Cupa Romaniei: Steaua remizeaza cu Dinamo si se califica in finala

Joi, 17 Aprilie 2014, ora 22:24
19408 citiri

Steaua s-a calificat in finala Cupei Romaniei dupa ce terminat la egalitate returul din deplasare de la Dinamo, scor 1-1. Ros-albastrii vor intalni Astra Giurgiu in ultimul act al competitiei.

Dupa victoria clara din meciul tur (5-2), Steaua a dominat si mansa secunda, profitand si de tactica surprinzatoare aleasa de Flavius Stoican, care a inceput meciul fara niciun atacant veritabil.

Campioana Romaniei a avut nevoie de doar 15 minute pentru prima mare ocazie la poarta lui Balgradean, insa sutul lui Popa s-a dus milimetric pe langa bara.

Steaua a deschis in cele din urma scorul in minutul 22, cand Chipciu s-a intors excelent cu fata spre poarta si a pasat perpendicular spre Tanase, care l-a invins pe Balgradean cu un sut plasat langa bara.

Chiar si dupa marcarea golului, Steaua a fost echipa mai periculoasa, iar pana la pauza scorul putea lua proportii.

Sanmartean a trimis elegant cu efect in minutul 26, dar Grecu a scos din fata portii, pentru ca Parvulescu sa traga si el putin pe langa in minutul 32, din centrarea lui Popa.

Meciul a avut o desfasurare similara si in partea secunda, cand echipa lui Reghecampf a ratat cu seninatate ocazie dupa ocazie.

Parvulescu, Popa si Pintilii au scapat singuri cu portarul, insa de fiecare data s-au pierdut cu firea si tabela a ramas intacta.

In schimb, Dinamo si-a creat prima mare sansa de gol abia in minutul 73, dupa un sut trimis de Bilinski pe care Tatarusanu l-a scos excelent in corner.

Finalul de meci i-a apartinut lui Dinamo, iar Matei a stabilit scorul final in minutul 86, cu un sut imparabil din 12 metri.

In finala programata pe 23 mai, Steaua va intalni Astra Giurgiu pe National Arena.

DINAMO - STEAUA 1-1

90 - Final de meci! Steaua se califica in finala Cupei!

90 - Trei minute suplimentare.

86 - GOL DINAMO! Gafa mare in defensiva Stelei, Matei e scapat de marcaj si inscrie cu un sut plasat!

86 - Bilinski suteaza pe langa poarta din marginea careului.

82 - Tanase trage pe langa poarta din lovitura libera de la 25 de metri.

80 - Steaua priveste fara emotii finalul acestui meci.

77 - Pasa excelenta catre Lazar in careul Stelei, dar mijlocasul greseste preluarea.

74 - Filip intra in locul lui Sanmartean.

73 - Ce ocazie! Bilinski trage pe langa poarta din sapte metri dupa o actiune excelenta a lui Lazar! Tatarusanu scoate ideal in corner!

71 - Barboianu vede cartonasul galben!

70 - Ce ocazie!!! Pintilii primeste singur cu portarul, dar trage modest si Balgradean retine!

69 - Szukala vede cartonasul galben.

68 - Serban intra in locul lui Boubacar.

67 - Sanmartean bate un corner, Balgradean iese gresit, insa stelistii nu profita.

65 - Tucudean nu reuseste sa reia in plasa din cinci metri dupa o centrare din banda stanga.

63 - Chipciu scapa spre poarta, e ajuns din urma de Grigore si deposedat.

61 - Tucudean intra in locul lui Rotariu.

58 - Piovaccari intra in locul lui Parvulescu.

57 - Ocazie incredibila! Popa scapa singur cu portarul, dar e ajuns din urma si nu poate sa traga sau sa paseze! Cere penalti, jocul continua!

56 - Ce ocazie!!! Stelistii combina superb si ajung in careul advers, mingea este la Parvulescu, dar sutul sau se duce pe langa!

54 - Prepelita intra in locul lui Varela.

52 - Bilinski intra in locul lui Filip.

