Liga 1: Dinamo obtine o victorie chinuita in fata Petrolului

Duminica, 26 August 2012, ora 23:25
5138 citiri

Dinamo Bucuresti a castigat in extremis partida disputata pe teren propriu, scor 2-1, impotriva Petrolului Ploiesti.

Dupa esecul suferit cu Metalurg Donetk in Europa League, "cainii" au reusit sa obtina trei puncte chinuite in disputa cu Petrolul Ploiesti, in urma unui gol inscris in prelungirile partidei.

Elevii lui Bonetti au deschis rapid scorul, inca din minutul trei, dupa ce Luchin a punctat cu o lovitura de cap din fata portii.

Gazdele au replicat 25 de minute mai tarziu prin Grozav, care a profitat de o interventie gresita a lui Balgradean si a trimis mingea in plasa din fata portii goale.

"Lupii galbeni" au evoluat mai bine in repriza secunda si au ratat mai multe ocazii la poarta dinamovista, suturile lui Adrian Cristea si Marinescu fiind blocate de goalkeeperul formatiei din Stefan cel Mare.

Cu un sfert de ora inainte de final, Balgradean a scapat din nou fara gol, insa de aceasta data a fost salvat de bara la sutul lui Marinescu din marginea careului.

Desi pareau lipsiti de vlaga si preocupati mai degraba sa tina mingea de poarta decat sa atace, "cainii" au reusit sa dea lovitura in minutele de prelungire gratie nou-intratului Tucudean, care a punctat decisiv cu o lovitura de cap din centrarea lui Catalin Munteanu.

In urma acestui succes, Dinamo a urcat pe locul trei in clasamentul Ligii 1, la cinci puncte in urma liderului Pandurii Targu Jiu, dar cu un meci mai putin disputat. De cealalta parte, Petrolul pierde o pozitie si ajunge pe noua, cu opt puncte dupa sase runde.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, partida dintre Dinamo Bucuresti si Petrolul Ploiesti, contand pentru etapa a sasea a Ligii 1.

Desfasurarea meciului:

Final de meci! Dinamo castiga in extremis in fata Petrolului!

Min.90+2 GOL DINAMO! Tucudean inscrie cu o lovitura de cap din centrarea lui Catalin Munteanu!

Min.90+1 Face si Dinamo ultima schimbare: Rus intra in locul lui Musat.

Min.87 Oaspetii continua sa domine in acest final de partida, in timp ce dinamovistii par sa fi terminat benzina.

Min.85 Bokila primeste cartonasul galben pentru simulare.

Min.81 Rednic face ultima schimbare: Iese Hamza, intra Bokila.

Min.76 Lui Dinamo ii trece din nou glontul pe la ureche, sutul lui Marinescu din marginea careului lovind bara portii lui Balgradean!

Min.75 Bonetti face inca o schimbare: Filip intra in locul lui Matei.

Min.73 Balgradean intervine salvator la sutul puternic expediat de Hamza!

Min.69 Adrian Cristea rateaza poarta din lovitura libera.

Min.65 Cristescu vede cartonasul galben dupa un fault comis asupra lui Balgradean.

Min.64 Schimbari si la Petrolul: Cristescu si Marinescu ii inlocuiesc pe Grozav si Mustivar.

Min.62 Schimbare la Dinamo: Iese Alexe, intra Tucudean.

Min.61 Avertisment si pentru dinamovistul Dragos Grigore.

Min.60 Galchev il opreste pe Boudejmaa prin fault si primeste cartonas galben.

Min.55 Balgradean respinge cu dificultate sutul lui Adrian Cristea din lateral stanga.

Min.53 Cartonas galben pentru Curtean.

Min.48 Matei centreaza pentru Alexe in fata portii, dar atacantul dinamovist nu ajunge la minge.

Min.46 Nu s-au facut inlocuiri la pauza.

Incepe repriza secund.

-----------------------------------

Se incheie prima repriza.

Min.42 Balgradean retine in fata lui Hamza.

Min.40 Meci modest si lipsit de cursivitate pana acum, cu foarte multe greseli individuale.

Min.36 Bornescu retine sutul lui Curtean.

Min.33 Oaspetii trec pe langa golul de 1-2, dupa ce mingea trimisa de Boudjemaa de la 16 metri ocoleste poarta.

Min.28 GOL PETROLUL! Balgradean gafeaza si Grozav indeplineste o formalitate, inscriind din fata portii!

Min.21 Cartonas galben si pentru Luchin, autorul unicului gol de pana acum.

Min.17 Hamza este oprit de arbitru pentru o pozitie de ofsaid.

Min.13 Mustivar fauleaza la centrul terenului si primeste cartonasul galben.

Min.7 Centrarea lui Alexe pentru Matei este respinsa in corner.

Min.5 Oaspetii construiesc primul atac, insa balonul ajunge in cele din urma in bratele lui Balgradean.

Min.3 GOL DINAMO! Luchin deschide scorul cu o lovitura de cap din fata portii!