Victorie salvatoare pentru Dan Petrescu in Rusia

Sambata, 22 Septembrie 2012, ora 16:35
4728 citiri

Dan Petrescu si echipa pe care o pregateste, Dinamo, au obtinut cea de-a doua victorie din acest sezon. Formatia din Moscova a trecut, pe teren propriu, de Amkar Perm, scor 3-2.

Intalnirea de pe Arena Khimki a inceput bine pentru gazde. Folosind o formula clasica, 4-4-2, tehnicianul roman a oferit o serie de surpriza. A lasat pe banca de rezerve vedetele Misimovici si Semshov, preferand sa titularizeze doi inchizatori, unul dintre acestia fiind romanul Adrian Ropotan.

Dupa o jumatate de repriza in care a dominat teritorial, echipa din Moscova s-a vazut condusa de un Amkar care nu a pus probleme pana atunci. Portarul Berezovskiy a pasat direct in gheata lui Jakubko, acesta a trecut pe langa doi fundasi adversi si a deschis scorul cu un sut plasat.

Doar cinci minute mai tarziu Dinamo restabilea egalitatea. Kokorin a centrat de pe partea dreapta, Kuranyi a prelungit cu capul pentru Jantscher iar jucatorul adus in aceasta vara la solicitarea lui Petrescu a inscris cu un sut in forta.

Pana la pauza, capitanul oaspetilor, Cherenchikov, a primit doua cartonase galbene si a fost eliminat.

In partea secunda, Dinamo a presat din primele minute. Portarul lui Amkar, Narubin, a avut doua interventii extraordinare la reluarile lui Kuranyi si Kokorin pentru ca apoi bara transversala sa fie lovita de doua ori in doua minute de Kuranyi si Semshov.

Golul izbavitor a venit in minutul 78, atunci cand Dzsudzsak a centrat bine, peste Narubin, iar Kuranyi a punctat simplu, cu o lovitura de cap din 2 metri.

Pe final, Misimovici, introdus si el in teren in partea secunda, alaturi de Semshov, i-a pasat frumos tanarului Kokorin care a dus scorul la 3-1 cu un vole superb, pe coltul lung.

In prelungiri, o lovitura libera executat scurt si rapid a dus la golul doi al celor de la Amkar, marcat de Breznanik.

Cu sase puncte acumulate dupa noua etape, Dinamo paraseste, in sfarsit, ultimul loc al clasamentului primei ligi din Rusia, devansandu-le pe Mordovia si Volga.

Ati putut urmari cele mai importante momente ale meciului dintre Dinamo si Amkar pe site-ul Ziare.com:

Dinamo - Amkar 3-2

Min.90+2 GOL Amkar! Lovitura libera batuta rapid de oaspeti iar Breznanik, lansat bine, inscrie, profitand de surprinderea jucatorilor lui Petrescu.

Min.82 GOL DINAMO !!! Misimovici suteaza de pe partea stanga iar Kokorin reia din vole, la coltul lung!

Min.78 GOL DINAMO !!! Dzsudzsak centreaza din partea stanga, peste portarul lui Amkar, iar Kuranyi inscrie cu o lovitura de cap din 2 metri!

Min.65 BARA DINAMO ! Semshov suteaza si el in transversala din afara careului!

Min.64 BARA DINAMO ! Kuranyi izbeste transversala din 8 metri!

Min.49 Narubin intervine de doua ori, extraordinar, in fata lui Kuranyi si Kokorin.

Min.37 Capitanul lui Amkar, Cherenchikov, este eliminat dupa ce incaseaza al doilea cartonas galben.

Min.30 GOL DINAMO !!! Jantscher restabileste egalitatea! Centrare de pe partea dreapta a lui Kokorin, Kuranyi prelungeste cu capul pentru Jantscher iar jucatorul adus in aceasta vara la solicitarea lui Petrescu a inscris cu un sut in forta.

Min.25 GOL AMKAR !!! Jakubko deschide scorul dupa o uriasa gafa a lui Dinamo. Portarul Berezovskiy a pasat direct in gheata adversarului iar acesta a trecut lejer pe langa doi fundasi dinamovisti si a marcat!

Min.15 Dinamo Moscova domina teritorial, echipa lui Petrescu amenintand de cateva ori poarta adversa.

INFO: Petrescu a pregatit si o prima surpriza, titularizandu-l pe mijlocasul roman Adrian Ropotan.

INFO: Cu o zi inainte de meci, reprezentanti ai galeriei lui Dinamo au mers in cantonamentul echipei si le-au cerut jucatorilor sa isi dea viata pe teren.

INFO: Jurnalistii de la Moscova sustin ca tehnicianul roman va fi demis in cazul in care Dinamo pierde din nou.

INFO: Inaintea acestei partide, Dinamo este pe ultimul loc din Rusia, cu numai 3 puncte.

Echipeie:

inamo Moscova: Berezovskiy - Wilkshire. Fernandez, Granat, Lomic, Ropotan, Jantscher, Dzsudzsak, Sapeta, Kuranyi, Kokorin.

Amkar Perm: Narubin - Popov, Sirakov, Cherenchikov, Mijailovic, Peev, Nijholt, Kolomeytsev, Vassiljev, Jakubko, Ignatovich

Se interzise fumatul țigărilor electronice în spațiile publice închise și în birouri. Ce mai prevede legea promulgată de Klaus Iohannis
O lege promulgată deja de președintele Klaus Iohannis interzice vânzarea către minori a țigărilor electronice, dar și a dispozitivelor de vapat, cu sau fără nicotină. Acestea au fost...
Marcel Ciolacu închide subiectul programului magazinelor în weekend. „Nu este oportun”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a declarat joi, 28 martie, că semnalele primite din rândul societăţii arată clar că nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend. "În...
#Dan Petrescu Dinamo Moscova, #Dinamo Moscova Amkar Perm rezultat , #Dinamo Moscova