Steaua avanseaza in Cupa Romaniei dupa victoria cu Timisoara

Miercuri, 30 Octombrie 2013, ora 21:50
7174 citiri

Steaua s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa ce a castigat meciul cu ACS Poli Timisoara, scor 2-0, prin golurile lui Georgievski si Piovaccari.

Steaua a trait periculos in startul meciului, insa apoi a controlat ostilitatile fara probleme si a obtinut o calificare meritata in sferturile de finala ale Cupei Romaniei.

Minutul 6 a adus cea mai mare ocazie a banatenilor in Ghencea. O centrare din stanga l-a gasit nemarcat pe Furtado, iar acesta a trimis cu capul in bara.

Steaua a avut nevoie de doar 12 minute pentru a deschide scorul. Tanase a patruns frontal spre poarta adversa, insa sutul sau a fost respins de Kirev pana la Georgievski, care a trimis in plasa.

Deschiderea scorului i-a determinat pe stelisti sa reduca turatia motoarelor, astfel ca urmatoarea mare ocazie a venit abia in minutul 65, cand Prepelita a ratat cu poarta goala.

Prepelita a fost implicat si la golul de 2-0, reusit de Piovaccari in minutul 73. Mijlocasul Stelei a ratat din nou cu poarta goala, insa de aceasta data mingea a ajuns la Piovaccari, al carui sut din patru metri nu avea cum sa rateze tinta.

Banatenii au incheiat meciul in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Nohai, din minutul 87.

Steaua s-a calificat astfel in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, alaturi de Astra, Pandurii, Vaslui si Viitorul. Joi se vor disputa ultimele meciuri.

STEAUA - ACS Poli Timisoara 2-0

90+3 - Final de meci! Steaua se califica in sferturi!

90 - Adi Popa reia putin peste poarta din 10 metri.

90 - Trei minute suplimentare.

87 - Nohai vede cartonasul rosu.

83 - Steaua joaca la trecerea timpului, asteapta finalul.

77 - Barbut se resimte si primeste ingrijiri medicale.

73 - GOL STEAUA! Piovaccari reia din patru metri cu piciorul stang dupa o minge trimisa gresit de Prepelita care l-a gasit nemarcat.

70 - Piovaccari vede galben pentru simulare.

69 - Boldea intra in locul lui Keita.

68 - Szekely vede cartonasul galben.

66 - Szekely intra in locul lui Balaure.

65 - Ratare monumentala! Prepelita reia pe langa poarta din sase metri, dupa ce a drbilat portarul!

62 - Joc destul de modest, fazele de poarta lipsesc cu desavarsire.

56 - Filip intra in locul lui Chipciu.

55 - Kirev iese excelent din poarta si retine o centrare a lui Bourceanu.

52 - Stanciu trage pe langa poarta de la 30 de metri.

50 - Atac periculos al Timisoarei, Balaure nu reuseste insa sa traga.

46 - Se reia jocul!

Schimbari Steaua: Intra Popa si Stanciu, ies Gardos si Tanase.

45 - Pauza!

44 - Gardos vede cartonasul galben.

44 - Lovitura libera pentru banateni, Nita iese fara probleme si retine.

39 - Cristi Tanase trage peste poarta din afara careului.

36 - Asalt la poarta banatenilor, finalizat cu un sut defectuos al lui Szukala.

32 - Schimbare Timisoara: Nohai intra in locul lui Marovici.

29 - Prepelita finalizeaza o actiune frumoasa a Stelei cu un sut pe langa din marginea careului.

26 - Belu trage putin pe langa poarta din lovitura libera de la 30 de metri.

23 - Banatenii au inceput sa controleze mijlocul terenului.

19 - Lovitura libera pentru banateni, sutul lui Nicola este insa deplorabil.

15 - Prepelita reia modest cu capul, mult pe langa poarta.

12 - GOL STEAUA! Georgievski inscrie cu o reluare din 12 metri, dupa ce sutul lui Tanase, venit la capatul unei actiuni individuale, a fost respins.

9 - Prepelita trage de la 30 de metri, Kirev retine.

6 - Ce ocazie! Furtado reia in bara cu o lovitura de cap din sase metri!

5 - Spatii mari in defensiva Stelei, insa centrarea lui Barbut e imprecisa.

1 - Fluier de start!

Meciul incepe la ora 20:00 si este televizat de ProTV

Steaua: 1. Fl. Nita - 33. Varela, 4. Szukala, 6. Fl. Gardos - 17. Georgievski, 11. Prepelita, 55. Bourceanu, 14. Latovlevici - 7. Chipciu, 10. Tanase - 25. Piovaccari

Rezerve: 12. Tatarusanu - 3. D. Bratu, 8. Filip, 19. Ad. CRistea, 23. Stanciu, 77. Ad. Popa, 90. Nikolic

ACS Poli Timisoara: 12. Kirev - 24. Cl. Belu, 30. Seroni, 55. Petrovic, 19. Marovic - 25. Barbut, 17. S. Keita, 21. Trandu, 4. Nicola - 26. Furtado, 28. Balaure

Rezerve: 29. E. Pap - 13. Scutaru, 14. Szekely, 15. Bocsan, 16. Boldea, 18. Popovici, 20. Nohai

Partida se disputa pe stadionul Ghencea.

S-au mai calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei Astra Giurgiu, Pandurii si FC Vaslui.

Satisfacția candidatului AUR la Primăria Capitalei: "PSD și PNL au ajuns la soluțiile pe care le-au aruncat la gunoi inițial"
Decizia PSD și PNL de a renunța la candidatul comun Cătălin Cîrstoiu pentru primăria Bucureștiului a fost ironizată de toate partidele de opoziție. Mihai Enache, candidatul AUR la...
Dragoș Pîslaru, co-președinte REPER, despre schimbarea lui Cîrstoiu cu Firea și Burduja: "Mafia patronată de comasaţi şi-a arătat faţa"
Copreşedintele partidului REPER, Dragoş Pîslaru, a declarat că, prin retragerea candidaturii medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei de către coaliţie, „mafia patronată de...
#Steaua Poli Timisoara, #Steaua Poli Timisoara LIVE, #Steaua Poli Cupa Romaniei , #meciuri