Cupa Romaniei: Dinamo a batut Mediasul in 10 oameni

Joi, 29 Martie 2012, ora 21:55
4931 citiri

Dinamo Bucuresti s-a impus, joi seara, pe teren propriu, scor 1-0, in partida disputata cu Gaz Metan Medias in prima mansa a semifinalelor Cupei Romaniei.

"Cainii" au facut primul pas spre finala Cupei Romaniei, impunandu-se cu emotii in fata ardelenilor, la capatul unui joc in care au evoluat aproape o ora in inferioritate numerica.

Prima repriza a oferit foarte putine evenimente notabile, cele doua formatii prezentand un joc timid, cu actiuni ofensive modeste la ambele porti.

Echilibrul numeric s-a rupt cu sase minute inainte de pauza, cand Moti l-a faultat din spate pe Vitinho si a incasat cartonasul rosu, lasandu-si devreme echipa in inferioritate.

Oaspetii au reactionat imediat si au bifat o dubla ocazie. Sutul lui Tahar a fost respins de pe linia portii, balonul a ajuns la Bawab, dar atacantul ardelenilor a tintit bara, iar cele doua echipe au intrat la cabine cu tabela alba.

In ciuda inferioritatii numerice, "cainii" au preluat posesia dupa primul sfert de ora al reprizei secunde si au inceput sa ameninte poarta lui Buchta, care s-a remarcat excelent in fata lui Marius Niculae, Scarlatache sau Rus.

Goalkeeperul mediesenilor a comis-o insa cu doua minute inainte de final, cand a gresit inexplicabil si l-a lasat pe Rus cu poarta goala. Dinamovistul a inscris unicul gol al partidei a adus o victorie pretioasa in contul gazdelor.

Meciul Dinamo - Gaz Metan a fost transmis in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com, iar mai jos puteti urmari comentariul LIVE Text.

Desfasurarea partidei:

Final de meci! Dinamo bate Mediasul in inferioritate numerica!

Min.88 GOL DINAMO! Rus inscrie cu poarta goala dupa o gafa imensa a goalkeeperului Buchta!

Min.81 Bawab este blocat in ultimul moment de Grigore in fata portii.

Min.77 Buchta retine in doua randuri, la suturile lui Scarlatache si Rus.

Min.75 Rus rateaza cu mult poarta din interiorul careului.

Min.74 Ultima schimbare la oaspeti: Avram intra in locul lui Tahar.

Min.73 Cartonas galben si pentru Bawab.

Min.69 Buchta intervine excelent in fata lui Marius Niculae, dinamovistul ratand de doua ori in fata portii.

Min.67 Ultima schimbare la gazde: Rus intra in locul lui Tames.

Min.62 Balgradean intervine fara mari probleme la sutul slab al lui Tahar.

Min.59 Dragos Grigore primeste cartonasul galben.

Min.57 Schimbare la oaspeti: Iese Nicandro, intra Dudita.

Min.56 Mediesenii preseaza in apropierea careului dinamovist, dar apararea lui Ciobotariu rezista.

Min.53 A doua schimbare la Dinamo: Danciulescu ii ia locul lui Platini.

Min.50 Tahar primeste de la Vitinho si isi incearca norocul la poarta, dar Balgradean retine.

Min.46 Schimbare la oaspeti: Muth intra in locul lui Markovici.

Incepe repriza secunda!

----------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.43 Schimbare la Dinamo: Scarlatache intra in locul lui Cosmin Matei.

Min.42 Ocazie mare pentru oaspeti! Dinamovistii resping un balon de pe linia portii, iar apoi Bawab suteaza in bara!

Min.39 Moti il faulteaza din spate de Vitinho si dinamovistul este eliminat!

Min.33 Niculae rateaza tinta de la marginea careului.

Min.30 Platini primeste in careu, dar se impiedica de unul singur si scapa mingea in afara terenului.

Min.25 Breveeld trage de la 20 de metri, dar Balgradean retine fara probleme.

Min.24 O faza ofensiva a "cainilor" este oprita de arbitru pentru fault in atac.

Min.19 Mediesenii urca in atac, dar Bawab este surprins in ofsaid.

Min.14 Munteanu primeste in careu de la Niculae, dar trage peste poarta.

Min.10 Niculae trimite slab spre poarta si Buchta retine.

Min.5 "Cainii" recupereaza un balon si urca spre careul lui Buchta, insa pierd posesia la 25 de metri.

Min.3 Dinamovistii incearca un prim atac la poarta Gazului, dar Marius Niculae este surprins in ofsaid.

Incepe partida!

Echipele probabile:

Dinamo: Balgradean, Luchin, Dragos Grigore, Moti, Pulhac, Matei, C.Munteanu, Kone, Tames - Platini, M.Niculae;

Rezerve: Naumovski, Dorel Stoica, Alexe, Scarlatache, Curtean, Danciulescu, Rus;

Antrenor: Liviu Ciobotariu;

Gaz Metan: Buchta - Frasinescu, Lazar, Markovici, Vukadinovici - Breveeld, Todea, Ba - Tahar, Bawab, Vitinho;

Rezerve: Plesca, Buzean, Avram, Dudita, Roman, Muth, Gheorghe;

Antrenor: Cristian Pustai.

Mansa secunda este programata pe 11 aprilie.

Miercuri seara, Rapidul s-a impus pe terenul celor de la FC Vaslui, scor 1-0, in prima mansa a celeilalte semifinale din Cupa Romaniei.

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
#LIVE Cupa Romaniei, #LIVE Dinamo Gaz Metan, #Dinamo Gaz Metan Cupa Romaniei, #semifinale Cupa Romaniei, #rezultate Cupa Romaniei , #rezultate