Cu fata la alegatori: Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală. Sociolog: Se vor faulta unul pe celălalt

EURO 2012: Portugalia, victorie nebuna cu Danemarca

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Miercuri, 13 Iunie 2012, ora 20:56
11062 citiri

Portugalia a obtinut o victorie nebuna in a doua partida de la Euro 2012, lusitanii trecand cu scorul de 3-2 de surpriza primei etape, Danemarca.

Inaintea disputei de la Lvov, spiritele din cele doua tabere erau diametral opuse. Portughezii au fost invinsi la debut de Germania, intr-o partida in care nu au pus mari probleme, in timp ce danezii veneau dupa o victorie uriasa cu Olanda.

Primele minute au fost destul de echilibrate, cu un usor plus la capitolul posesie pentru Portugalia. Totusi, ocaziile importante au lipsit, singurul lucru notabil din primul sfert de ora fiind accidentarea lui Zimling.

Lusitanii au reusit totusi sa deschide scorul in minutul 25, atunci cand Pepe a reluat foarte bine, cu capul, o lovitura de la colt, fara speranta pentru un Andersen deznadajduit. In avantaj pe tabela, portughezii nu au renuntat la ofensivam astfel ca, 10 minute mai tarziu, Nani i-a pasat bine lui Postiga iar acesta a reluat in plasa cu un sut fara preluare.

Abia cand s-au vazut condusi cu 2-0 danezii au inceput sa iasa la joc. Eriksen l-a testat pe Patricio cu un sut de la distanta pentru ca apoi Krohn-Dehli sa transforme o pasa in cross in recentrare ideala pentru Bendtner, varful lui Arsenal punctand cu o reluare simpla.

In partea secunda, jocul a fost la fel de spectaculos, Danemarca iesind mult mai mult din propria jumatate de teren. Un moment de cotitura a fost accidentarea lui Rommedahl. In locul lui a intrat necunoscutul Mikkelsen, care a combinat perfect cu Eriksen, cei doi punand mari probleme flancului stang al defensivei lusitane.

Acelasi Bendtner a restabilit egalitatea cu 10 minute inainte de final, reluand superb o centrare a lui Jacobsen.

Portughezii au fortat si l-au trimis in teren pe Varela iar acesta nu a dezamagit. A marcat chiar golul victoriei in minutul 87, din centrarea lui Coentrao si dupa o "chifla" de zile mari a lui Cristiano Ronaldo. De altfel, jucatorul lui Real Madrid a ratat din toate pozitiile in fata danezilor, fiind complet iesit din joc.

Portugalia a invins si a reintrat astfel in cursa pentru calificarea in faza eliminatorie, meciul cu Olanda, ultimul din grupa, devenind crucial.

Intalnirea Danemarca - Portugalia a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

FNAL DE MECI!!!

Min.90+4 Mikkelsen paseaza bine pentru Schone, insa acesta suteaza peste poarta din pozitie buna!

Min.90+2 Cartonas galben pentru Ronaldo.

Ultima schimbare la portughezi: Intra si Rolando.

Min.87 GOOOL PORTUGALIA!!! Coentrao centreaza bine, Ronaldo "reuseste" o noua chifla, dar Varela preia si inscrie cu un sut perfect din 12 metri!

Min.86 Portughezii cauta victoria in aceste minute.

Schimbare Portugalia: Varela intra in locul lui Meireles.

Min.80 GOOOOL DANEMARCA!!! Bendtner inscrie cu capul din centrarea lui Jacobsen.

Min.79 Ce ratare! Nani il lanseaza bine pe Ronaldo, dar atacantul lui Real a sutat aiurea din pozitie ideala.

Min.78 Eriksen centreaza bine pentru Kjaer, insa Patricio intervine bine.

Min.71 Oliveira trage de la 18 metri, pe mijlocul portii si Andersen retine.

Min.68 Danezii au atacat destul de bine in ultimele minute, intrarea lui Mikkelsen dovedindu-se a fi de bun augur.

Schimbare Portugalia: Nelson Oliveira intra in locul lui Helder Postiga.

Min.62 Kvist suteaza violent de la 25 de metri, dar trimite peste poarta unui Patricio inmarmurit.

