Dinamo, eliminata din Europa League

Joi, 30 August 2012, ora 22:53
6744 citiri

Dinamo Bucuresti a pierdut mansa secunda a duelului cu Metalist Harkov, scor 1-2, si a ratat calificarea in grupele Europa League. In tur, ucrainenii au castigat cu 2-0.

In ciuda infrangerii din tur, "cainii" au inceput tematori disputa de la Harkov si ucrainenii au acaparat rapid posesia, fortandu-i pe elevii lui Bonetti sa iasa la presing.

Tactica gazdelor a dat roade in minutul 29, cand Blanco a deschis scorul cu un sut din centrul careului, dupa o greseala comisa de Nica.

Bucurestenii au iesit mai motivati de la cabine si au restabilit egalitatea la sapte minute de la reluare, dupa ce Curtean l-a invins pe Goryainov cu un voleu spectaculos de la marginea careului.

Ucrainenii au naruit insa sperantele romanilor la calificare punctand pentru a doua oara, opt minute mai tarziu, prin Cristaldo, care a scuturat pasa cu un sut din fata portii, dupa o faza buna de atac.

Ramasi fara un om pe teren, dupa eliminarea lui Filip din minutul 82, "cainii" au scapat ca prin urechile acului de primirea golului cu numarul trei, Cristaldo si Willian ratand din pozitii excelente.

In urma rezultatului inregistrat joi seara, Dinamo a ratat calificarea in grupele Europa League, fiind eliminata cu scorul general de 1-4.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, partida dintre Metalist Harkov si Dinamo Bucuresti, contand pentru mansa secunda a play-off-ului Europa League.

Desfasurarea partidei:

ora 22:52 - Final de meci! Dinamo paraseste Europa League!

Min.90 O noua ocazie la poarta dinamovista, sutul lui Cristaldo lovind bara din stanga!

Min.90 Balgradean blocheaza un sut la coltul scurt.

Min.88 Metalist trece pe langa 3-1, Willian ratand cu poarta goala dupa o iesire neinspirata a lui Balgradean.

Min.87 Cartonas galben pentru Nica.

Min.82 Filip primeste cartonasul rosu pentru un fault dur si paraseste prematur terenul de joc.

Min.81 Meciul se scurge spre final fara faze importante la cele doua poarti.

Min.77 Schimbare la ucraineni: Willian intra in locul lui Sosa.

Min.75 Cartonas galben pentru Cosmin Matei.

Min.70 Ultima schimbare la Dinamo: Iese Boubacar, intra Danciulescu.

Min.68 Cartonas galben pentru Boubacar.

INFO - Steaua a castigat cu 3-0 returul cu Ekranas si s-a calificat en-fanfare in grupele Europa League.

INFO - La Milano, FC Vaslui a deschis scorul in partida cu Inter, prin Stanciu, din lovitura de la 11 metri. Italienii joaca in 10 oameni!

INFO - Dinamo trebuie sa inscrie de trei ori pentru a se califica in grupe.

Min.60 GOL METALIST! Cristaldo marcheaza din fata portii si naruie sperantele "cainilor"!

Min.57 Inca o modificare pentru ucraineni: Iese Marlos, intra Taison.

Min.56 Schimbare la gazde: Edmar intra in locul lui Blanco.

Min.52 GOOOOOL DINAMO! Curtean egaleaza cu un sut superb din marginea careului!

Min.49 Sosa trimite pe langa poarta.

Min.46 Bonetti a facut doua schimbari la pauza: Alexe si Filip au intrat in locul lui Tucudean si Galchev.

ora 22:02 - Incepe repriza secunda.

---------------------------------------------

ora 21:45 - Se incheie prima repriza.

Min.44 Obradovici vede primul cartonas galben al partidei.

Min.43 Marlos provoaca din nou haos in apararea dinamovista.

Min.41 Marlos patrunde superb in careul dinamovist, dar finalizarea lasa de dorit, trimitand mult peste poarta.

Min.37 O noua ocazie periculoasa a gazdelor se termina cu un balon ajuns in bratele lui Balgradean.

Min.33 Gazdele au revenit la jocul de asteptare practicat si in startul partidei.

INFO - La acest scor, Dinamo trebuie sa inscrie de trei ori pentru a se califica.

Min.29 GOL METALIST! Blanco deschide scorul cu un sut din mijlocul careului dupa o greseala comisa de Nica!

Min.22 Dinamovistii resping cu emotii la centrarea lui Marlos.

Min.20 Nica isi incearca norocul de la distanta, dar rateaza cu mult poarta.

Min.18 Cristaldo scapa singur spre poarta dinamovista, dar Balgradean iese inspirat si respinge.

INFO - Steaua conduce cu 2-0 la pauza in meciul cu Ekranas.

Min.13 "Cainii" obtin o lovitura libera, dar Grigore suteaza in zid.

Min.9 Curtean centreaza slab si iroseste o buna faza de atac a oaspetilor.

Min.5 Ucrainenii au posesia in acest debut de meci. "Cainii" sunt fortati sa preseze.

Min.3 Blanco suteaza peste poarta lui Balgradean.

ora 21:00 - Incepe partida.

INFO - Meciul poate fi urmarit in direct pe postul Digi Sport 2.

INFO - In tur, Metalist Harkov s-a impus cu 2-0.

INFO - Cititi avancronica partidei accesand linkul de mai jos.

Dinamo viseaza la "minunea de la Harkov"

Metalist Harkov: Goryainov - Obradovici, Gueye, Torsiglieri, Barvinko - Sosa, Torres, Blanco, Marlos - Cleiton Xavier - Cristaldo;

Rezerve: Disljenkovici, Shelayev, Edmar, Rebenok, Taison, Lysenko, Willian;

Dinamo Bucuresti: Balgradean - Nica, Luchin, Grigore, Koulibaly - Munteanu - Matei, Boubacar, Galchev, Curtean - Tucudean

Rezerve: Naumovski, Pulhac, Alexe, Rus, Alvarez, Filip, Danciulescu;

Meciul este arbitrat de o brigada din Turcia, cu Huseyin Gocek la centru.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Dinamo eliminata Europa League, #Dinamo Metalist Europa League, #echipe romanesti Europa League , #Europa League