Cupa Romaniei: Rapid bate Pandurii si merge in semifinale

Miercuri, 07 Decembrie 2011, ora 20:25
5021 citiri

Rapid Bucuresti a invins, miercuri, formatia Pandurii Targu Jiu, scor 2-0, si a devenit prima formatie calificata in semifinalele Cupei Romaniei la fotbal.

Giulestenii s-au razbunat pe gorjeni dupa infrangerea severa incasata in campionat in urma cu doua saptamani, scor 0-3, impunandu-se in sferturile Cupei Romaniei gratie golurilor inscrise de Marcos Antonio si Stefan Grigorie.

Ambele reusite au fost inregstritate in repriza secunda, insa Alexa a ratat o uriasa ocazie de a deschide scorul in minutul 9, cand n-a reusit sa trimita in plasa din patru metri dupa o eroare a fundasilor gorjeni.

Rapid a deschis scorul pana la urma in minutul 58. Deac a centrat excelent din lovitura libera, iar Marcos Antonio in fata portii si a deviat balonul pe langa Mingote.

Giulestenii au continuat ofensiva si, dupa bara lui Herea din minutul 71, au punctat pentru 2-0 cu 11 minute inainte de final, cand Stefan Grigorie l-a batut pe goalkeeperul gorjenilor cu un sut superb de la 25 de metri.

Rapid Bucuresti: Coman - Cretu, M.Antonio, Oros, Bozovici - Grigore, Alexa, Herea - Roman, Pancu, Deac;

Rezerve: Straton, Duarte, Burca, Grigorie, Sburlea, Surdu, Teixeira;

Pandurii Targu Jiu: Mingote - Rusu, Viera, Chiriches, Al.Vlad - Pintilii, Nistor, Voiculet - Maxim, Batin, Cardoso;

Rezerve: Lazar, I.Rada, C.Cristea, Avramescu, Brata, Grigoras, Lemnaru.

Faza sferturilor de finala va continua joi cu meciurile Poli Timisoara - Gaz Metan si Dinamo - Petrolul Ploiesti.

Cea de-a patra partida, FC Vaslui - Otelul Galati, este programata pe 15 martie 2012.

Nicușor Dar îl provoacă pe Piedone la o dezbatere electorală. Răspunsul ironic al Primarului Capitalei după ce AUR l-a amenințat cu plângerea penală
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat joi, 25 aprilie, că aşteaptă de la contracandidatul său Cristian Popescu Piedone un răspuns în ce priveşte participarea la o dezbatere...
Ciolacu anunță că întrerupe orice comunicare cu Piedone: "Îi urez succes"
Marcel Ciolacu a tăiat orice cale de comunicare cu Cristian Popescu Piedone. Președintele PSD a declarat joi, 25 aprilie, că nu va mai exista niciun dialog și nicio ofertă pentru Piedone....
#sferturi Cupa Romaniei, #Rapid Pandurii Cupa Romaniei, #rezultate Cupa Romaniei , #rezultate