Cupa Romaniei: Rapid, eliminata de Astra in prelungiri

Joi, 29 Noiembrie 2012, ora 23:11
5426 citiri

Astra Giurgiu e ultima echipa calificata in semifinalele Cupei Romaniei, dupa ce joi seara s-a impus cu 3-2, dupa prelungiri, pe terenul celor de la Rapid.

Rapid si Astra au oferit o partida incantatoare, cu multe faze spectaculoase si chiar dramatism. Victoriosi au iesit giurgiuvenii, gratie unui gol marcat in minutul 111.

Oaspetii au deschis scorul la numai 4 minute de la startul partidei, prin BUdescu, cu un sut bine plasat de la 18 metri.

Tot in minutul 4, dar in repriza secunda, Astra si-a dublat avantajul prin Fatai, care a reluat in poarta, din numai cativa metri, o centrare buna din dreapta a lui Amorim.

Cand aproape toti credeau ca meciul e jucat, Oros a punctat cu capul, in minutul 65, dupa un corner executat de Roman.

Peste alte noua minute, acelasi Roman a executat bine un corner, iar Barboianu, presat de un adversar, si-a trimis mingea in propria poarta.

S-a intrat in prelungiri, iar, in minutul 111, Muresan a marcat golul victoriei, cu capul, dupa o centrare perfecta a lui Yahaya.

Astra castiga sfertul cu Rapid si avanseaza in semifinale, acolo unde va da piept cu CFR Cluj.

Rapid: Albut - Rui Duarte, Abrudan, Oros, Bozovic - Grigorie, Grigore (Ionita '53), Pavlovici (Surdu '104), Herea - Teixeira (Roman '53) - Pancu.

Antrenor: Marian Rada.

Astra: Lung jr - Barboianu, Muresan, Gaman, Morais - Yahaya, Takayuki - Amorim (Ivanovski ;85), Budescu, Distefano (Matel '114) - Fatai (Tembo '67).

Antrenor: Valentin Sinescu.

Arbitru: Ovidiu Hategan.

Ati putut urmari, in format LIVE score, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea ultimului sfert de finala din Cupa Romaniei la fotbal, dintre Rapid si Astra Ploiesti.

Rapid - Astra 2-3 (Oros '65 / Budescu '3, Fatai '49, Muresan '111)

min.111 - Muresan marcheza cu capul din numai 5 metri, dupa o centrare buna a lui Yahaya.

min.74 - Dupa un nou corner al lui Roman, gazdele egaleaza gratie unui autogol al lui Barboianu.

min.65 - Oros ii readuce pe giulesteni in joc cu un gol marcat cu capul de la 10 metri, dupa un corner executat de Roman.

min.49 - Fatai majoreaza avantajul oaspetilor, dupa ce-a primit o pasa excelenta in careu de la Amorim.

min.3 - Budescu deschide scorul cu un sut de la 18 metri.

In sferturi s-au mai inregistrat urmatoarele rezultate: Petrolul Ploiesti - Concordia Chiajna 2-1, Ceahlaul Piatra Neamt - Otelul Galati 0-2 si CFR Cluj - Dinamo 2-1, dupa prelungiri.

Liderul PSD îi răspunde lui Clotilde Armand: ”Să-și ia un avocat bun”
Premierul Marcel Ciolacu a reacţionat joi, 25 aprilie, la declaraţiile primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, transmiţându-i acesteia să îşi ia un avocat bun pentru că ”a încălcat...
Nicușor Dan îl provoacă pe Piedone la o dezbatere electorală. Răspunsul ironic al Primarului Capitalei după ce AUR l-a amenințat cu plângerea penală
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat joi, 25 aprilie, că aşteaptă de la contracandidatul său Cristian Popescu Piedone un răspuns în ce priveşte participarea la o dezbatere...
#Rapid elimita Cupa Astra, #Rapid eliminata prelungiri Astra, #LIVE Rapid Astra, #LIVE sferturi Cupa Romaniei , #sferturi