Vasluiul distruge pe FC Brasov si merge in finala Cupei Romaniei

Joi, 15 Aprilie 2010, ora 22:10
3207 citiri

FC Vaslui s-a calificat in finala Cupei Romaniei in stil de mare campioana, formatia lui Lacatus zdrobind Brasovul in returul semifinalei, scor 4-0.

Avand handicapul meciului tur, castigat de brasoveni cu 1-0, vasluienii au inceput puternic, presand poarta lui Dani Coman inca din primul minut. Cu Wesley si Sanmartean in forma maxima, "galben-verzii" au facut spectacol in fata propriilor suporteri.

Raul Costin a deschis balul in minutul 28, Raul Costin transformand senzational o lovitura libera de la peste 25 de metri. Un minut mai tarziu Milanov patrunde bine in banda stanga, centreaza perfect iar Wesley reia cu capul fara speranta pentru Dani Coman. Finalul primei reprize i-a gasit pe elevii lui Moldovan in corzi, Vasluiul primind lovitura de la 11 metri dupa un fault la Gladstone. Wesley executa insa in bara si scorul a ramas 2-0 la pauza.

La nici 10 minute de la reluarea partidei Sanmartean isi trece si el numele pe lista marcatorilor, din lovitura libera. Imediat, Abrudan il faulteaza aiurea pe Costly si vede cartonasul rosu, astfel ca sperantele brasovenilor de calificare in finala se spulbera.

Din acest moment moldovenii s-au dezlantuit, jucand pentru spectacol, cu Wesley si Sanmartean in prim-plan. Fostul mijlocas al Bistritei a centrat perfect pentru Costly, atacantul din Honduras punctand pentru 4-0. Paradoxal, Brasovul a inceput sa joace in ultimele 10 minute, cand a amenintat serios poarta lui Kuciak.

FC Vaslui invinge la pas Brasovul si va da piept cu CFR Cluj in marea finala a Cupei Romaniei, editia 2010, pe stadionul din Iasi. Partida dintre FC Vaslui si FC Brasov a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

Finalul partidei !!!

Min.94 Wesley suteaza pe langa poarta din lovitura libera.

Min.92 Costly rateaza o ocazie uriasa, dar nimeni nu se supara pe varful din Honduras.

Ultima schimbare la Vaslui: Neagu intra in locul lui Milisavljevici

Schimbare Vaslui: Delgado intra in locul lui Sanmartean.

Min.85 Kuciak retine cu emotii sutul lui Ionescu.

Schimbare Vaslui: Zmeu intra in locul lui Raul Costin.

Min.82 Ionescu executa bine o lovitura libera, putin peste poarta.

Schimbare Brasov: Hadnagy este trimis si el pe teren in locul lui Savici.

Schimbare Brasov: Catalin Munteanu ii lasa locul pe teren lui Marian Cristescu.

Min.74 GOOOOL FC VASLUI !!! Costly inscrie din 4 metri din centrarea excelenta a lui Sanmartean!

Min.70 Vasluiul face spectacol! Wesley si Sanmartean paseaza si dribleaza extraordinar, dar faza se incheie cu sutul pe langa trimis de Raul Costin.

Min.66 Roman trece de Gladstone si suteaza din unghi, insa mingea trece departe de poarta.

Min.62 Portarul Kuciak se resimte si primeste ingrijiri medicale dupa o alunecare ratata a lui Dorel Zaharia.

Min.61 Kuciak retine bine un balon din picioarele lui Savici.

Schimbare FC Brasov: Oros intra in locul lui Ilyes.

Min.59 Pavlovici vede cartonasul galben dupa un fault foarte dur la Ilyes.

Min.55 Eliminare Brasov: Abrudan vede cartonasul rosu pentru un fault cinic la Costly!

Min.53 GOOOOL FC VASLUI !!! Sanmartean trimite o centrare de la 25 de metri, balonul se scurge prin careul Brasovului fara a fi atins de nimeni si se opreste in plasa portii aparate de Dani Coman!