51 - Dinamo ajunge in careul advers, insa Matei iese cu mingea in afara terenului.

48 - Sanmartean da o pasa spre Chipciu, Balgradean iese si retine.

46 - Se reia jocul!

45+2 - Pauza!

45 - Chipciu primeste cartonasul galben.

42 - Rus vede cartonasul galben.

39 - Chipciu patrunde in forta in banda stanga, centreza periculos, dar Balgradean retine.

38 - Pintilii vede cartonasul galben.

37 - Lovitura libera pentru Dinamo din marginea careului, Parvulescu acorda corner.

34 - Contraatac pentru Steaua, Chipciu scapa spre poarta, dar trage cu stangul din 20 de metri pe langa.

32 - Ce ocazie! Popa centreaza perfect din banda dreapta, Parvulescu reia cu dreptul din sase metri putin pe langa!

30 - Sanmartean da o pasa incredibila in diagonala de 60 de metri, mingea ajunge la Latovlevici, care trage slab in bratele lui Balgradean.

29 - Dragos Grigore vede cartonasul galben.

26 - Sansa mare pentru Steaua! Grigore de pe langa minge in propriul careu, Sanmartean incearca un sut cu efect, dar mingea e scoasa din fata portii goale de Grecu!

25 - Corner pentru Dinamo, stelistii resping fara probleme.

23 - Tanase vede cartonasul galben.

22 - GOL STEAUA! Tanase inscrie cu un sut pe langa portar la coltul lung din 14 metri, dintr-o pasa ideala a lui Chipciu, printre fundasii adversi!

20 - Chipciu recupereaza o minge, scapa spre poarta, dar greseste driblingul decisiv.

19 - Dinamo are nevoie de cel putin 3-0 pentru calificare, insa nu forteaza in acest start de meci.

15 - Ce ocazie!!! Balgradean iese gresit, Gardos recentreaza pana la Popa, care reia milimetric pe langa din sase metri!

12 - Inceput cu multe fragmentari de joc pe National Arena.

9 - Varela trimite cu capul din 14 metri, dar este surprins in ofsaid.

8 - Sanmartean ia o actiune pe cont propriu si este oprit prin fault.

7 - Parvulescu solicita un fault in jumatatea adversa, arbitrul lasa jocul sa continue.

4 - Tanase scapa spre poarta adversa, insa se incurca in driblinguri si iese cu mingea in afara careului.

1 - Fluier de start!

20:37 - Fanii Stelei au aprins mai multe torte, meciul incepe cu intarziere.

Info: Meciul incepe la ora 20:30 si este televizat de ProTV

Dinamo: Balgradean - Rus, Durimel, Grigore, Grecu - Barboianu, Boubacar - Lazar, Matei, Filip - Rotariu

Steaua: Tatarusanu - Varela, Szukala, Gardos, Latovlevici - Pintilii, Sanmartean - Ad. Popa, Tanase, Parvulescu - Chipciu

In prima mansa, Steaua s-a impus cu 5-2 pe National Arena.

Finala Cupei Romaniei se va disputa pe 23 mai. In ultimul act s-a calificat deja Astra Giurgiu.

Diana Șoșoacă spune că a fost filmată la duș: "Dacă nu-mi dau demisia din funcţia de senator vor da filmări intime"
Senatoarea Diana Șoșoacă susține că a primit amenințări și este hărțuită, cu scopul de a-și prezenta demisia. Ea pretinde chiar că e șantajată cu filmări compromițătoare cu ea,...
ICCJ dezbate contestația depusă de Alianţa Dreapta Unită, după ce Biroului Electoral Central a respins protocolul său de constituire
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie va dezbate marţi contestaţia depusă de Alianţa Dreapta Unită la decizia Biroului Electoral Central de respingere a protocolului său de constituire....
#Dinamo Steaua, #Dinamo Steaua live, #Dinamo Steaua direct, #televizare Dinamo Steaua, #Dinamo Steaua Cupa Romaniei , #meciuri