Steaua se califica in genunchi in sferturile Cupei: Victorie la penaltiuri cu Baia Mare

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Joi, 29 Octombrie 2015, ora 23:13
10187 citiri

Steaua a obtinut o calificare in genunchi in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, avand nevoie de penaltiuri pentru a trece de divizionara secunda FCM Baia Mare.

Dupa 1-1 in timpul regulamentar de joc, elevii lui Radoi s-au impus cu 4-1 la loviturile de la 11 metri si au obtinut cu mari emotii calificarea.

Pentru disputa cu detinatoarea trofeului, cei de la Baia Mare au montat pe stadion o instalatie de nocturna, fiind prima partida din istoria orasului disputata la lumina reflectoarelor,

In fata unor tribune arhipline, gazdele au inceput jocul aproape perfect, punand presiune din primele minute si marcand rapid, inca din minutul 11.

Balaure a avut o incursiune buna in banda stanga, a centrat in careul Stelei, iar de acolo Pacurar a marcat cu un sut pe jumatate luftat, dar care l-a pacalit pe Cojocaru.

Steaua a reusit sa restabileasca egalitatea in minutul 27, atunci cand Tade a transformat un penalti obtinut de Stanciu.

Pe un gazon tot mai dificil, campioana s-a afundat in penibil, avand o evolutie pe alocuri ridicola, in timp ce FCM Baia Mare, echipa din Liga 2, a jucat tot mai curajos, amenintand poarta adversa.

In debutul celei de-a doua reprize a prelungirilor, in minutul 106, gazdele puteau inchide jocul, insa Codin a luat la tinta bara portii lui Cojocaru din pozitie ideala.

Cum ocaziile mari se razbuna, la loteria penaltiurilor jucatorii celor de la Baia Mare au ratat de doua ori si au pierdut o calificare pe care au avut-o, nesperat aproape, in mana.

Partida dintre FCM Baia Mare si Steaua a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

GOL STEAUA! Carp inscrie si califica echipa campioana in sferturi!

RATARE BAIA MARE! Hodor suteaza slab si Cojocaru respinge!

GOL STEAUA! Varela inscrie cu un sut plasat si ii provoaca pe spectatori!

GOL BAIA MARE! Deac marcheaza pentru gazde!

GOL STEAUA! Chipciu inscrie cu un sut in forta!

RATARE BAIA MARE! Pop il pacaleste pe Cojocaru, insa trimite in bara!

GOL STEAUA! Tade inscrie din nou de la 11 metri cu un sut pe centru!

INFO: Cojocaru provoaca furia fanilor sutand un balon in afara stadionului. Arbitrul ii acorda un cartonas galben.

Min.120 Final de meci. Calificarea se joaca la loteria penaltiurilor.

Min.116 Se pare ca vom avea lovituri de la 11 metri.

Min.112 Multa tensiune pe acest final de meci in care Steaua pare ca asteapta penaltiurile.

Min.106 BARA BAIA MARE! Gafeaza defensiva Stelei, gafeaza si mai rau si Cojocaru, insa campioana are mare noroc!

Min.106 Incepe si a doua repriza suplimentara.

______________________

Min.105+1 Se incheie prima repriza de prelungiri.

Min.104 Incep sa resimta probleme fizice jucatorii celor doua echipe.

Min.98 Ultima schimbare a Stelei: Mihalcea intra in locul lui Tahar.

Min.94 Tade reia periculos cu capul, insa trimite pe langa poarta.

Min.91 Incepe prima repriza a prelungirilor.

_______________________________

Min.90+4 Este oficial, vom avea doua reprize de prelungiri.

Min.90+1 Scena incredibila la Baia Mare! Portarul gazdelor gafeaza, insa iese din poarta si degajeaza, lansand un coleg pe contraatac. La cealalta poarta, Cojocaru greseste si el, insa rezolva cu o degajare.

Min.85 Ne indreptam spre final si se pare ca vom avea prelungiri. Daca va marca cineva, o va face doar din intamplare.

