Dinamo castiga derbiul Romaniei in fata Stelei

Duminica, 17 Octombrie 2010, ora 22:25
15916 citiri

Dinamo isi mentine suprematia in fata Stelei dupa victoria, scor 2-1, obtinuta, duminica seara, in derbiul Romaniei.

Marele derby al Romaniei a inceput sub prisma violentelor incredibile ce au precedat partida, care s-au mutat si pe terenul de joc.

Senegalezul Ousmane N'Doye trebuia sa paraseasca terenul dupa doar 7 minute, insa Marius Avram nu i-a acordat cel de-al doilea cartonas galben. A fost doar prima greseala pe care Avram a comis-o in derby.

Dinamovistii au avut prima sansa de gol a meciului, in minutul 10, la sutul excelent scos de Tatarusanu in corner, iar stelistii au raspuns cinci minute mai tarziu, cu o lovitura de cap a lui Bilasco, putin pe langa vinclu.

In cele din urma, stelistii au deschis scorul in minutul 23, cu o reluare a lui Bogdan Stancu din pasa lui Banel Nicolita, spre bucuria celor 676 de suporteri din Ghencea prezenti la derby.

Stelistii nu au stiut cum sa gestioneze avantajul obtinut si au reusit "performanta" sa primeasca doua goluri in doar cinci minute, din lovituri de la 11 metri.

Mai intai, Apostol a comis un hent in minutul 30, iar Adrian Cristea a inscris fara probleme, pentru ca cinci minute mai tarziu Tatarusanu sa-i permita lui Marius Niculae sa inscrie primul sau gol in derby.

In prelungirile primei reprize, stelistii puteau egala, insa Marius Avram nu le-a acordat un penalty dupa o tinere asupra lui Ricardo Gomes.

Stelistii au atacat in zadar in repriza a doua, deoarece zidul defensivei dinamoviste a fost de netrecut.

Echipa lui Lacatus a fost ajutata de o schimbare facuta de Ioan Andone, care l-a trimis pe Kone in locul lui N'Doye.

Din acel moment, stelistii au beneficiat de mai multe spatii, insa Eder Bonfim si Banel Nicolita au ratat incredibil in minutele 74 si 75.

S-a terminat 2-1 pentru Dinamo, iar stelistii raman fara victorie in Stefan cel Mare pentru al saselea an consecutiv.

DINAMO - STEAUA 2-1

90+3 - Final de meci!

90+1 - Brandan suteaza paralel cu poarta, mingea ajunge la Gomes, dar Nogy ridica eronat fanionul.

90 - Trei minute suplimentare

89 - Brandan centreaza din banda stanga, dar Dolha retine

86 - Bordeanu se resimte dupa ce a fost impins pe pista de atletism

83 - Kapetanos reia slab cu capul, in aut

80 - Kapetanos intra in locul lui Nicolita

80 - Liviu Ganea intra in locul lui Alexe

77 - Steaua ataca in valuri, golul pluteste in aer!

75 - Niculae aproape de autogol, insa mingea trece paralel cu poarta

72 - Marinescu intra in locul lui Apostol

71 - Ocazie uriasa Steaua! Banel rateaza imposibil din sase metri, cu un sut cu pamantul!!!

70 - Incredibil! Bonfim rateaza cu capul din doar patru metri!!!