Schimbare Danemarca: Mikkelsen intra in locul accidentatului Rommedahl.

Min.57 Veloso executa surprinzator o lovitura libera iar Andersen scoate de sub transversala.

Min.53 Actiune buna a lui Nani in partea dreapta finalizata cu un sut la coltul scurt retinut de Andersen.

Min.49 Cursa frumoasa a lui Ronaldo care suteaza din marginea careului. Andersen pareaza excelent!

Min.46 A INCEPUT REPRIZA SECUNDA!!!

____________

FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

Min.44 Postiga il jeneaza pe portarul danez, Ronaldo este aproape de gol, insa Kjaer respinge excelent!

Min.41 GOOOL DANEMARCA!!! Lansare in cross pentru Krohn-Dehli, atacantul recentreaza in centrul careului de unde Bendtner reia simplu in plasa portii goale!

Min.38 Eriksen incearca un sut de la 25 de metri, Patricio retine cu ceva emotii.

Min.36 GOOOL PORTUGALIA!!! Nani paseaza la Postiga in interiorul careului danez iar atacantul lusitan reia din prima, sub transversala!

Min.34 Cristiano Ronaldo executa bine o lovitura libera, dar loveste zidul si mingea ajunge in corner.

Min.29 Cartonas galben pentru Raul Meireles care face hent intr-o situatie extrem de delicata pentru Portugalia.

Min.25 GOOOL PORTUGALIA!!! Pepe deschide scorul cu o lovitura de cap superba, reluata de la coltul scurt!

Min.24 Postiga trece pe langa gol din 6 metri, dar trimite pe langa.

Min.21 Ronaldo incearca sa trimita pe poarta din lovitura libera, lateral stanga, insa suteaza inca o data slab.

Min.17 Meireles suteaza de la distanta in blocaj, mingea ajunge la Ronaldo care trage din prima, dezamagitor insa.

Schimbare Danemarca: Jakob Poulsen intra in locul lui Zimling.

Min.15 Zimling cade pe gazon si solicita schimbare.

Min.12 Faza initiata de Ronaldo, mingea ajunge la Nani, insa centrarea este respinsa de Jacobsen.

Min.8 Ronaldo este ocolit de pasele colegilor in aceste prime minute.

Min.4 Faza buna a danezilor, insa sutul lui Eriksen se loveste de blocaj.

Min.1 A inceput meciul!!!

INFO: Se intoneaza cele doua imnuri de stat.

INFO: Meciul este transmis de postul DolceSport.

Danemarca: Andersen - Jacobsen, Kjaer, Agger, S Poulsen - Kvist, Zimling - Rommedahl, Eriksen, Krohn-Dehli - Bendtner.

Rezerve: Lindegaard, Schmeichel, Bjelland, Okore, Wass, C Poulsen, Schone, Silberbauer, J Poulsen, Kahlenberg, Pedersen, Mikkelsen.

Portugalia: Patricio - Pereira, Alves, Pepe, Coentrao - Meireles, Veloso, Moutinho - Nani, Postiga, Ronaldo.

Rezerve: Eduardo, Beto, Costa, Rolando, Lopes, Custodio, Quaresma, Micael, Viana, Almeida, Oliveira, Varela.

INFO: Olanda - Danemarca 0-1 si Germania Portugalia 1-0 sunt rezultatele inregistrate pana acum in Grupa B.

Dragoș Pîslaru, co-președinte REPER, despre schimbarea lui Cîrstoiu cu Firea și Burduja: "Mafia patronată de comasaţi şi-a arătat faţa"
Copreşedintele partidului REPER, Dragoş Pîslaru, a declarat că, prin retragerea candidaturii medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei de către coaliţie, „mafia patronată de...
Ciucă: Sebastian Burduja va convinge "un segment de electoral nehotărât" în cursa pentru Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat, marţi, 23 aprilie, că Sebastian Burduja, candidatul liberal pentru Primăria Capitalei, este opţiunea care dă speranţe celor care nu s-au...
#Portugalia Danemarca rezultat Euro 2012, #Portugalia victorie Danemarca Euro 2012, #Dnemarca Portugalia LIVE, #Danemarca Portugalia Euro 2012 LIVE , #meciuri