Cupa Romaniei: Steaua, remiza dramatica la Ploiesti

Joi, 05 Martie 2015, ora 23:26
10693 citiri

Steaua a obtinut o remiza dramatica la Ploiesti, in prima mansa a semifinalelor Cupei Romaniei.

Partida s-a incheiat cu scorul de 1-1, Alex Chipciu egaland la ultima faza a partidei.

Intalnirea de pe stadionul "Ilie Oana" a inceput in nota de dominare a bucurestenilor, insa trupa lui Costel Galca a cazut inexplicabil la jumatatea primei reprize.

Debutant pentru Petrolul, "Meme" Tchite a deschis scorul in minutul 22, dupa doua gafe in lant comise de Tucudean si Rapa.

Condusa pe tabela, Steaua a dat replica 10 minute mai tarziu, atunci cand Geraldo Alves a scos de pe linia portii balonul trimis de Prepelita.

In debutul reprizei secunde, Petrolul a avut o bara, veteranul Teixeira, cel mai bun jucator de pe teren, fiind extrem de aproape de a dubla avantajul "lupilor" cu un sut din unghi.

Partea a doua a meciului a fost una extrem de confuza, Steaua parand in foarte multe momente incapabila sa puna probleme unei echipe care s-a asezat ermetic in defensiva.

Golul egalarii a fost marcat de Alexandru Chipciu la ultima faza a jocului, in cel de-al treilea minut de prelungiri, stelistul profitand la randul lui de o gafa in apararea gazdelor.

Scor final 1-1 si finalista se va decide in returul din Ghencea, peste trei saptamani.

Meciul dintre Petrolul si Steaua a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acestuia::

Min.90+4 Finalul partidei!

Min.90+3 GOOOL STEAUA! Chipciu egaleaza la ultima faza a meciului!

Min.90 Schimbare Petrolul: Mares intra in locul eroului Teixeira.

Min.88 Cartonas galben pentru Satli.

Min.82 Steaua este incapabila sa puna probleme in fata Petrolului.

Min.76 Cartonas galben pentru Neagu.

Min.74 Schimbare Steaua: Neagu intra in locul lui Bourceanu.

Min.72 Cartonas galben pentru Bourceanu.

Min.72 BARA STEAUA! Chipciu loveste bara cu o lovitura de cap, iar Rusescu nu poate relua in poarta!

Min.70 Schimbare Petrolul: Coman intra in locul lui Vasilache.

Min.69 Schimbare Petrolul: Iese marcatorul Tchite si intra Peteleu.

Min.68 Rusescu a cazut in careul advers si a cerut in zadar un penalti.

Min.61 Rusescu a luat o actiune pe cont propriu, insa a ratat complet sutul.

Min.60 Tamas trimite peste poarta din centrarea lui Bourceanu.

Min.57 Schimbare Steaua: Tamas intra in locul lui Papp.

Min.50 Corner batut bine de Bourceanu, dar Papp trimite complet gresit.

Min.49 BARA PETROLUL! Teixeira suteaza superb din unghi, iar Arlauskis este salvat de bara!

Min.46 Incepe repriza secunda!

Schimbare Steaua: Rusescu intra in locul lui Tucudean.

___________________

Min.45+1 Finalul primei reprize!

Min.44 Ploiestenii cer penalti la un hent comis de Tosca in propriul careu. Se acorda numai corner.

Min.39 Bourceanu centreaza bine, insa Varela trimite pe langa poarta din centrul careului.

Min.36 Pecanha retine usor sutul lui Chipciu, din lovitura libera.

Min.33 Chipciu suteaza de la distanta, Pecanha retine cu emotii.

Min.31 Ce ocazie! Prepelita trimite cu capul din plonjon, dar Geraldo scoate de pe linia portii!

Min.30 VAsilache suteaza din afara careului, Arlauskis retine fara probleme.

Min.23 Astafei scapa pe contraatac, suteaza din unghi, insa trimite pe langa poarta!

Min.22 GOOOL PETROLUL!!! Defensiva Stelei gafeaza, iar Tchite inscrie cu o reluare din cadere, din 7 metri!

Min.20 Cartonas galben pentru Papp.

Min.15 Joc confuz in aceste ultime minute, fara ocazii de gol.

Min.10 Apare si prima ocazie a Petrolului, cu Astafei reluand slab centrarea lui Fanchone.

Min.6 Greseala in defensiva gazdelor, dar Pecanha respinge din fata lui Tucudean.

Min.3 Tanase paseaza bine pentru Tucudean, dar acesta, din unghi, suteaza in blocajul lui Pecanha.

INFO: La Ploiesti ploua marunt, dar tribunele sunt pline.

Min.1 Incepe meciul de pe Ilie Oana!

ECHIPELE DE START

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Ipsa, Fanchone - Satli, Marinescu - Vasilache, Teixeira, Astafei - Tchite

Rezerve: Cobrea, Al. Coman, Mares, Peteleu, Pastorini, Nepomuceno, Al. Chirita

Steaua: Arlauskis - Ripa, Varela, Papp, Tosca - Bourceanu, Prepelita - Popa, Chipciu, Tanase - Tucudean

Rezerve: Cojocaru, Filip, Stanciu, Guilherme, Rusescu, Neagu, Tamas

INFO: Spectatorii vor putea intra pe arena Ilie Oana doar la cele doua tribune, peluzele fiind inchise ca urmare a unei sanctiuni dictata de FRF.

INFO: La TV, partida poate fi urmarita pe postul ProTV.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Petrolul Steaua Cupa Romaniei, #Petrolul Steaua LIVE Cupa, #Petrolul Steaua rezultat Cupa Romaniei , #rezultate