Cupa Romaniei: Dinamo castiga in ultimul minut la Targu Jiu

Joi, 01 Noiembrie 2012, ora 23:20
3728 citiri

Dinamo Bucuresti s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa ce a castigat meciul din optimi cu Pandurii, scor 2-1. Golul victoriei "cainilor a fost inscris in prelungirile partidei de la Targu Jiu.

"Barcelona" lui Grigoras a confirmat pasa proasta pe care o traverseaza in ultima luna, abordand fricos intalnirea cu Dinamo, desi era mare favorita.

Dinamo, in schimb, a practicat un joc inteligent din punct de vedere tactic, baietii lui Bonetti gasind antidotul pentru jocul de pase al gorjenilor.

Dupa cateva ocazii irosite, poarta aparata de Mingote a fost perforata pentru prima data in minutul 37, atunci cand Alexe, gasit bine de Alvarez, l-a pacalit pe Viera si a deschis scorul.

Acelasi Alexe putea dubla avantajul "ros-albilor" in prelungirile primei reprize, dar mingea sutata de el a lovit transversala portii Pandurilor.

In partea secunda, Grigoras si-a motivat elevii iar acestia au aratat o alta fata. Pe undeva firesc a venit si golul egalizator, Lemnaru punctand in minutul 73, atunci cand a reluat in plasa centrarea lui Pleasca.

Pana la final, partida a fost una electrizanta. Impinsi de la spate de suporteri, dar sleiti din punct de vedere fizic, gorjenii au incercat sa marcheze golul victoriei, insa au avut de suportat contre taioase ale bucurestenilor.

Pe un asemenea contraatac Curtean a centrat in fata portii Pandurilor de unde Mamele a reluat nefericit in propria poarta, transand soarta calificarii.

Dinamo se califica astfel in sferturile de finala ale Cupei Romaniei si are sansa de a apara trofeul cucerit sezonul trecut.

PANDURII: Mingote - Pleasca, Mamele, Viera, Vlad - Voiculet, Nistor, Radut - C. Cristea, Maxim, Al. Grigoras

Rezerve: Lazar, Rusu, Bacila, Boutadjine, Lemnaru, Matulevicius, Konyeha

DINAMO: Balgradean - Nica, Luchin, Koulibaly, Pulhac - Grigore - Alvarez, Boubacar, C. Munteanu, Alexe - Tucudean

Rezerve: Naumovski, Rus, Curtean, C. Matei, Issa Ba, Filip, Axente

Arbitri: I. Kovacs, S. Gheorghe, M. Nicoara

Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
Ciolacu nu-l lasă pe Robert Negoiță să intre în cursa pentru Capitală: "E candidat la Sectorul 3 și lucrurile așa vor rămâne"
Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri, 19 aprilie, că a discutat cu liderul PNL, Nicolae Ciucă, şi au ajuns la concluzia că Robert Negoiţă este un candidat foarte bun al alianţei PSD -...
#Dinamo Pandurii rezultat Cupa, #Dinamo rezultat Cupa Romaniei, #rezultate Cupa Romaniei , #rezultate