Cupa Mondiala 2018: Elvetia invinge dramatic Serbia. Gol in minutul 90

Vineri, 22 Iunie 2018, ora 22:51
10497 citiri

Elvetia a obtinut o victorie importanta la Cupa Mondiala, reusind sa se impuna dramatic in fata Serbiei.

Scorul final a fost 2-1, golul victoriei elvetienilor fiind inscris de vedeta Xherdan Shaqiri in minutul 90.

Partida a inceput ca din tun pentru sarbi, care, dupa ce au ratat cateva sanse destul de bune, au reusit sa deschida scorul dupa lovitura de cap superba a lui Mitrovic.

Au urmat minute bune de dominare sarba, vecinii nostri din sud-vest trecand pe langa dublarea avantajului la ocaziile lui Mitrovic si Tadic.

Partea secunda a fost una diferita, cu elvetienii revenind foarte bine in joc si reusind pana la urma sa intoarca soarta partidei.

Xhaka a restabilit egalitatea in minutul 52, el punctand cu un sut superb, de la peste 20 de metri, dupa un contraatac rapid al Elvetiei.

Serbia a "miscat" prin acelasi Mitrovic, care a ratat o alta ocazie mare, iar Elvetia a punctat decisiv in minutul 90, cand "decarul" Shaqiri a plecat excelent pe contraatac, a parcurs jumatate de teren si a punctat cu un sut pe jos.

Elvetia ajunge la 4 puncte si va juca in ultima etapa din grupe contra celor din Costa Rica, in timp ce Serbia tremura serios inaintea duelului decisiv pentru calificare cu Brazilia.

Desfasurarea meciului:

Min.90+6 Finalul partidei!

Min.90+5 Sut pe langa poarta al lui Shaqiri.

Min.90 GOOOOOL Elvetia! Contraatac excelent, Shaqiri e lansat bine si inscrie cu un sut pe jos!

Min.83 Ce ocazie! Stojkovic retine bine sutul lui Gabranovic! Se semnalizeaza tarziu offside.

Min.81 Stojkovic retine in doi timpi balonul sutat de Embolo.

Min.74 Xhaka are o sansa mare, rateaza, iar de la margine se semnalizeaza offside.

Min.69 Ce ocazie! Centrare in fata portii elvetiene, dar Mitrovic nu reuseste sa impinga balonul in plasa!

Min.65 Avem o repriza in care elvetienii sunt mai hotarati, iar sarbii ar putea regreta ocaziile din prima repriza.

Min.58 Sut bun al lui Shaqiri, insa balonul ocoleste vinclul!

Min.52 GOOOOOL Elvetia! Sarbii raman in atac, elvetienii contraataca si Xhaka inscrie cu un sut superb!

Min.52 Mitrovic trimite din nou cu capul peste transversala!

Min.50 Incep mai decisi elvetienii, care nu gasesc totusi cheia pentru a desface defensiva sarba.

Min.46 Incepe partea secunda.

___________

Min.45+2 Finalul primei reprize.

Min.45+1 Sut foarte bun al lui Tadic, insa mingea trece la o palma peste transversala!

Min.42 Panica din nou in careul elvetian dupa doua centrari sutate.

Min.37 Tadic suteaza destul de bine, Sommer retine insa usor.

Min.33 Galben pentru Milinkovic-Savic.

Min.31 Schar trimite putin peste transversala cu o lovitura de cap.

Min.27 Ne apropiem de finalul primei jumatati de ora si elvetienii nu dau semne ca pot ameninta buturile adverse.

Min.19 Reluare pe spate a lui Mitrovic, din nou pe langa poarta.

Min.16 Atacuri periculoase ale sarbilor, care sunt aproape de al doilea gol.

Min.14 Mitrovic reia cu capul de la marginea careului. Trimite totusi departe de buturile elvetiene.

Min.10 Ies elvetienii la joc dupa ce au primit gol. Ocaziile nu sut inca foarte mari, dar sunt semnale de alarma pentru sarbi.

Min.5 GOOOOOL Serbia! Mitrovic inscrie! Atacatul lui Newcastle reia superb cu capul, fara sanse pentru Sommer!

Min.5 Avem si o prima mare ocazie, Mitrovic reluand in blocajul lui Sommer.

Min.1 Incepe meciul!

ECHIPELE DE START

Serbia: Stojkovic - Ivanovic, Milenkovic, Tosic, Kolarov - Matic, Milivojevic - Tadic, Milinkovic-Savic, Kostic - Mitrovic

Rezerve: Dmitrovic, Rajkovic, Grujic, Jovic, Ljajic, Prijovic, Radonjic, Rodic, Rukavina, Spajic, Veljkovic, Zivkovic

Antrenor: Mladen Krstajic

Elvetia: Sommer - Lichtsteiner, Schar, Akanji, Rodriguez - Behrami, Xhaka - Shaqiri, Dzemaili, Zuber - Seferovic

Rezerve: Burki, Mvogo, Djourou, Drmic, Elvedi, Embolo, Fernandes, Freuler, Gabranovic, Lang, Moubandje, Zakaria

Antrenor: Vladimir Petkovic

Serbia are trei puncte dupa victoria contra celor din Costa Rica, in timp ce Elvetia incepe meciul cu punctul obtinut din remiza cu Brazilia.

Mesajul lui Nicușor Dan pentru Gabriela Firea: ”Nu ar mai trebui să deschidă gura, darămite să vrea să mai fie primar”
Intrarea Gabrielei Firea în cursa pentru Primăria Capitalei nu-l afectează pe actualul edil. Nicuşor Dan a declarat marţi, 23 aprilie, că lupta se va da între el şi Cristian Popescu...
Lovitură puternică pentru Piedone. Cât de multe voturi poate pierde după ce PSD a aruncat-o în cursa pentru Primăria Capitalei pe Firea
PSD și PNL au renunțat să-l mai susțină pe medicul Cătălin Cîrstoiu la alegerile pentru Primăria Capitalei. Cele două mari partide i-au aruncat în luptă Gabriela Firea (PSD) și pe...
#Serbia Elvetia Cupa Mondiala, #Serbia rezultate Cupa Mondiala, #Cupa Mondiala meciuri rezultate , #stiri Cupa Mondiala 2018