Cupa Romaniei: Petrolul invinge Chiajna si merge in semifinale

Marti, 27 Noiembrie 2012, ora 22:20
3225 citiri

Petrolul Ploiesti s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei dupa ce a trecut, in sferturi, de Concordia Chiajna, scor 2-1.

Intalnirea de pe "Ilie Oana" a fost dominata pe alocuri chiar autoritar de gazdele de la Petrolul. Chiajna lui Ilie Stan a parut cu gandul deja la meciul cu Steaua, de vineri, opunand o rezistenta formala.

Scorul a fost deschis in finalul primei reprize, atunci cand Bokila a punctat cu un sut sec, pe coltul scurt, din 10 metri.

La 10 minute de la reluarea jocului, in partea secunda, portarul Chiajnei, Cobrea, a intervenit hazardat in fata lui Grozav, balonul a ajuns la Bokila care a punctat pentru a doua oara cu un lob frumos, din 16 metri.

Oaspetii au reusit golul de onoare in ultimele zece minute, atunci cand Purece a transformat o lovitura de la 11 metri obtinuta de brazilianul Welington.

Intalnirea de la Ploiesti a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

FINAL DE MECI! Petrolul este prima finalista!

Min.82 GOL CHIAJNA! Purece transforma lovitura de la 11 metri!

Min.81 Penalti pentru Concordia Chiajna dupa un fault facut de Achim la Welington!

Min.63 Hoban incearca un sut de la distanta, dar trimite pe langa buturile Concordiei.

Min.54 GOL PETROLUL! Bokila reuseste "dubla" cu o reluare frumoasa din 16 metri!

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA !!!

_________________

Min.45 FINALUL PRIMEI REPRIZE!

Min.44 GOL PETROLUL! Bokila deschide scorul cu un sut din 11 metri!

Min.36 Boudjemaa suteaza peste poarta lui Cobrea dupa o faza superba a ploiestenilor.

Min.26 Grozav si Cristea trec foarte aproape de deschiderea scorului.

Min.10 Petrolul controleaza partida.

Min.1 A inceput meciul !

Petrolul: Bornescu - S. Achim, Manasse, Galamaz, Guilherme - Boudjemaa, Hoban, L. Marinescu, Ad. Cristea - Grozav, Bokila.

Rezerve:: Hamutovski, Mustivar, Cesinha, Neag, Cristescu, Oprita, Morar.

Chiajna: Cobrea - Belu, Leca, Ghionea, Bambara - Paraschiv, Purece - S. Pana, Serendiuc, Zuluf - Ibrici.

Rezerve: G. Iancu, Belica, Fl. Ilie, Welington, Popovici, A. Stan, Damian.

Celelalte partide din aceasta faza a Cupei Romaniei sunt programate miercuri si joi.

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. ”PNL-PSD continuă acapararea statului român”
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
#Petroluil semifinala Cupa Romaniei, #meciuri Cupa Romaniei, #Petrolul Chiajna Cupa rezultat, #Cupa Romaniei LIVE , #meciuri