Min.51 Rui Duarte a centrat bine in fata portii, dar Catalin Munteanu a sutat aiurea, mult peste poarta.

Min.47 Brasovul este aproape de gol dupa cateva gafe in lant ale defensivei Vasluiului.

A inceput partea secunda!

__________

Finalul primei reprize!!!

Min.46 Ratare: Wesley suteaza in bara!

Min.45 Penalti pentru Vaslui! Gladstone este faultat in careu de Nuno Diogo, care primeste si un cartonas galben.

Min.41 Raul Costin este aproape de "dubla", dar Abrudan reuseste sa respinga.

Min.40 Kuciak intervine fabulos si scoate un gol ca si facut la o torpila trimisa de Roman!

Min.39 Cristi Ionescu vede si el cartonasul galben.

Min.36 Coman retine cu emotii un sut expediat de Wesley.

Min.34 Dorel Zaharia suteaza puternic din partea dreapta, insa Kuciak deviaza cu sansa in corner!

Min.30 Grigore este liber la 14 metri de poarta lui Kuciak, suteaza, dar mingea e deviata peste poarta!

Min.29 GOOOOL FC VASLUI !!! Milanov patrunde bine pe partea stanga, centreaza perfect si Wesley puncteaza cu o lovitura de cap plasata excelent!

Min.28 GOOOOL FC VASLUI !!! Raul Costin executa fantastic o lovitura libera de la 28 de metri si il invinge pe Coman!

Min.26 Dorel Zaharia primeste primul cartonas galben al meciului.

Min.25 Coman retine usor o lovitura libera executata de Sanmartean.

Min.24 Gazdele au trimis mai multe centrari in careul advers, insa brasovenii au respins de fiecare data.

Min.19 Nicolae Grigore scapa de un cartonas galben dupa ce i-a aplicat o talpa pe genunchi lui Costin.

Min.17 Milanov centreaza periculos in careului Brasovului, insa Nuno Diogo reuseste sa respinga.

Min.15 Mihai Roman incearca un sut fara preluare, de la 20 de metri, dar mingea trece pe langa poarta.

Min.11 Kuciak retine cu siguranta un nou sut de la distanta.

Min.8 Roman suteaza de la distanta, pe langa poarta Vasluiului.

INFO: La Vaslui ploua iar gazonul este extrem de alunecos.

Min.4 Raul Costin executa o lovitura libera, insa balonul este deviat in corner.

INFO: Fanii vasluieni au facut o coregrafie frumoasa, mesajul fiind VREM PRIMUL TROFEU

Min.1 A inceput meciul!

FC Vaslui: Kuciak - Akakpo, Papp, Gladstone, Milanov - Costin, Pavlovic - Milisavljevici, Wesley, Lucian Sanmartean - Costly.

Rezerve: Haisan, Balaur, Neagu, Zmeu, Zubar, Delgado, Farcas.

Antrenor: Marius Lacatus;

FC Brasov: Coman - Duarte, Abrudan, Diogo, Ionescu - Roman, N.Grigore, Ilyes, Catalin Munteanu - Zaharia, Savici.

Rezerve: Minca, Oros, Maldarasanu, Ezequias, Cristescu, Hadnagy, Voicu.

Antrenor: Viorel Moldovan;

Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
Ciolacu nu-l lasă pe Robert Negoiță să intre în cursa pentru Capitală: "E candidat la Sectorul 3 și lucrurile așa vor rămâne"
Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri, 19 aprilie, că a discutat cu liderul PNL, Nicolae Ciucă, şi au ajuns la concluzia că Robert Negoiţă este un candidat foarte bun al alianţei PSD -...
#semifinala Cupa Romaniei, #Vaslui Brasov Cupa Romaniei, #Vaslui calificare finala Cupa, #Vaslui victorie Brasov Cupa , #stiri Cupa Romaniei