Dinamo invinge Sturm Graz si spera la primavara europeana

Joi, 03 Decembrie 2009, ora 23:55
3770 citiri

Dinamo Bucuresti s-a impus joi seara in fata echipei austriece Sturm Graz, scor 2-1, in etapa a 5-a a grupelor Europa League.

Partida a inceput dezastruos pentru "caini", Sturm Graz primind penalti in minutul 2 la un hent in careu al lui Rus. Desi Dolha a scos sutul lui Muratovici, portarul dinamovist nu a mai putut face nimic in minutul 4 cand Sonnleitner a marcat cu o lovitura de cap dupa un corner.

Elevii lui Talnar au egalat in minutul 40 prin Marius Niculae, la o greseala a portarului austriac, cand jocul curgea inca in favoarea oaspetilor. Dinamovistii au primit o noua lovitura in minutul 42, Rus fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene.

In mod surprinzator, formatia din Stefan cel Mare a trecut la conducerea partidei in minutul 57, Niculae marcand cu capul la o centrare perfecta a lui Bostina.

Asa cum era de asteptat, Talnar si-a bagat jucatorii in careu, iar ultima parte a reprizei nu a mai prezentat nimic interesant in afara de schimbari si cartonase galbene, "cainii" trangand cu dintii de rezultatul inregistrat pe tabela.

Victoria cu Sturm Graz ii da dreptul echipei din Stefan cel Mare sa spere la primavara europeana, avand nevoie de o victorie in partida cu Panathinaikos, de la Atena.

Clasament:

1.Galatasaray 13p (12-3)

2.Panathinaikos 9p (4-4)

---------------------------

3.DINAMO 6p (4-9)

4.Sturm Graz 1p (2-6).

Ati urmarit pe site-ul Ziare.com, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Dinamo - Sturm Graz, din etapa a 5-a a grupelor Europa League.

Desfasurarea partidei:

Min.90 Final de meci.

Min.90 Niculescu il inlocuieste pe Marius Niculae.

Min.88 Adrian Cristea primeste galben.

Min.85 Lucian Goian intra in locul lui Andrei Cristea.

Min.84 Ehrenreich este avertizat.

Min.77 Holzl intra in locul lui Weinberger.

Min.76 Molinero vede si el galben.

Min.72 "Cainii" creeaza o noua faza de atac frumoasa, sutul lui Niculae trecand insa peste poarta austriecilor.

Min.70 Beichler il inlocuieste pe Muratovici.

Min.69 Oaspetii dau de furca fundasilor dinamovisti, acestia respingand doua centrari periculoase din apropierea careului.

Min.68 Moti primeste galben.

Min.67 Lavrici patrunde periculos pe flancul stang, intra in careu si suteaza, dar balonul este respins in corner.

Min.62 Jantscher trimite in sut centrare spre poarta lui Dolha, insa goalkeeperul dinamovist atinge balonul si evita golul.

Min.61 Jantscher intra in locul lui Sonnleitner.

Min.58 Kone intra in locul lui Torje.

Min.57 Prettenhaler este avertizat.

Min.56 GOOOOOOOOOOOOL Dinamo! Bostina centreaza de pe dreapta, iar Niculae reia in plasa de la bara a doua.

Min.51 Faza fixa a austriecilor ramane fara rezultate notabile.

Min.50 Moti comite hent in marginea careului si arbitrul dicteaza lovitura libera.

Min.47 Imensa ratare a lui Niculae care suteaza puternic de la peste 20 de metri, balonul trecand milimetric pe langa poarta.

Min.46 A inceput repriza secunda.

-------------------------------------------------------------------------------------

Min.45 Se incheie prima repriza.

Min.41 Rus primeste cel de-al doilea galben pentru un fault si este eliminat.

Min.40 GOOOOOOOOOOL Dinamo! Gratzei respinge incredibil un sut al lui Cristea, dar isi baga balonul in poarta la sutul din unghi al lui Marius Niculae.

Min.38 Sturm Graz rateaza din nou o mare ocazie, Schidenfeld trimitand cu capul putin peste poarta.

Min.36 Austriecii ajung foarte usor in preajma careului dinamovist, insa Dolha respinge excelent.

Min.32 Feldhofer vede galben.

Min.28 Andrei Cristea ia un balon pe cont propriu si trimite spre poarta austriecilor, dar Gratzei retine fara probleme.

Min.24 Torje recupereaza un balon si incearca o noua centrare, dar austriecii se descurca bine in defensiva.

Min.22 Niculae paseaza la Adrian Cristea, acesta centreaza in careu insa jucatorii dinamovisti nu reusesc sa profite.

Min.18 Bostina centreaza de pe dreapta, dar portarul austriac iese si retine balonul.

Min.16 Torje este faultat in marginea careului.

Min.14 Diabate centreaza de pe stanga, dar defensiva oaspetilor scapa fara emotii.

Min.11 Torje centreaza in careu dupa o pasa a lui Bostina, dar austriecii indeparteaza pericolul.

Min.8 Adrian Cristea executa o lovitura libera, balonul ajunge la Tamas, dar sutul fundasului este deviat.

Min.7 Schildenfeld este avertizat.

Min.4 GOOOOL Sturm Sonnleitner inscrie cu o lovitura de cap din centru careului!

Min.3Dolha apara senzational sutul lui Muratovic

Min.2 Se acorda penalty pentru austrieci

Min.2 Rus primeste galben pentru un hent in careu.

Min.1 A inceput partida.

Dinamo: Dolha - Diabate, Tamas, Moti, Molinero - Ad.Cristea, Bostina, Rus, Torje - A.Cristea, Niculae.

Rezerve: Matache, Pulhac, Kone, Zicu, Goian, Scarlatache, Niculescu.

Antrenor: Cornel Talnar.

Sturm Graz: Gratzei - Sonnleitner, Feldhofer, Schildenfeld, Prettenthaler - Ehrenreich, Hlinka, Muratovici, Bukva - Weingerger, Lavrici.

Rezerve: Lukse, Lamotte, Holzl, Jantscher, Kandelaki, Beichler, Foda.

Antrenor: Franco Foda.

Arbitru: Bruno Paixao (Portugalia)

Arbitri asistenti: Bertino Miranda, Alfredo Braga (Portugalia)

Arbitri aditionali: Joao Ferreira, Bruno Esteves (Portugalia)

Arbitru de rezerva: Pedro Henriques (Portugalia)

Delegat UEFA: Carmelo Bartolo (Malta)

Observator UEFA: Giancarlo Dal Forno (Italia).

Clasament:

1.Galatasaray 10p (11-3)

2.Panathinaikos 9p (4-3)

3.Dinamo Bucuresti 3p (2-8)

3.Sturm Graz 1p (1-4)

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...