Liga 1: Dinamo pierde la Brasov si cade pe locul 2

Vineri, 27 Aprilie 2012, ora 22:10
2332 citiri

FC Brasov a provocat surpriza zilei in Liga 1, invingand, pe teren propriu, scor 2-0, liderul Dinamo Bucuresti, in etapa a 28-a a primului esalon.

Dupa doua victorii consecutive in cu Dario Bonetti pe banca si revenirea pe prima pozitie in clasament, "cainii" au capotat sub Tampa, in fata unei formatii implicate in lupta pentru evitarea retrogradarii.

Dinamovistii au avut prima mare ocazie in minutul 9, cand sutul lui Alexe a fost respins de portarul Felguieras, insa brasovenii au fost cei care au deschis scorul, in minutul 28, prin Distefano, care a punctat cu o lovitura de cap la o centrare de pe partea dreapta.

Oaspetii puteau restabili egalitatea cu doua minute inainte de pauza, dar sutul puternic al lui Tames a fost deviat in corner, iar lovitura de la colt n-a pus in pericol poarta "stegarilor".

Elevii lui Bonetti au trecut din nou pe langa gol in prima parte a reprizei secunde, prin Rus si Stratila, dupa care tabela s-a modificat pentru a doua oara in favoarea echipei gazda. Iliovski a stabilit scorul final in minutul 77, cu o reluare la coltul scurt.

Dupa aceasta infrangere, Dinamo a pierdut sefia clasamentului la golaveraj in fata celor de la CFR Cluj, care au un meci mai putin disputat. Cu cele trei puncte obtinute in fata "cainilor", ardelenii au urcat pe pozitia a 10-a in Liga 1, la patru puncte de retrogradare.

FC Brasov: Felguieras - Velayos, Majernik, Munteanu, Ionescu - Viveiros, Dias, Mateiu, Rares Enceanu - Hadnagy, Ilijoski;

Rezerve: Godinho, Distefano, Ciupe, Machado, Moutinho, Stanga, Marcos Alonso;

Dinamo Bucuresti: Balgradean - Scarlatache, Luchin, Grigore, Pulhac - Kone, Tames - Rus, Danciulescu, Curtean - Alexe;

Rezerve: Naumovski, Musat, Stratila, Bucsa, Tucudean, Platini, Cosmin Matei;

Arbitri: Sebastian Coltescu - Mihai Iliescu, Daniel Mitruti.

Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...
#Dinamo lider Liga 1, #Brasov Dinamo Liga 1, #rezultate Liga 1, #Liga 1 etapa 28 , #Liga I