Cupa Ligii, semifinale: Dinamo, invinsa de Pandurii

de Ionut Gaman
Marti, 17 Februarie 2015, ora 20:50

Pandurii Targu Jiu a castigat, scor 2-1, intalnirea disputata marti seara pe teren propriu cu Dinamo Bucuresti, in prima mansa a semifinalelor Cupei Ligii.

Prima partida oficiala a anului din Romania a inceput ca din tun, iar gazdele au deschis scorul in minutul 7, prin Roman, dupa o pasa geniala a nou-venitului Pintilii, care a primit dreptul de a evolua cu doar cateva ore inaintea meciului.

Trupa lui Edi Iordanescu a jucat mai bine si mai putea marca pana la pauza, dar Buleica si Roman n-au mai putut sa-l invinga pe francezul Farnolle.

De partea cealalta, echipa pregatita de Mihai Teja, aflat si el la primul joc pe banca "ros-albilor", a ajuns cu greu la poarta gorjenilor.

Golul egalizator al "cainilor" avea sa vina dupa pauza, atunci cand Filip a impins mingea in poarta din cativa metri, dupa ce Marius Niculae a reluat in bara.

Bucuria oaspetilor a durat doar cateva minute, pentru ca Eric, intrat de 20 de secunde, a marcat golul victorie in minutul 84, cu un sut la coltul lung.

2-1 pentru Pandurii, dar calificarea e departe de a fi rezolvata, totul urmand a se decide pe 11 martie, pe stadionul lui Dinamo.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Pandurii Targu Jiu si Dinamo Bucuresti, din prima mansa a semifinalelor Cupei Ligii.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - FINALUL MECIULUI

min.90 - Vom avea 4 minute de prelungiri.

min.90 - Farnolle respinge un sut al lui Nistor.

INFO: E foarte probabil ca Eric sa fi marcat cel mai rapid gol din istorie pentru un jucator introdus de pe banca de rezerve.

min.84 - GOOOL PANDURII!!! Eric marcheaza la 20 de secunde de la intrarea in teren, cu un sut la coltul lung!!!

min.84 - Ultima schimbare facuta de Edi Iordanescu: iese Roman, intra Eric.

min.82 - Schimbare si la Pandurii: iese Buleica, intra Pleasca.

min.82 - Schimbare la Dinamo: iese Cristescu, intra Boubakar.

min.78 - GOOOL DINAMO!!! Filip marcheaza din doi metri, dupa ce Marius Niculae a trimis in bara!!!

min.71 - Bilinski reia cu capul pe langa poarta.

min.67 - Schimbare la Pandurii: iese Nicoara, intra Shalaj.

min.65 - Galben pentru Roman, dupa un fault la mijlocul terenului.

min.63 - Mare ocazie pentru Pandurii! Nicoara face ce vrea in careul advers, dar suteaza pe langa poarta.

min.58 - Barboianu il blocheaza in ultimul moment pe Roman, care trecuse de Nedelcearu si era singur cu Farnolle.

min.57 - Nedelcearu agata bine mingea la o centrare a lui Nicoara.

min.47 - Farnolle respinge un sut bomba al lui Pintilii.

min.46 - Schimbare la Dinamo: iese Grozav, intra Gavrila.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.40 - Dupa un inceput in forta, partida s-a calmat, iar ocaziile le numaram pe degetele de la o mana.

min.33 - Roman trimite cu capul putin peste poarta dinamovistilor.

min.30 - Marius Niculae intra tare la Cordos si vede 'galbenul'.

min.23 - Filip intervine si respinge la o centrare a lui Nicoara.

min.18 - Buleica reia pe langa poarta de la 15 metri.

min.16 - Farnolle plonjeaza si respinge un sut al lui Anton dintr-o lovitura libera de la 25 de metri.

min.13 - Grozav primeste in careu de la Alexe, preia bine, dar suteaza pe langa poarta.

min.10 - Filip are o interventie dura cu talpa si primeste cartonasul galben. Jucatorii gorjenilor au sarit la arbitrul Marius Avram si au cerut chiar ca fundasul "cainilor" sa vada cartonasul rosu.

min.7 - GOOOL PANDURII!!! Roman marcheaza printre picioarele lui Farnolle, dupa o pasa superba a lui Pintilii!!!

min.4 - Gliwa iese din poarta si retine din fata lui Niculae.

ora 19:02 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Partida poate fi urmarita in direct la TV pe Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

INFO: Mansa retur va avea loc pe 11 martie, pe stadionul din Soseaua Stefan cel Mare.

INFO: In cealalta semifinala se intalnesc Steaua si Astra, iar prima mansa e programata miercuri, de la ora 19:00, in Bulevardul Ghencea.

ECHIPELE:

PANDURII: Gliwa - Ungurusan, Cordos, Vasilijevci, Momcilovici - Anton, Pintilii, Nistor - Buleica, Roman, Nicoara.
Rezerve: Stanca, Pleasca, Matulevicius, Eric, Sandru, Mrzljak, Shalaj.
Antrenor: Edi Iordanescu.

DINAMO: Farnolle - Barboianu, Nedelcearu, Durimel, Filip - Elhamed, Cristescu - Lazar, Alexe, Grozav - Niculae.
Rezerve: Marc, Fai, Bunoza, Rotariu, Bilinski, Boubacar, Gavrila.
Antrenor: Mihai Teja.

Arbitru: Marius Avram.