Dinamo, eliminata de CSU Craiova din Cupa Romaniei: "Cainii rosii" nu vor juca in cupele europene

Marti, 06 Martie 2018, ora 18:54
18800 citiri

Dinamo a fost eliminata de CSU Craiova in sferturile de finala din Cupa Romaniei si va rata prezenta in cupele europene. La primul meci cu Florin Bratu pe banca, dinamovistii au pierdut cu 1-0 pe un teren execrabil.

In fata a peste 25 de mii de spectatori, CSU Craiova a atacat in valuri inca din primele minute, in timp ce Dinamo s-a multumit sa stea cat mai organizata in defensiva.

Scorul la pauza a fost 0-0, dar asta i se datoreaza in mare masura lui Penedo, care a avut doua interventii extraordinare in fata lui Alexandru Mitrita.

Portarul panamez a gresit insa in minutul 56, cand a iesit ezitant, iar Nicusor Bancu a trecut de el si a inscris in poarta goala.

Dinamo a fost mai prezenta in atac dupa primirea golului, a incercat sa obtina egalarea, dar si-a creat o singura mare ocazie de gol, prin Pesici, si a parasit astfel Cupa Romaniei.

S-au mai calificat in semifinalele Cupei Romaniei formatiile Gaz Metan Medias si FC Hermannstadt.

In celalalt sfert de finala se intalnesc FC Botosani si CSM Poli Iasi, martea viitoare de la ora 17:30.

CSU CRAIOVA - DINAMO 1-0

90+3 - Final de meci! CSU Craiova se califica in semifinale!

90 - 3 minute suplimentare.

88 - Schimbare Dinamo: Palici intra in locul lui Salomao.

83 - Dinamo pleaca pe contraatac, dar Torje trage direct in blocaj.

81 - Dan Nistor vede cartonasul galben.

78 - Schimbare Dinamo: Popa intra in locul lui Pesici.

78 - Schimbare Craiova: Barbut intra in locul lui Gustavo.

77 - Ce ocazie!!! Pesici trage peste poarta din doar patru metri, pozitie buna.

71 - Torje bate slab o lovitura libera periculoasa, direct in zid.

62 - Schimbare Dinamo: Romera intra in locul lui Hanca.

58 - Monroy trage peste poarta dintr-o pozitie buna si rateaza sansa egalarii.

56 - GOL CSU CRAIOVA!!! Bancu profita de ezitarea lui Penedo, il fenteaza scurt si apoi inscrie in poarta goala!!!

55 - Schimbare Craiova: Burlacu intra in locul lui Mitrita.

49 - Dinamo pleaca pe un contraatac periculos, insa Torje greseste pasa decisiva.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

45 - Ce ocazie!!! Mitrita ia o actiune pe cont propriu de la jumatatea terenului, suteaza bine, dar Penedo scoate in bara si apoi mingea se duce in corner!

40 - Ce ocazie!!! Mitrita bate excelent o lovitura libera, insa Penedo respinge in transversala!

38 - Mitrita suteaza putin pe langa poarta din lovitura libera de la 24 de metri.

31 - Mateiu vede si el cartonasul galben.

28 - Tensiuni pe teren. Oltenii cer penalti, dar jocul continua. Zlatinski, Bancu si Torje vad cartonase galben pentru un meleu creat pe teren.

23 - Torje suteaza din lovitura libera de la 35 de metri in bratele portarului.

13 - Mitrita trage bine din afara careului, Penedo scoate in corner.

12 - Incidente in tribune. Fanii olteni ameninta ca vor intra in sectorul dinamovistilor, jandarmii intervin.

7 - Bancu patrunde in banda stanga, centreaza in fata portii, iar dinamovistii resping in corner.

1 - Martici are probleme medicale dupa un duel cu Nistor si ambulanta patrunde de urgenta pe teren. Jucatorul isi revine si poate continua.

1 - A inceput meciul!

CSU Craiova: Mitrovic - R. Popa, Kelic, Tiago Ferreira - Martic, Mateiu, Zlatinski, Bancu - Gustavo, Baluta (cpt), Mitrita.

Rezerve: Calancea - Briceag, Screciu, Bic, Glavina, Burlacu, Barbut.

Dinamo: Penedo - Hanca, Maric, Katsikas, Vl. Olteanu - Mahlangu, Monroy - Torje, D. Nistor (cpt), Salomao - Pesic

Rezerve: Mutiu - Nica, Palic, D. Popa, Dudea, Romera, Moldoveanu

S-au calificat deja in semifinalele Cupei Romaniei formatiile Gaz Metan Medias si FC Hermannstadt.

Meciul este televizat de Digi Sport, Pro X si Telekom Sport.

Gabriela Firea, acuzată că joacă ”la două capete”. Candidat AUR: ”Nu se decide dacă îşi doreşte să fie primar sau europarlamentar”
Mihai Enache, candidatul AUR la Primăria Capitalei, îi cere Gabrielei Firea să oprească jocul politic "la două capete" şi să se retragă de pe lista PSD - PNL pentru alegerile...
Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...
#CSU Craiova Dinamo, #CSU Craiova Dinamo LiVE, #CSU Craiova Dinamo direct , #meciuri