Steaua avanseaza in Cupa Romaniei dupa victoria cu Timisoara

Miercuri, 30 Octombrie 2013, ora 21:50
7174 citiri

Steaua s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa ce a castigat meciul cu ACS Poli Timisoara, scor 2-0, prin golurile lui Georgievski si Piovaccari.

Steaua a trait periculos in startul meciului, insa apoi a controlat ostilitatile fara probleme si a obtinut o calificare meritata in sferturile de finala ale Cupei Romaniei.

Minutul 6 a adus cea mai mare ocazie a banatenilor in Ghencea. O centrare din stanga l-a gasit nemarcat pe Furtado, iar acesta a trimis cu capul in bara.

Steaua a avut nevoie de doar 12 minute pentru a deschide scorul. Tanase a patruns frontal spre poarta adversa, insa sutul sau a fost respins de Kirev pana la Georgievski, care a trimis in plasa.

Deschiderea scorului i-a determinat pe stelisti sa reduca turatia motoarelor, astfel ca urmatoarea mare ocazie a venit abia in minutul 65, cand Prepelita a ratat cu poarta goala.

Prepelita a fost implicat si la golul de 2-0, reusit de Piovaccari in minutul 73. Mijlocasul Stelei a ratat din nou cu poarta goala, insa de aceasta data mingea a ajuns la Piovaccari, al carui sut din patru metri nu avea cum sa rateze tinta.

Banatenii au incheiat meciul in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Nohai, din minutul 87.

Steaua s-a calificat astfel in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, alaturi de Astra, Pandurii, Vaslui si Viitorul. Joi se vor disputa ultimele meciuri.

STEAUA - ACS Poli Timisoara 2-0

90+3 - Final de meci! Steaua se califica in sferturi!

90 - Adi Popa reia putin peste poarta din 10 metri.

90 - Trei minute suplimentare.

87 - Nohai vede cartonasul rosu.

83 - Steaua joaca la trecerea timpului, asteapta finalul.

77 - Barbut se resimte si primeste ingrijiri medicale.

73 - GOL STEAUA! Piovaccari reia din patru metri cu piciorul stang dupa o minge trimisa gresit de Prepelita care l-a gasit nemarcat.

70 - Piovaccari vede galben pentru simulare.

69 - Boldea intra in locul lui Keita.

68 - Szekely vede cartonasul galben.

66 - Szekely intra in locul lui Balaure.

65 - Ratare monumentala! Prepelita reia pe langa poarta din sase metri, dupa ce a drbilat portarul!

62 - Joc destul de modest, fazele de poarta lipsesc cu desavarsire.

56 - Filip intra in locul lui Chipciu.

55 - Kirev iese excelent din poarta si retine o centrare a lui Bourceanu.

52 - Stanciu trage pe langa poarta de la 30 de metri.

50 - Atac periculos al Timisoarei, Balaure nu reuseste insa sa traga.

46 - Se reia jocul!

Schimbari Steaua: Intra Popa si Stanciu, ies Gardos si Tanase.

45 - Pauza!

44 - Gardos vede cartonasul galben.

44 - Lovitura libera pentru banateni, Nita iese fara probleme si retine.

39 - Cristi Tanase trage peste poarta din afara careului.

36 - Asalt la poarta banatenilor, finalizat cu un sut defectuos al lui Szukala.

32 - Schimbare Timisoara: Nohai intra in locul lui Marovici.

29 - Prepelita finalizeaza o actiune frumoasa a Stelei cu un sut pe langa din marginea careului.

26 - Belu trage putin pe langa poarta din lovitura libera de la 30 de metri.

23 - Banatenii au inceput sa controleze mijlocul terenului.

19 - Lovitura libera pentru banateni, sutul lui Nicola este insa deplorabil.

15 - Prepelita reia modest cu capul, mult pe langa poarta.

12 - GOL STEAUA! Georgievski inscrie cu o reluare din 12 metri, dupa ce sutul lui Tanase, venit la capatul unei actiuni individuale, a fost respins.

9 - Prepelita trage de la 30 de metri, Kirev retine.

6 - Ce ocazie! Furtado reia in bara cu o lovitura de cap din sase metri!

5 - Spatii mari in defensiva Stelei, insa centrarea lui Barbut e imprecisa.

1 - Fluier de start!

Meciul incepe la ora 20:00 si este televizat de ProTV

Steaua: 1. Fl. Nita - 33. Varela, 4. Szukala, 6. Fl. Gardos - 17. Georgievski, 11. Prepelita, 55. Bourceanu, 14. Latovlevici - 7. Chipciu, 10. Tanase - 25. Piovaccari

Rezerve: 12. Tatarusanu - 3. D. Bratu, 8. Filip, 19. Ad. CRistea, 23. Stanciu, 77. Ad. Popa, 90. Nikolic

ACS Poli Timisoara: 12. Kirev - 24. Cl. Belu, 30. Seroni, 55. Petrovic, 19. Marovic - 25. Barbut, 17. S. Keita, 21. Trandu, 4. Nicola - 26. Furtado, 28. Balaure

Rezerve: 29. E. Pap - 13. Scutaru, 14. Szekely, 15. Bocsan, 16. Boldea, 18. Popovici, 20. Nohai

Partida se disputa pe stadionul Ghencea.

S-au mai calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei Astra Giurgiu, Pandurii si FC Vaslui.

Din ce destinații vin primele avioane în România imediat după intrarea în „Air Schengen”. Pasagerii nu vor mai face controalele la frontieră
Primele zboruri din spaţiul Schengen care vor ateriza duminică pe aeroportul Henri Coandă vor fi cele care vin de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam şi Geneva,...
Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
#Steaua Poli Timisoara, #Steaua Poli Timisoara LIVE, #Steaua Poli Cupa Romaniei , #meciuri