zona mediana, nimeni nu risca in aceste momente.

Min.21 Uzoho le da emotii coechipierilor respingand in careu un balon centrat de islandezi.

Min.15 Foarte putine ocazii in aceasta partida pana acum.

Min.8 Nigerienii incearca sa duca jocul cat mai sus dupa un debut bun al europenilor.

Min.3 Sigurdsson suteaza din lovitura libera, Uzoho scoate in corner.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Nigeria: Uzoho - Omeruo, Ekong, Balogun - Obi Mikel - Moses, Etebo, Ndidi, Idowu - Musa, Iheanacho

Rezerve: Ezenwa, Akpeyi - Echiejile, Ighalo, Shehu, Nwankwo, Obi, Onazi, Iwobi, Ogu, Awaziem, Ebuehi

Antrenor: Rohr Gernot

Islanda: Halldorsson - Saevarsson, Arnason, R. Sigurdsson, Magnusson - Gislason, Gunnarsson, G. Sigurdsson, Bjarnason - Bodvarsson, Finnbogason

Rezerve: Schram, Runarrson - Fridjonsson, Gudmundsson, Ingason, Eyjolfsson, O. Skulason, Hallfredsson, Traustason, A. Skulason

Antrenor: Hallgrimsson Heimir

Dupa prima etapa a grupelor, Islanda are un punct in clasamentul Grupei D, in timp ce Nigeria nu a punctat pana acum.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Nigeria Islanda Cupa Mondiala, #Cupa Mondiala meciuri rezultate, #rezultate Cupa Mondiala , #meciuri