Dinamo a trecut greu de FC Brasov

Miercuri, 06 Aprilie 2011, ora 21:59
1810 citiri

Dinamo a obtinut o victorie importanta in etapa a 24-a a Ligii 1, elevii lui Ioan Andone invingand, pe teren propriu, pe FC Brasov, scor 2-1.

Asa cum era de asteptat, bucurestenii au inceput partida in ofensiva, insa au primit gol la prima aciune mai periculoasa a oaspetilor. Teixeira ia o actiune pe cont propriu in banda stanga, paseaza in interiorul careului de unde Viveiros reia simplu in plasa portii lui Dolha.

Acelasi Teixeira putea inscrie pentru 2-0 in minutul 29, dupa o greseala a lui Dolha, insa portarul dinamovist s-a repliat la timp si a reusit sa respinga.

"Cainii" au restabilit egalitatea in minutul 40, atunci cand Marius Alexe a finalizat o frumoasa actiune ofensiva a lui Liviu Ganea.

Partea secunda a debutat cu Dinamo in ofensiva, elevii lui Andone fortand desprinderea. Insistenta lor a dat roade in minutul 54, cand Alexe i-a intors serviciul lui Ganea, acesta din urma punctand cu un sut surprinzator.

In minutul 73 brasovenii au fost foarte aproape de egalare, insa Dolha a intervenit ca un kamikaze in fata lui Cardoso si reuseste sa blocheze.

Finalul a fost destul de incalcit si fragmentat, ambele formatii avand totusi o serie de ocazii din care putea iesi cel putin un gol, demna de remarcat fiind actiunea lui Danciulescu, din prelungiri, atacantul fiind oprit in ultimul moment de haisan.

Dinamo castiga, cu destule emotii, si se apropie de echipele din varful clasamentului.

ECHIPELE:

Dinamo: Dolha - Barboianu, Grigore, Moti, Bordeanu- Torje, Kone, Bakaj, C. Munteanu - Alexe, Ganea

Rezerve: Naumovski, Rubio, Patrascu, Tucudean, Gaman, Danciulescu, V. Munteanu

Brasov: Haisan - Voicu, Gaucho, Oros, C. Ionescu - Toloza, Martinovic - Viveiros, Ilyes, Chipciu - Teixeira

Rezerve: Kajcsa, Stanga, Majernik, Hadnagy, Distefano, Cardoso, William.

Ciolacu vrea reducerea atribuțiilor primarului general: Dependența edililor de sector nu trebuie să fie atât de mare VIDEO
Premierul Marcel Ciolacu a declarat miercuri că este nevoie de o lege specială a Capitalei şi că "este evident" că dependenţa primarilor de sector "nu trebuie să fie atât de mare de...
Grindeanu, avertisment pentru Piedone: ”Votanţii de stânga, într-o proporţie covârşitoare, merg către candidatul nostru”
Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, 24 aprilie, că soluţia pe care PSD a adoptat-o, de a candida Gabriela Firea, le dă o anumită siguranţă că votanţii de...
#Dinamo victorie FC Brasov, #Dinamo victorie Liga 1, #Brasov invinsa Dinamo , #meciuri