Liga 1: Dinamo a preluat sefia clasamentului

Duminica, 22 Aprilie 2012, ora 23:25
3544 citiri

Dinamo Bucuresti a invins Ceahlaul Piatra Neamt, scor 3-2, si a devenit noul lider in clasamentul Ligii 1.

"Cainii" au profitat de esecul liderului CFR Cluj in fata Concordiei Chiajna si s-au instalat in fotoliul de lider dupa o victorie facila cu Ceahlaul, in ciuda scorului inregistrat pe tabela.

Dupa o prima repriza lipsita de goluri, elevii lui Dario Bonetti s-au dezlantuit in primul sfert de ora al partii secunde si au inscris de trei ori, transand practic soarta celor trei puncte.

Alexa de deschis scorul in minutul 50 si l-a majorat patru minute tarziu, iar Danciulescu a marit diferenta la trei puncte dupa alte opt minute. Moldovenii au redus din handicap in utimul minut regulamentar, prin Badescu, in timp ce Golubovici a stabilit scorul final in prelungiri.

Gazdele au incheiat disputa in inferioritate numerica, Moti fiind eliminat in minutul 79.

In urma acestui succes, Dinamo a urcat pe prima pozitii in clasamentul Ligii 1, la egalitate de puncte cu CFR Cluj (52). De cealalta parte, Ceahlaul a ramas pe 10, cu 33 de puncte.

Dinamo Bucuresti: Balgradean - Luchin, Grigore, Moti, Scarlatache - Rus, Kone, Curtean - Danciulescu, Niculae, Alexe;

Rezerve: Naumovski, Platini, Bucsa, Tames, Stratila, Tucudean, Musat;

Ceahlaul Piatra Neamt: Jovici - Dumitras, Cazan, Ichim, Tepes - Achim, Monroy - Muscalu, Golubovici, Stana - Constantinescu;

Rezerve: Villadsen, Druga, Madalin Marius Popa, Badescu, Onciu, Forminte, Vitelaru;

Arbitri: Alexandru Tudor, Aurel Onita, Florin Paunescu.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Dinamo lider Liga 1, #Dinamo victorie Ceahlaul, #rezultate Liga 1, #Liga 1 etapa 27 , #Liga I