EURO 2012: Polonia a remizat cu Rusia. Show total la Varsovia! (Video)

Marti, 12 Iunie 2012, ora 23:38
8050 citiri

Nationalele de fotbal ale Poloniei si Rusiei au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul direct din Grupa A a Campionatului European, editia 2012.

Derbiul Grupei A a fost prefatat de adevarate lupte de strada in Varsovia, acolo unde polonezii i-au vanat pe rusi, omorand chiar pe unul dintre suporterii veniti de la Moscova. Totusi, in teren si in tribune lucrurile nu au degenerat, desi tensiunea a fost evidenta.

Partida a inceput cu un atac anemic al Rusiei si a continuat cu o mare ocazie a gazdelor. Era minutul 7 cand Malafeev reusea sa scoata extraordinar o lovitura de cap expediata de Boenisch din 6 metri. Au urmat cateva minute de meci mai domol, in nota de dominare a rusilor, pana cand Polonia a explodat din nou.

Polanski a ajuns singur in careul advers dupa o faza colectiva de exceptie, a marcat, dar golul i-a fost anulat pe motiv de offside. Cinci minute mai tarziu, Blaszczykowski a pasat in fata portii, insa Lewandowski a nu reusit sa trimita in plasa portii rusilor.

A fost cam ultima zvacnire reala a polonezilor in prima repriza, Rusia preluand, usor-usor, controlul. Inevitabilul s-a produs in minutul 37, atunci cand senzationalul Dzagoev a reluat in plasa o centrare buna a lui Arshavin. Pana la pauza, oaspetii au stat foarte bine in teren si au tinut mingea departe de propriile buturi.

In partea secunda, Malafeev a avut doua interventii mari in fata lui Lewandowski inainte de a se recunoaste invins de bijuteria lui Blaszczykowski, in minutul 58.

Au urmat 20 de minute spectaculoase, in care ambele formatii au incercat sa isi apropie victoria, insa oportunitatile au fost irosite cu nonsalanta. Odata cu apropierea fluierului de final s-a instaurat o relaxare suspecta, jucatorii fiind multumiti de rezultatul de pe tabela si evitand sa forteze.

Scor final, Polonia - Rusia 1-1, ambele echipe avand sanse reale de a se califica in faza eliminatorie.

Meciul Polonia - Rusia a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

FINAL DE MECI !!!

Min.88 Posesie prelungita a Rusiei, dar jucatorii par multumiti de rezultat.

Schimbare Polonia: Iese accidentatul Polanski si intra Matuszczyk.

Min.81 Malafeev retine un sut slabut trimis de Obraniak.

Schimbare Rusia: Izmailov intra in locul lui Dzagoev.

Min.75 Cartonas galben pentru Dzagoev.

Schimbare Polonia: Mierzejewski intra in locul lui Dudka.

Min.72 Tyton retine in sut pe coltul scurt expediat de Arshavin.

Schimbare Rusia: Pavlyuchenko intra in locul lui Kerzhakov.

Min.68 Ce ocazie are Rusia! Dzagoev este gasit bine in careul polonez, dar sutul jucatorului in varsta de 21 de ani este blocat si Tyton retine.

Min.65 Rusii simt ca pot pierde doua puncte, asa ca pun presiune pe poarta poloneza.

INFO: Atmosfera exceptionala pe Nationalul din Varsovia!

Min.60 "Galbene" pentru Lewandowski si Denisov in urma unui duel care putea degenera intr-o bataie.

Min.58 GOOOL POLONIA !!! Blaszczykowski preia balonul in marginea careului rus, intra in centru si suteaza superb la coltul lung, fara speranta pentru Malafeev.

Min.57 Contra taioasa a rusilor, insa Arshavin iroseste o buna ocazie.

Min.50 Malafeev are o noua interventie de zile mari in fata lui Lewandowski.

Min.50 Jirkov patrunde in stanga, intra bine in careu, dar pasa pentru Kerzhakov este slaba.

Min.46 Polonia incepe cu o mare ocazie, insa Malafeev in blocheaza in ultima clipa pe Lewandowski.

Min.46 A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

_____________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.43 Wasilewski are o interventie salvatoare la centrarea lui Kerzhakov pentru Dzagoev.

Min.41 Rusii gestioneaza bine avantajul, evitand sa se retraga in propria jumatate.

Min.37 GOOOL RUSIA !!! Alan Dzagoev deschide scorul din centrarea lui Arshavin !!!

Min.36 Minute ceva mai bune pentru Rusia, care reuseste sa tina balonul in jumatatea adversa.

Min.28 Sut al lui Kerzhakov de la 20 de metri, mult peste poarta.

Min.27 Faza buna si pentru rusi cu Kerzhakov pasand in fata portii poloneze. Arshavin nu poate relua in plasa.

Min.23 Inca o ocazie mare pentru Polonia! Blaszczykowski centreaza in fata portii, insa Lewandowski si Obraniak nu pot impinge balonul in plasa.

Min.18 GOL ANULAT POLONIA ! Faza superba a Poloniei, cu 6 pase consecutive, Polanski ajunge in careul rus si marcheaza, insa arbitrul semnalizeaza offside!

Min.15 Ritmul a mai scazut in ultimele minute, insa totul poate exploda in orice moment.

Min.10 Rusia pare ceva mai asezata, insa polonezii alearga extraordinar si acopera spatiile.

Min.7 Ocazie uriasa pentru Polonia! Boenisch reia bine cu capul o centrare excelenta, dar Malafeev respinge cu un reflex extraordinar!

Min.3 Atac promitator al rusilor, cu Kerzhakov, insa defensiva poloneza se descurca si respinge.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Imnul Rusiei este huiduit la Varsovia.

INFO: Atmosfera superba pe Nationalul din Varsovia.

INFO: Meciul se joaca de ziua nationala a Rusiei.

INFO: Inaintea meciului, fanii celor doua echipe s-au batut pe strazile din Varsovia.

Polonia: Tyton - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch - Dudka, Polanski - Blaszczykowski, Obraniak, Murawski - Lewandowski.

Rezerve: Sandomierski, Wojtkowiak, Kaminski, Wawrzyniak, Matuszczyk, Rybus, Mierzejewski, Wolski, Grosicki, Sobiech, Brozek.

Rusia: Malafeev - Anyukov, A. Berezutski, Ignashevich, Zhirkov - Shirokov, Denisov, Zyryanov - Dzagoev, Kerzhakov, Arshavin.

Rezerve: Akinfeev, Shunin, Sharonov, Granat, Nababkin, Izmailov, Kombarov, Kokorin, Glushakov, Semshov, Pavlyuchenko, Pogrebnyak.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Polonia Rusia rezultat Euro 2012, #Polonia Rusia LIVE, #Polonia Rusia Euro 2012 LIVE , #meciuri