Min.79 Ultima modificare la gazde: Todin intra in locul lui Arnautu.

Min.76 Schimbare Steaua: Filip intra in locul lui Popa.

Min.73 Schimbare Baia Mare: Iese Balaure si intra Deac.

Min.66 Cartonas galben pentru Tahar.

Min.63 Cojocaru iese aiurea din poarta, pierde mingea, insa reuseste sa trimita in corner in ultima clipa.

Min.61 Centrare a lui Rapa, Tade incearca o "foarfeca", insa trimite peste poarta.

Min.58 Schimbare Baia Mare: Durus ii lasa locul in teren lui Pop.

Min.56 Arnautu trimite foarte slab, desi era singur in marginea careului Stelei.

Min.54 Faza buna de atac a stelistilor, insa Tahar trimite pe langa poarta!

Min.49 Gazdele incep in ofensiva si aceasta parte secunda a jocului.

Min.46 Incepe repriza secunda!

__________________

Min.45+1 Finalul primei reprize!

Min.39 Ne indreptam spre pauza cu un joc destul de incalcit.

Min.34 Ignea trimite un sut centrare, insa nu ii da emotii lui Cojocaru.

Min.29 Cartonas galen pentru Chipciu.

Min.27 GOOOL STEAUA! Tade inscrie de la 11 metri!

Min.26 Penalti pentru Steaua dupa ce Stanciu este doborat de Ignea in careul celor de la Baia Mare!

Min.19 Stelistii incearca, insa nu reusesc sa reintre in meci.

Min.15 Gazdele continua sa joace foarte curajos chiar si dupa deschiderea scorului.

Min.11 GOOOL BAIA MARE! Balaure urca bine in banda stanga, centreaza in fata portii iar Pacurar inscrie cu un sut luftat, care il pacaleste pe Cojocaru!

Min.10 Ocazie mare si pentru Steaua! Chipciu este lansat bine in careul advers, insa incearca un lob si trimite peste poarta!

Min.9 Cartonas galben pentru Balaure.

Min.8 Arnautu scapa singur spre poarta Stelei, insa intarzie mult si ii permite lui Varela sa vina din spate si sa trimita in corner!

Min.5 Schimbare Steaua: Rapa intra in locul accidentatului Papp.

Min.5 Prima ocazie a meciului le apartine gazdelor.

Min.1 Partida incepe in sfarsit dupa cateva minute de intarziere.

INFO: Sunt oameni care urmaresc meciul din afara arenei, de pe masini!

INFO: Atmosfera superba la Baia Mare, stadionul pare neincapator pentru suporterii dornici sa vada meciul.

ECHIPELE DE START

BAIA MARE: Bota - Straut, Hodor, Ilie, Lupu, Ignea, Durus, Pacurar, Balaure, Arnautu, Lonte

STEAUA: Cojocaru - Papp, Varela (cpt), Carp, Tarnovan - Sulley, Tahar - Popa, Chipciu, Stanciu - Tade

Rezerve: Nita - Rapa, Filip, Tosca, Guilherme, Mihalcea, Breeveld

INFO: Este primul meci din istoria arenei din Baia Mare care se va disputa in nocturna. Special pentru aceasta partida a fost montata o instalatie mobila.

Controversata taxă pe soare, eliminată de Guvern. Anunțul ministrului Energiei pentru prosumatori
Guvernul a adoptat joi, 28 martie, Ordonanţa pentru modificarea şi completarea OUG 27/2022 prin care este eliminată taxa pe soare pentru prosumatori şi actualizează schema de sprijin pentru...
Se interzise fumatul țigărilor electronice în spațiile publice închise și în birouri. Ce mai prevede legea promulgată de Klaus Iohannis
O lege promulgată deja de președintele Klaus Iohannis interzice vânzarea către minori a țigărilor electronice, dar și a dispozitivelor de vapat, cu sau fără nicotină. Acestea au fost...
#Steaua Baia Mare Cupa Romaniei, #Cupa Romaniei Steaua Baia Mare, #Cupa Romaniei meci rezultat , #optimi