Dinamo invinge CFR si se califica in semifinalele Cupei Ligii

Miercuri, 14 Octombrie 2015, ora 22:59

Dinamo s-a calificat in semifinalele Cupei Ligii, editia 2015/2016, dupa o victorie in derbiul cu CFR Cluj.

Bucurestenii s-au impus cu scorul de 2-0 la capatul unui meci din care nu au lipsit controversele.

Partida din "Stefan cel Mare" a inceput nefericit pentru ardeleni, Paun accidentandu-se in primele minute si avand nevoie de schimbare.

Apoi, la jumatatea primei reprize, Essombe a deschis scorul cu un sut plasat, din 11 metri, dupa o pasa superba a lui Cosmin Matei. Atacantul dinamovist a sprintat insa dintr-o pozitie suspecta de offside.

CFR a avut sansa egalarii pe final de repriza, atunci cand portarul dinamovist Popescu a scapat neasteptat balonul, insa Beleck nu l-a putut trimite in poarta din cinci metri.

In debutul partii secunde ardelenii au lovit bara portii dinamoviste, prin Vitor Bruno, iar imediat "cainii" au inscris si golul al doilea prin Rotariu, care a driblat patru adversari inainte de a-l "executa" pe Minca.

Dinamo invinge asadar CFR-ul si se califica in semifinalele Cupei Romaniei.

ECHIPELE DE START

FC Dinamo Bucuresti: I. Popescu - Fai, A. Marc, Mevlja, S. Filip - Vojnovic, P. Anton (cpt) - C. Matei, Palic, D. Rotariu - Essombe.
Rezerve: Cerniauskas - Puljic, Van Haaren, Feussi, Gnohere, Gavrila, Moldoveanu.
Antrenor: Mircea Rednic.

CFR Cluj: Minca - T. Lopes, Tinc, L. Goian, Camora (cpt) - Petrucci, Gomelt - Vitor Bruno, Al. Paun, Negrut - Beleck.
Rezerve: T. Marc - Larie, Cr. Lopez, Jakolis, D. Coelho, A. Muresan, Nouvier.
Antrenor: Francisc Dican