Liga 1: Dinamo invinge ASA si pune presiune pe Steaua

Duminica, 17 Aprilie 2016, ora 22:20

Dinamo a obtinut o victorie mare in etapa a saptea a play-off-ului Ligii 1, trecand pe teren propriu de ASA TArgu Mures.

"Cainii" s-au impus cu scorul de 1-0 si s-au apropiat de ocupanta locului secund in clasament, Steaua.

Bucurestenii au inceput tare in fata celei mai slabe echipe din play-off, Lazar lovind bara portii lui Stancioiu in minutul 3.

Ocaziile au continuat sa se adune la buturile vicecampioanei din sezonul trecut, insa lipsea golul.

Oaspetii au ramas in zece oameni dupa pauza, dupa eliminarea lui Balaur, iar tanarul Rotariu a salvat-o pe Dinamo in debutul partii secunde, atunci cand a inscris cu un sut superb, din lovitura libera.

Echipe de start

Dinamo: Cerniauskas - Hanca, A. Marc, Nedelcearu, St. Filip - P. Anton (cpt), Mevlja - D. Rotariu, Kortzorg, V. Lazar - Essombe
Rezerve: Mutiu - Gnohere, Palici, Bartalstovu, V. Costache, Corbu
Absenti: Olteanu (suspendat), R. Moldoveanu (accidentat)
Antrenor: Mircea Rednic

ASA: Stancioiu (cpt) - G. Matei, I. Balaur, M. Constantin, Pirvulescu - Bus, Gorobsov, Voiculet, Brandan - Tucudean, R. Costa
Rezerve: Viciu - Velayos, I. Gonzalez, Jazvici, Ciolacu, Borza, German
Absenti: Balici, G. Muresan (accidentati), Manga, N'Doye (indisponibili)
Antrenor: Geroge Ciorceri