Liga 1: Dinamo castiga cu un penalti discutabil si o eliminare controversata

Sambata, 25 Noiembrie 2017, ora 22:39
5913 citiri

Dinamo s-a impus la limita in meciul cu Poli Iasi, scor 2-1, insa victoria "cainilor" este contestata vehement de oaspeti.

Elevii lui Miriuta au beneficiat de un penalti acordat destul de usor, dar si de eliminarea unui jucator al iesenilor pentru proteste.

Gazdele au inceput foarte bine partida si rebelul Steliano Filip a deschis scorul inca din minutul 8.

Inamicul galeriei dinamoviste a preluat cu mult noroc dintre doi adversari si a marcat cu un sut sec, din interiorul careului.

Un sfert de ora mai tarziu a aparut si prima mare ocazie a moldovenilor, insa Frasinescu a trimis extrem de slab, in blocaj, dupa ce portarul Penedo a scapat balonul din brate.

Platini a restabilit egalitatea inainte de pauza, el deviind usor sutul centrare al lui Jo.

In minutul 50, arbitrul Sebastian Coltescu a acordat un penalti gratuit pentru Dinamo dupa ce Salomao a cazut in careul iesenilor, starnind furia jucatorilor moldoveni.

La aceeasi faza, Cioinac a fost eliminat, el vazand cartonasul rosu pentru proteste si injurii aduse arbitrului.

Paul Anton a transformat lovitura de la 11 metri si a adus 3 puncte extrem de importante pentru Dinamo.

In prelungiri, Iasul a mai pierdut un jucator, Frasinescu fiind trimis la vestiare dupa ce a vazut al doilea cartonas galben.

Echipele de start

Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Katsikas, M. Oliva (Nica 61) - P. Anton, St. Filips - Hanca (Corbu 88), Rivaldinho (I. Serbans 73), Salomao - Nemec

Rezerve: Branescu, Nica, Dudea, I. Serban, Maric, Longher, Corbu

CSM Poli Iasi: Koselev - Tiago Almeida (Stefanescu 57), Mihalaches, Frasinescus, Sin - Qakas, Cioinacs - JO Santoss, Platini (Danale 80), Pantiru - A. Cristeas (Cisse 65)

Rezerve: Kelava, Jagodinskis, S. Cisse, Danale, Kizito, Stefanescu, Chelaru

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#Dinamo victorie Poli Iasi, #Dinamo penalti Iasi, #Dinamo victorie scandal , #stiri Dinamo