Dinamo, prea puternica pentru International

Sambata, 27 Februarie 2010, ora 20:48
1299 citiri

Dinamo Bucuresti s-a impus in partide disputata, in deplasare, cu International Curtea de Arges, scor 3-1, in etapa a 19-a a Ligii I.

Argesenii au inceput partida cu mult curaj, punand in pericol poarta lui Dolha prin Kone. De cealalta parte s-a evidentiat Torje, care a ratat o ocazie de zile mari in minutul 7, sutul sau din 10 mentri fiind parat de portarul gazdelor.

Minutul 30 a adus primul gol al partidei, Bogdan Apostu inscriind pentru International cu un sut din 6 metri, dupa o centrare perfecta a lui Stan de pe flancul drept.

Cele doua formatii rateaza ocazii noi in finalul reprizei, prin Kone, respectiv Andrei Cristea, argesenii intrand la cabine cu avantajul obtinut in minutul 30.

Dinamovistii ies mult mai motivati de la cabine, iar Andrei Cristea restabileste egalitatea in minutul 57, cu un sut din marginea careului, dupa ce in prealabil ratase singur cu portarul.

Degringolada din apararea gazdelor continua, iar Alexe ii pune pe "caini" in avantaj in minutul 67, cu un gol din 3 metri, dupa o pasa a lui Goian. Dupa numai 7 minute, Andrei Cristea reuseste dubla, dintr-o faza in care a ramas singur cu portarul lui Inter.

Spiritele s-au calmat pe final, unica ocazie consemnata apartinand gazdelor, care au ratat o mare sansa de gol, in minutul 86, prin Stan.

Victoria obtinuta la Pitesti o duce pe Dinamo pe locul 6, depasind pe FC Brasov si Rapid, care au un meci mai putin disputat. International ramane in zona retrogradabila, ocupand pozitia a 16-a, cu 16 puncte.