Dinamo a trecut de Victoria Branesti si e in Europa League

Luni, 16 Mai 2011, ora 23:40
1907 citiri

Dinamo Bucuresti a invins, scor 3-1, pe Victoria Branesti in ultimul meci din etapa cu numarul 33 a Ligii 1 si si-a asigurat calificarea in preliminariile Europa League.

Partida din "Stefan cel Mare" a inceput, practic, de la scorul de 1-0, albanezul Bakaj punctand in minutul 3, dupa o actiune buna a lui Marius Alexe.

Oaspetii, deja retrogradati in Liga 2, au reusit, putin surprinzator, sa echilibreze meciul, insa tot dinamovistii au fost cei cu ocaziile de gol, Ze Diabate, Paun si Ganea ratand desprinderea pana la pauza.

Partea secunda a inceput cu o uriasa sansa pentru Branesti, Avram, scapat singur cu portarul dinamovist, sutand direct in Balgradean. Ispir a restabilit totusi egalitatea in minutul 57, cu un sut din partea stanga.

Kone a readus pe Dinamo in avantaj in minutul 64, insa "cainii" au ramas in 10 jucatori in minutul 75, atunci cand portarul Balgradean a vazut cartonasul rosu pentru un fault comis in postura de ultim aparator.

Cum Andone efectuase deja toate schimbarile, in poarta a intrat Stefan Barboianu. Chiar si in inferioritate, dinamovistii au mai marcat o data, prin Danciulescu, si si-au asigurat prezenta in Europa.

Echipele:

DINAMO: Balgradean - Barboianu, Dr. Grigore, Gaman, Diabate - Paun, D. Kone, C. Munteanu, Bakaj - L. Ganea, Alexe.

Rezerve: Naumovski, Craciun, Torje, Patrascu, Tucudean, Danciulescu, Mehmedovici.

BRANESTI: Bordeanu - Maghici, Sg. Bar, Poverlovici, Straut- Novac, Todoran, Ispir, R. Avram - V. Simion, B. Oprea.

Rezerve: Savu, Calintaru, D. Stan, Zuluf, Lorincz, Fl. Petre.

BEC a aprobat desființarea Alianței PSD-PNL pentru București. S-au creat alte 6 alianțe pentru toate sectoarele capitalei
Biroul Electoral de Circumscripţie al Municipiului Bucureşti a decis înregistrarea Acordului de desfiinţare a protocolului de constituire a Alianţei Electorale PSD-PNL încheiat la nivelul...
500.000 de euro șpagă pentru postul de arhitect șef al Iașiului. Detalii din rechizitoriul primarului Mihai Chirica
Apar informații din dosarul în care primarul Mihai Chirica este acuzat de autorizarea în condiții ilegale ale unor construcții din municipiul Iași. Un funcționar, martor în dosar, a...
#Dinamo victorie Victoria Branesti, #Dinamoa calificata Europa League , #Europa League