Ziare.com

100 de companii contesta decretul anti-imigranti al lui Trump. Apple, Google si Microsoft, printre semnatari

Luni, 06 Februarie 2017, ora 11:14

   

100 de companii contesta decretul anti-imigranti al lui Trump. Apple, Google si Microsoft, printre semnatari
Apple, Google si Microsoft se numara printre cele aproape 100 de companii care s-au asociat pentru a contesta in justitie ordinul lui Trump privind interzicerea temporara a imigratiei, argumentand ca "provoaca daune semnificative afacerilor americane".

La actiunea juridica mai participa Facebook, Twitter si Intel, precum si companii din afara sectorului IT, cum sunt Levi Strauss si Chobani, relateaza Reuters.

In total, aproape 100 de companii, intre care eBay, Netflix si Uber, au semnat contenstatia.

Ordinul temporar al lui Trump referitor la limitarea imigratiei este cea mai controversata decizie luata de noul presedinte american in primele doua saptamani de mandat si intampina numeroase contenstatii in justitie.

Cardul de masa Up Dejun este versiunea moderna si simplificata a tichetului de masa. Ai 0 lei costuri la emiterea cardurilor si economisesti pana la 37% fata de o crestere salariala in bani. Afla mai multe AICI!

Administratia lui Trump are termen pana luni sa justifice ordinul care interzice accesul in SUA al cetatenilor din sapte state preponderent musulmane si intrarea refugiatilor, dupa ce un judecator federal din Seattle l-a blocat vineri cu un ordin temporar.

"Ordinul executiv reprezinta o o indepartare semnificativa de la principiile corectitudinii si predictibilitatii care au guvernat sistemul imigratiei al Statelor Unite in ultimii 50 de ani", se arata in contestatia companiilor.

Potrivit contestatiei, "imigratii sau copiii lor au fondat peste 200 de companii din lista Fortune 500".

Companiile din sectorul tehnologiei s-au numarat printre cele mai vocale industrii care s-au exprimat impotriva politicii lui Trump in domeniul imigratiei, multi dintre angajati fiind nascuti in strainatate.


Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.

Sursa: NEWS.RO

Articol citit de 1557 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
3 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

Don smca

Esti american? ai putea sa-mi spui in ce fel de case si ce masini conduc indienii aia platiti ieftin? Citi dintre ei au ramas in strada dupa bula imobiliara din 2008?
Eu cred ca vorbim multe, foarte multe, despre cine e de vina pentru neajunsurile care ne-mpresoara fara de fapt sa verificam realitatea cea mai apropiata macar. Cine au fost cei mai loviti de bula imobiliara? Angajatii IT, angajatii joburilor de inalta calificare? Nu afro si mexicanii care au fost impinsi la case mai scumpe decit pot plati?
Sistemul de educatie colegial si universitar da prioritate americanilor albi sau de fapt celor care-si permit o educatie? Fara educatie poti visa la job-uri bine platite?
Sa-l vedem pe Twitler ce ginduri are pentru educatia americanului, ca daca vor sa-si refaca si sa-si modernizeze infrastructura au nevoie si de ingineri, nu numai de mici subcontractori, proprietari da camionete americane (probabil un procent maret de votanti pentru trumpetar).

 

 

IT si H1B in SUA

Trump schimba sistemul de acordare a vizelor H1B in asa fel incat americanii sa aiba prioritate la angajare.

Inainte, se intampla destul de frecvent ca firmele dadeau afara americani si angajau indieni ieftini in loc. Iar cei care erau dati afara trebuia sa-i invete pe indieni ce au de facut, ca altfel nu ar fi primit salariile compensatorii.

S-a terminat cu asta. Noile reguli fac ca americanii sa aiba prioritate la angajare. Nu sunt interzise H1B, dar ordinea este acum asa: joburile bine platite primele. Adica nu mai merita sa dai afara americani, ca sa angajezi straini foarte ieftini pe joburile "de jos". Poti sa angajezi straini foarte calificati, platindu-i foarte bine, daca chiar nu gasesti americani.

Trump face ce trebuie pentru America, pentru cetatenii ei.

Sigur ca se oftica corporatiile care foloseau din greu sistemul de vize H1B sa importe sclavi ieftini.

Cat de tare are nevoie si Europa de un Trump, in loc de Merkel!

 

 

Regula e buna dar

exceptia poate rasturna regula.
Cand discutam de IT avem o exceptie, americanii sunt doar crescatori de vaci etc.

 

 

Platforma pentru solutionarea online a litigiilor