Victorie de infarct pentru Dan Petrescu in derbiul cu Lokomotiv

Sambata, 25 August 2012, ora 14:25
6393 citiri

Dan Petrescu a debutat cu o victorie in campionatul Rusiei, la Dinamo Moscova. Echipa lui Petrescu a castigat derbiul din deplasare cu Lokomotiv cu scorul de 3-2 dupa un meci de infarct.

Fara victorie in primele cinci runde, Dan Petrescu a hotarat sa ia taurul de coarne si l-a lasat pe banca de rezerve pe bosniacul Misimovici, pe care l-a acuzat de indolenta la meciul cu Stuttgart.

Dinamo Moscova a fost astfel mult mai dispusa la efort si a facut un pressing sufocant, dominand meciul in totalitate.

Kokorin a deschis scorul in minutul 12 cu un sut plasat, insa problemele din defensiva lui Dinamo au iesit din nou la iveala, Maicon egaland peste doar sase minute dupa o gafa uriasa a portarului.

Echipa lui Petrescu a continuat sa preseze, iar golul lui Dzudzak din minutul 59 a venit firesc. Si de aceasta data insa o gafa in defensiva l-a scos din sarite pe Petrescu. Dame N'Doye, fratele jucatorului de la Vaslui, a fost lasat nemarcat in careu si a punctat cu capul in minutul 65.

Spiritul de lupta impus de Dan Petrescu s-a facut simtit in continuare, iar Dinamo Moscova a mai preluat inca o data conducerea in minutul 68, datorita unei lovituri de cap plasata excelent de Noboa.

Golul ecuadorianului s-a dovedit a fi decisiv intrucat Dinamo Moscova a obtinut prima victorie din acest sezon.

Finalul nu a fost insa lipsit de emotii, deoarece Lokomotiv a ratat doua sanse mari in ultimul minut de joc.

LOKOMOTIV - DINAMO 2-3

Minutul 12 - Kokorin deschide scorul pe contraatac cu un sut plasat.

Minutul 18 - Maicon egaleaza pentru Lokomotiv cu o lovitura de cap dupa o mare greseala a portarului lui Dinamo. "Nu se poate asa ceva!", repeta Petrescu nervos din loja in care se afla!

Minutul 59 - Dzsudzsak inscrie pentru Dinamo Moscova cu un sut din unghi!

Minutul 65 - Dame N'Doye inscrie din fata portii dupa o gafa in apararea lui Dinamo.

Minutul 68 - Dinamo Moscova preia din nou conducerea dupa un gol reusit cu capul de Noboa.

Info: Meciul a inceput la ora 12:30

Inaintea acestui meci, Lokomotiv ocupa locul trei in Rusia, in timp ce Dinamo Moscova este pe locul 16, fara niciun punct in cinci etape.

Dan Barna acuză: Ciolacu, Ciucă și Iohannis vor "să le spună românilor că nu mai au speranţă"
Alianţa Dreapta Unită şi-a lansat vineri, 26 aprilie la Buzău, candidaţii pentru alegerile locale, vicepreşedintele USR Dan Barna formulând cu acest prilej o serie de critici la adresa...
Firea nu mai vrea sa audă de scandalul azilelor groazei: "Nu am de ce să plătesc eu ceva ce nu am greşit"
Gabriela Firea, candidatul PSD pentru Primăria Generală a Capitalei, reafirmă că nu are nicio vină în scandalul azilurilor, care a devenit anchetă penală. „Nu am de ce să plătesc eu...