Egal de rasunet pentru Dan Petrescu in Rusia

Vineri, 12 Aprilie 2013, ora 20:50

Dan Petrescu a obtinut inca un rezultat important in Rusia, scor 0-0 in fata liderului TSKA Moscova, echipa care castigase toate meciurile disputate in acest an.

Meciul cu TSKA a fost extrem de tensionat pentru Dan Petrescu, mai ales dupa ce neamtul Kuraniy a ratat o ocazie uriasa in minutul 30.

Liderul din Rusia a ratat insa trei ocazii mari de gol, dar Shunin a prins o zi buna si a inchis poarta lui Dan Petrescu.

In plus, in minutul 65, TSKA Moscova a avut un gol anulat eronat pentru o presupusa pozitie de offside.

Ultima mare sansa a meciului i-a apartinut lui Dinamo, insa Davydov a ratat singur cu portarul in minutul 83.

Dupa acest rezultat, Dinamo Moscova ramane pe locul 5, cu 39 de puncte in 24 de etape.

Pentru echipa lui Dan Petrescu, acesta a fost al zecelea meci consecutiv fara infrangere in Rusia.

Urmatorul meci pe care Dinamo Moscova il va disputa va avea loc in Cupa Rusiei, miercuri, impotriva lui Anzhi. Cele doua echipe se vor intalni apoi duminica si in campionat.

DINAMO - TSKA MOSCOVA 0-0

31 - Dan Petrescu isi pune mainile in cap la ratarea lui Kuraniy din doar sase metri, cu toata poarta in fata! Romanului ii vine sa intre pe teren, este oprit cu greu de asistentii sai.

Inaintea acestui meci, Dinamo Moscova ocupa locul 5, cu 38 de puncte, in timp ce TSKA este pe primul loc, cu 55 de puncte.

Meciul este televizat de postul Sportro.

In turul campionatului, Dinamo s-a impus in deplasare cu 2-0.