Cupa Mondiala 2018: Suedia trece la limita de Elvetia si se califica in sferturi

de Marius Doroftei, Editor Ziare.com
Marti, 03 Iulie 2018, ora 18:53

Suedia este cea de-a saptea sfert-finalista a Cupei Mondiale, nordicii reusind sa se impuna la limita in fata Elvetiei, scor 1-0.

Partida de la Sankt Petersburg a fost una sub nivelul de pana acum al turneului final, cele doua formatii aratand destul de putin fotbal.

Elvetia a fost ceva mai insistenta in debut, insa doua sanse irosite nonsalant de suedezi au facut ca jocul sa se inchida.

Au urmat minute bune de plimbat mingea in zona mediana ceea ce a facut ca publicul neutru din tribune sa huiduie la un moment dat.

Golul a fost inscris in minutul 67, atunci cand "decarul" Forsbeg si-a incercat norocul cu un sut pe jos de la marginea careului, iar Akanji a deviat nefericit si l-a pacalit pe portarul Sommer.

Au urmat minute in care elvetienii au atacat parca fara cap, actiunile lor terminandu-se undeva la 20 de metri de poarta.

Pe final, in urma unui contraatac, arbitrul a dictat penalti pentru suedia si eliminarealui Lang, insa a constatat urmarind reluarile ca faultul nu a fost in interiorul careului. S-a aratat lovitura libera din 16 metri si eliminare, iar minutele trecute au adus si fluierul de final.

Suedia merge in sferturi fara sa straluceasca, insa a aratat inca o data ca are o defensiva care poate face diferenta in partidele echilibrate.

Desfasurarea meciului:

Min.90+6 Final! Suedia se califica in sferturi!

Min.90+6 Sut bun al lui Toivonen, scoate Sommer!

Min.90+5 Arbitrul consulta reluarile si renunta la penalti, constatand ca faultul a fost in afara careului. Eliminarea lui Lang ramane.

Min.90+3 Penalti Suedia! Arbitrul arata punctul cu var dupa o contra a suedezilor. Lang este eliminat pentru fault ca ultim aparator!

Min.90+1 Olsen retine bine balonul trimis de Seferovic!

Min.85 Centreaza Embolo, dar balonul este scos usor in corner.

Min.80 Ataca elvetienii, dar nu reusesc sa fie foarte amenintatori.

Min.71 Suedezii fac ce trebuie in aceste minute, tinand mingea departe de poarta proprie.

Min.67 GOOOOL Suedia! Forsberg suteaza de la marginea careului, Akanji deviaza nefericit si il pacaleste pe portarul Sommer!

Min.60 Galben pentru Behrami si, daca Elvetia se califica in sferturi, el va fi suspendat.

Min.53 Presiune mare pusa de elvetieni in aceste minute, cu multe cornere consecutive pe care aparatorii suedezi nu le pot respinge.

Min.49 Ocazii bunicele pentru ambele formatii in acest debut de repriza.

Min.46 Incepe partea secunda!

______________________________

Min.45+2 Finalul primei reprize.

Min.41 Ekdal apare singur in 8 metri, suteaza din prima, dar trimite peste poarta!

Min.39 Sut peste poarta al lui Zuber!

Min.36 Ne apropiem de final si pare ca nu se va marca in prima parte.

Min.29 Sommer intervine foarte bine la sutul lui Berg!

Min.25 Cele doua echipe refuza in aceste minute sa isi asume orice fel de risc, preferand un joc de pase ce atrage huiduieli din tribune.

Min.17 S-a calmat bine de tot jocul, elvetienii renuntand la avantul ofensiv dupa ocaziile suedezilor.

Min.9 Berg suteaza in blocaj din interiorul careului, iar Ekdal reia peste transversala de la 16 metri!

Min.8 Berg tasneste bine in careul advers, suteaza din prima, dar trimite defectuos!

Min.5 Elvetienii domina in primele minute, avand posesia si initiativa.

Min.1 Incepe partida cu Elvetia avand mingea de start si primul atac.

ECHIPELE DE START

Suedia: Olsen - Lustig, Lindelof, Graqvist, Augustinsson - Claesson, Svensson, Ekdal, Forsberg - Berg, Toivonen
Rezerve: Nordfeldt, Johnsson, Durmaz, Guidetti, Helander, Hiljemark, Jansson, Johnsson, Thelin, Krafth, M. Olsson, Rohden
Antrenor: Janne Andersson

Elvetia: Sommer - Lang, Djourou, Akanji, Rodriguez - Behrami, Xhaka - Shaqiri, Dzemaili, Zuber - Drmic
Rezerve: Burki, Mvogo, Elvedi, Embolo, Fernandes, Freuler, Gavranovic, Moubandje, Seferovic, Zakaria
Antrenor: Vladimir Petkovic

INFO: Suedia a castigat Grupa F cu doua victorii si o infrangere, iar Elvetia a fost a doua in Grupa E, in spatele Braziliei.