Dinamo elimina Steaua si merge in finala Cupei Romaniei

Miercuri, 20 Aprilie 2016, ora 23:25
21412 citiri

Dinamo s-a calificat in finala Cupei Romaniei dupa ce a terminat la egalitate, scor 2-2, cu Steaua, in mansa retur de pe National Arena. In meciul tur scorul a fost 0-0, iar Dinamo ajunge in finala datorita golurilor in plus marcate in deplasare.

A fost un meci spectaculos, inceput mai bine de Steaua, dar care s-a rupt dupa un gest stupid al lui Alexandru Bourceanu, care a fost eliminat in finalul primei parti.

Dupa un inceput de meci in care Steaua a dominat teritorial, campioana a reusit sa deschida scorul la prima actiune mai periculoasa.

Nicusor Stanciu a gasit o pasa excelenta printre fundasii adversi in minutul 18, iar Gabi Enache, ramas singur cu portarul a marcat cu un sut plasat.

Becali anunta un scenariu sumbru pentru Steaua dupa esecul cu Dinamo: Nu glumesc!

Trupa lui Reghecampf a facut pasul inapoi, iar Dinamo a reusit sa echilibreze spre finalul primei reprize.

Dominarea lui Dinamo s-a accentuat din minutul 42, cand Bourceanu a vazut cartonasul rosu pentru un cot in figura lui Gnohere.

Reghecampf, un car de nervi dupa derbiul cu Dinamo - ce a reprosat

Reghecampf a mutat defensiv la pauza, introducandu-l pe Filip in locul lui Marica, dar chiar si asa Dinamo a gasit calea spre gol in minutul 51, cu un sut fabulos al lui Ekeng de la 30 de metri.

La reluarea jocului, Reghecampf l-a introdus pe Popa, iar acesta a facut la prima actiune o cursa superba ce a dus la golul de 2-1 reusit de Alexandru Chipciu.

Steaua s-a pus din nou pe doua linii dupa marcarea golului, insa Dinamo a reusit sa bage balonul in plasa cu un sfert de ora inainte de final, cand Pulici a reluat in plasa dupa un sut respins de Cojocaru.

Aflata in inferioritate numerica, Steaua nu a mai avut pe final forta de a ataca, iar Dinamo merge in finala Cupei Romaniei.

In cealalta semifinala se vor intalni, joi seara, ASA Targu Mures si CFR Cluj.

STEAUA - DINAMO 2-2

90+4 - Final de meci! Dinamo se califica in finala!

90+4 - Chipciu vede cartonasul galben.

90 - Patru minute suplimentare.

88 - Popa cade la marginea careului, dar nu primeste lovitura libera.

84 - Tamas reia spre poarta dupa un corner, dar mingea se duce peste.

80 - Jocul este rupt in doua in aceste momente si usor haotic.

Info: La acest scor Dinamo e calificata in finala.

75 - GOL DINAMO! Pulici inscrie cu un sut plasat, dupa ce Cojocaru a respins gresit in fata un sut din 10 metri!

74 - Momcilovici se resimte dupa o intrare a lui Marc.

72 - Essombe intra in locul lui Hanca.

70 - Varela reia cu capul, dar mingea este repsinsa din fata portii.

68 - Lucian Filip trage de la 25 de metri pe langa poarta.

66 - Gregory Tade intra in locul lui Hamroun.

62 - Gnohere trimite cu capul peste poarta din centrarea lui Hanca.

60 - Rotariu suteaza mult peste poarta din afara careului.

56 - Romario intra in locul lui Vali Lazar.

56 - Mevjla reia cu capul pe langa poarta.

52 - GOOOOOOOOOOOOOOOL STEAUA!!!! Adi Popa patrunde in viteza la prima actiune, suteaza, mingea e respinsa pana la Chipciu, care introduce mingea in plasa!!!

52 - Adi Popa intra in locul lui Nicolae Stanciu.

51 - GOOOOOL DINAMO! Ekeng inscrie cu un sut superb de la 30 de metri in vinclu!

47 - Kharja rezolva bine doua situatii din careul Stelei.

46 - Se reia jocul!

Lucian Filip intra in locl lui Marica.

Laurentiu Reghecampf a fost eliminat la pauza si va vedea parta a doua din tribune.

45+2 - Pauza!

45 - Doua minute suplimentare.

42 - Bourceanu vede cartonasul rosu pentru un cot in gatul lui Gnohere.

39 - Ekeng trage peste poarta de la 35 de metri.

39 - Ce sansa pentru Dinamo! Ekeng patrunde singur in careu, dar isi prelungeste mingea si o scapa in aut de poarta!

37 - Chipciu mai iroseste o actiune de atac a Stelei cu o pasa gresita.

35 - Dinamo a reusit sa echilibreze jocul in ultimele minute.

31 - Prima actiune de atac a lui Dinamo din acest meci, insa Corbu centreaza in blocaj.

27 - Ce ocazie!!! Chipciu ramane singur in careu, dar se misca greu si trage in portar!

25 - Corbu s-a accidentat si primeste ingrijiri medicale.

23 - Steaua are sansa unui contraatac, dar Hamroun greseste pasa spre Marica.

19 - Stanciu suteaza frumos de la 25 de metri, mingea trece pe langa poarta.

17 - GOOOOOOOOOOOOOL STEAUA!!! Stanciu paseaza fabulos printre defensiva adversa, Enache ramane singur cu portarul si inscrie cu un sut plasat!!!

12 - Corbu intra in locul lui Steliano Filip.

12 - Chipciu ia o actiune pe cont propriu, dar paseaza gresit spre Hamrou.

8 - Steliano Filip se resimte si are nevoie de ingrijiri medicale.

6 - Kharja centreaza periculos, mingea ajunge in bratele lui Cerniauskas.

4 - Steaua are prima actiune de atac, dar Chipciu iroseste o sansa buna in careul advers.

1 - A inceput partida!

Info: Partida incepe la ora 21:30. In prima mansa scorul a fost egal, 0-0.

Steaua: Cojocaru - Enache, Tamas, Varela, Momcilovic - Kharja, Bourceanu - Chipciu, Stanciu, Hamroun - Marica

Dinamo: Cerniauskas - Hanca, Marc, Puljic, Filip - Ekeng, Mevlja - Rotariu, Palic, Lazar - Gnohere

Cele doua formatii s-au intalnit deja de cinci ori in acest sezon, rezultatele inregistrate fiind urmatoarele:

9 august: Steaua - Dinamo 0-0

22 noiembrie: Dinamo - Steaua 3-1

3 martie: Dinamo - Steaua 0-0

6 martie: Dinamo - Steaua 1-1

10 aprilie: Steaua - Dinamo 1-1

Partida este televizata de ProTV, Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

La partida programata pe National Arena sunt asteptati aproximativ 30 de mii de spectatori.

Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...
#Steaua Dinamo, #Steaua Dinamo live, #Steaua Dinamo direct, #Steaua Dinamo pe Net, #Televizare Steaua Dinamo, #Steaua Dinamo Cupa Romaniei , #meciuri