Liga 1: Dinamo castiga dupa un meci foarte slab

Sambata, 07 Noiembrie 2015, ora 22:33
3038 citiri

Dinamo a invins cu 1-0, sambata seara, pe ACS Poli Timisoara, in deplasare, intr-un meci in care ambele formatii au evoluat foarte slab si care s-a disputat in conditii de ceata.

Meciul a inceput cu un moment de reculegere pentru victimele incendiului, iar pe teren au intrat si 39 de copii cu candele, reprezentand numarul de morti cunoscut pana la ora inceperii partidei.

Incendiu in Colectiv: Moment emotionant intr-un meci - partida a fost intrerupta (Foto)

Pe teren, jucatorii au parut a fi afectati de ceata care s-a lasat peste oras cu o seara inainte, dar si de cele doar 4 grade din temormetre, astfel ca prima repriza a avut putine faze frumoase de joc. Gazdele au pus in pericol poarta lui Dinamo, prin Hernandez, in doua randuri.

Golul a venit dupa pauza, dar la poarta cealalta, Essoombe profitand de o mare gafa a portarului Kirschstein, in minutul 55, si marcand cu poarta goala.

Pana la final meciul a fost si mai anost decat in prima repriza, doar spectatorii duelandu-se in scandari. Dinamo castiga cu 1-0 si urca pe locul 5, cu 27 de puncte, la egalitate cu Steaua, adversara din etapa viitoare, care insa are un meci mai putin disputat. In plus, Andrei Marc si Cosmin Matei vor fi suspendati pentru derbi, dupa ce au incasat cate un cartonas galben in meciul de sambata seara.

In schimb, Timisoara ramane pe locul 10, cu 15 puncte, fiind tot mai departe de calificarea in play-off, cu 9 etape inainte de sfarsitul sezonului regulat.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Dinamo victorie Timisoara, #Dinamo meci Timisoara, #Timisoara Dinamo Liga 1 , #meciuri