Dinamo pierde cu scandal la Cluj

Vineri, 08 Noiembrie 2013, ora 23:20
4031 citiri

Dinamo a pierdut partida din etapa a 14-a a Ligii 1, fiind invinsa, in deplasare, de CFR Cluj, scor final 1-0.

Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Florin Costea in prima repriza, insa "cainii" acuza arbitrajul lui Adrian Cojocaru, care le-ar fi refuzat o lovitura de la 11 metri.

Partida din Gruia a inceput, asa cum era de asteptat, destul de echilibrata. Dinamovistii isi doreau un rezultat pozitiv pentru a continua forma buna din ultima vreme iar gazdele aveau nevoie de o victorie pentru a reveni in prima jumatate a clasamentului.

Echilibrul s-a rupt insa destul de repede, Florin Costea marcand inca din minutul 9. Fostul atacant al Craiovei si al Stelei a scapat din marcaj si a inscris cu un sut trimis pe langa un Balgradean iesit ezitant din poarta.

Au urmat momente bune de posesie pentru gazde, care puteau foarte usor sa isi dubleze avantajul de pe tabela.

La capatul primei ore de joc s-a petrecut si cea mai controversata faza a intalnirii. Cosmin Matei a preluat larg in careul CFR-ului, Djokovici l-a lovit in gamba, din spate, insa dinamovistul a mai asteptat cateva fractiuni de secunda si apoi a plonjat ca in piscina. Arbitrul a lasat jocul sa continue, exasperandu-i pe dinamovisti.

Dupa nici cinci minute, CFR a ramas in 10 jucatori, Ionut Rada fiind eliminat. Fundasul a fost faultat in zona mediana a terenului iar in cadere, rostogolindu-se, i-a aplicat un picior in cap lui Lazar si a primit direct cartonasul rosu.

Din acest moment Dinamo s-a taiat de tot. CFR Cluj s-a retras in defensiva incercand sa conserve avantajul de pe tabela iar bucurestenii n-au stiut cum sa atace periculos.

Cu o posesie sterila si atacuri previzibile, "cainii" au amenintat sporadnic buturile portii lui Felgueiras.

Cea mai mare ocazie dinamovista a venit in minutul 63, atunci cand Lazar a sutat in bara transversala.

Pana la final "ros-albii" n-au izbutit nici macar golul egalizator, asa ca se intorc invinsi de la Cluj.

Echipele:

CFR CLUJ: Felgueiras - Maftei, Cadu, Rada, Camora - Djokovici, Muniru - Deac, Gabionetta, Costea - Tade

Rezerve: Minca, Sepsi, Piccolo, Obiora, Voiculet, Maah, Batin

Antrenor: Petre Grigoras

DINAMO: Balgradean - Rus, Luchin, Grigore, Filip - Serban, Thicot - Lazar, Matei, Curtean - Tucudean

Rezerve: Naumovski, Grecu, Boubacar, Elton, Durimel, Thomas, Rotariu

Antrenor: Flavius Stoican

Vizita președintele României, Klaus Iohannis, în Coreea de Sud. Vor fi semnate colaborări pe apărare și energie nucleară
Preşedintele Klaus Iohannis va efectua, săptămâna viitoare, de luni până miercuri, o vizită oficială în Republica Coreea, la invitaţia omologului său, Yoon Suk Yeol, informează...
PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
#Dinamo CFR Cluj rezultat, #rezultate Liga 1, #Dinamo scandal Liga 1, #CFR Cluj Dinamo Liga 1 , #stiri Dinamo