Cupa Romaniei: Rapid se impune la Vaslui si face primul pas spre finala

Miercuri, 28 Martie 2012, ora 21:55
5858 citiri

Rapid Bucuresti a invins Vasluiul in deplasare, in prima mansa a semifinalelor Cupei Romaniei, scor 1-0, si a facut primul pas spre marea finala.

Dupa o serie de trei infrangeri consecutive in Liga 1, Rapidul lui Razvan Lucescu a luat o gura de aer proaspat in Cupa Romaniei, impunandu-se pe terenul celor de la FC Vaslui la capatul unui meci disputat.

Primele ocazii au aparut abia in finalul primei reprize, cand atat gazdele, cat si oaspetii au trecut pe langa deschiderea scorului.

In minutul 37, sutul lui Yero Bello a fost deviat milimetric de portarul Dani Coman, iar sapte minute mai tarziu Borjan s-a impus cu greu in fata lui Grigorie.

Unicul gol al partidei a fost inscris din lovitura de la 11 metri, in minutul 72, cand Herea a transformat penaltiul obtinut de Grigorie intr-un duel cu portarul advers.

Finalul de meci a apartinut gazdelor, care au ratat de doua ori egalarea in prelungiri, prin Adailton si Raul Costin.

Meciul FC Vaslui - Rapid a fost transmis in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com, iar mai jos puteti urmari desfasurarea partidei.

Final de meci! Rapidul se impune la Vaslui si i-a o optiune serioasa pentru calificarea in finala!

Min.90+2 Costin ajunge in pozitie excelenta, dar este blocat in momentul sutului de Marcos Antonio.

Min.90 Adailton trece pe langa egalare, sutul sau de la aproape 30 de metri trecand putin pe langa vinclul portii lui Coman!

Min.89 Ultima schimbare la oaspeti: Burca intra in locul lui Rui Duarte, accidentat.

Min.84 Gheorghiu primeste in lateral dreapta si trimite cu capul spre poarta, dar Coman retine.

Min.82 Temwanjera cade in careul lui Coman, dar arbitrul face semn ca jocul sa continue.

Min.80 Face si Lucescu a doua schimbare: Pavlovici intra in locul lui Nicolae Grigore.

Min.78 Schimbare si la Vaslui: Temwanjera ii ia locul lui Yero Bello.

Min.75 Schimbare la gazde: Costin intra in locul lui Farkas.

Min.72 GOL RAPID! Herea inscrie cu un sut pe centrul portii!

Min.71 Penalti pentru Rapid! Grigorie patrunde in careul advers, este faultat de portarul Borjan, iar centralul arata punctul cu var.

Min.64 Nicolae Grigore respinge centrarea din lovitura libera a lui Adailton.

Min.61 Schimbare la Rapid: Teixeira intra in locul lui Surdu.

Min.59 Rateaza si Alexa tinta cu un sut de la distanta.

Min.57 Adailton bate o lovitura libera de la 25 de metri, dar trimite alaturi.

Min.50 Galben si pentru Marcos Antonio pentru un fault asupra lui Borjan.

Min.48 Cartonas galben pentru N'Doye dupa un fault la Alexa.

Min.46 Prima schimbare la pauza: Gheorghiu intra in locul lui Stanciu.

Incepe repriza secunda!

-----------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.45 Rateaza si Surdu din fata portii, dupa ce Grigorie a ratat balonul.

Min.44 Ocazie mare si pentru Rapid! Borjan respinge in extremis sutul lui Grigorie.

Min.42 Galben si pentru Wesley, dupa un fault asupra lui Deac.

Min.37 Ocazie imensa pentru Vaslui! Wesley il gaseste pe Yero Bello, atacantul suteaza, dar Coman atinge balonul si acesta trece milimetric pe langa poarta.

Min.35 N'Doye suteaza peste poarta de la 30 de metri.

Min.30 Adailton il faulteaza pe Surdu si primeste cartonas galben.

Min.27 Surdu primeste intr-o pozitie buna, dar este semnalziat in ofsaid.

Min.23 Alexa primeste primul cartonas galben al partidei.

Min.17 Borja respinge lovitura de colt executata de Herea.

Min.12 Adailton incearca o noua centrare, dar rapidistii resping.

Min.8 Adailton centreaza in careu pentru Bello, dar varful moldovenilor nu ajunge balonul.

Min.5 Rapidistii centreza periculos in fata portii, dar Borjan retine fara probleme.

Min.3 Papp nu ajunge la centrarea lui Adailton, iar mingea iese in aut.

Min.1 Vasluienii urca rapid in ofensiva, dar Coman retine in fata lui Yero Bello.

Incepe partida!

Echipe de start:

FC Vaslui: Borjan - Milanov, Papp, Farkas, Paito - Anderson Oliveira, N'Doye - Stanciu, Wesley, Adailton - Yero Bello;

Rezerve: Straton, Ad. Gheorghiu, Temwanjera, H.Luz, R.Costin, Gladstone, Buhaescu;

Rapid Bucuresti: D.Coman - R.Duarte, M.Antonio, Oros, Bozovic - Grigorie, Grigore, Alexa, Deac - Surdu, Herea;

Rezerve: Vatca, Ezequias, Pancu, Roman, Burca, Pavlovic, Teixeira.

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#Vaslui Rapid Cupa Romaniei, #semifinale Cupa Romaniei, #rezultate Cupa Romaniei , #rezultate