EURO 2012: Germania invinge Danemarca si se califica in sferturi (Video)

Duminica, 17 Iunie 2012, ora 23:40
7370 citiri

Germania s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European de fotbal dupa ce a castigat si ultimul meci din grupa, scor 2-1, cu Danemarca.

Intr-o grupa in care toate echipele aveau sanse de calificare inaintea meciurilor de duminica seara, Germania statea cel mai bine, iar linistea din jocul nemtilor s-a vazut si pe teren.

Trupa lui Low a inceput in jumatatea adversa si le-a creat probleme danezilor inca din primele minute, Thomas Muller fiind pericolul principal.

Jucatorul lui Bayern Munchen a ratat insa incredibil in minutul 6, cand, cu toata poarta in fata, a reluat slab in portarul Andersen.

Deschiderea scorului avea sa se produca in minutul 19. Aflat la meciul 100 in nationala Germaniei, Lukas Podolski si-a facut un cadou dupa o centrare a lui Muller, trimitand mingea in plasa din zece metri.

Nemtii n-au apucat sa se bucure prea mult de golul care i-ar fi lipsit de emotii deoarece danezii au egalat peste doar doua minute.

Krohn-Dehli a reusit al doilea sau gol de la EURO 2012 cu o lovitura de cap din sase metri venita ca urmare a unui corner.

Golul marcat de danezi i-a facut pe nemti sa ia in calcul si eliminarea de la turneul final, astfel ca au facut un pas in spate, iar danezii au pus stapanire pe joc.

Bendtner a irosit o sansa mare pentru danezi in minutul 51, sutul sau lovind bara, aceasta fiind si ultima zvacnire ofensiva a danezilor.

Pe final de meci, cum Portugalia conducea Olanda, un gol al danezilor ar fi dus la eliminarea nemtilor. Germanii au scapat de emotii din minutul 80 dupa golul lui Bender venit ca urmare unui contraatac.

Germania s-a impus cu 2-1, castiga grupa B, iar in sferturile de finala va intalni Grecia.

Germania - Danemarca 2-1

90+3 - Final de meci! Germania se califica in sferturile de finala!

90 - Trei minute suplimentare.

87 - Final linistit de meci.

84 - Kroos intra in locul lui Muller!

80 - GOL GERMANIA! Bender inscrie cu un sut plasat din zece metri dupa o actiune de contraatac!

79 - Christian Poulsen intra in locul lui Zimling.

78 - Khedira primeste excelent in careu, dar trimite podest.

76 - Bendtner cade in careu, cere penalty, dar jocul continua.

74 - Klose intra in locul lui Gomez.

74 - Info: Ronaldo face 2-1 pentru Portugalia in meciul cu Olanda

71 - Zimling trage din afara careului Neuer respinge cu emotii in corner.

67 - Schurrle trage din unghi, Andersen scoate in lateral!

65 - Schurrle intra in locul lui Podolski.

62- Khedira trimite un sut centrare, mingea e respinsa in corner.

59 - Poulson incearca o patrundere frontala dar e deposedat la marginea careului.

55 - Danemarca joaca mai bine decat Germania in startul partii secunde.

51 - Ce sansa! Bendtner suteaza din 12 metri putin pe langa, mingea lovind si bara!

49 - Lahm centreaza periculos, insa Muller nu ajunge la minge.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

42 - Gomez patrunde in careu, dribleaza doi adversari, insa e blocat in momentul sutului si faulteaza in atac.

40 - Khedira trage dupa o aparitie surprinzatoare, dar mingea trece pe langa poarta.

37 - Podolski trage violent din lovitura libera, dar mingea se duce mult peste.

36 - Lovitura libera periculoasa pentru nemti de la 16 metri, pozitie centrala.

34 - Ozil protesteaza dupa ce nemtilor le-a fost refuzat un aut.

32 - Sansa uriasa! Lovitura libera executata pentru nemti, Andersen iese gresit si le da emotii danezilor!

28 - Info: Cristiano Ronaldo a egalat pentru Portugalia in meciul cu Olanda.

26 - Nemtii reiau atacurile, insa Ozil scapa o minge in aut.

23 - GOL DANEMARCA! Nordicii egaleaza printr-o lovitura de cap a lui Krohn-Dehli, care reia din patru metri dupa o recentrare venita tot cu capul de Bendtner!

19 - GOL GERMANIA! Podolski inscrie din fata portii, de la opt metri, dupa o centrare deviata a lui Muller.

17 - Ozil bate modest o lovitura libera de la 25 de metri lateral dreapta, mingea se duce direct in aut.

13 - Mario Gomez suteaza peste poarta din marginea careului.

11 - Info: Olanda deschide scorul in meciul cu Portugalia prin Van der Vaart.

11 - Ozil trimite o pasa decisiva spre Khedira, insa Agger respinge din centrul careului.

9 - Nemtii reusesc un triunghi frumos de pase la centrul terenului, insa Gomez rateaza interceptia.

6 - Ocazie mare! Desincronizare in centrul apararii daneze, mingea ajunge la Muller, care reia incredibil de slab din sase metri si Andersen retine.

3 - Muller suteaza din 14 metri, usor lateral dreapta, dar mingea trece peste poarta.

1 - Incepe meciul!

Germania: Neuer - Bender, Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Schweinsteiger - Muller, Ozil, Podolski - Gomez

Danemarca: Andersen - Jacobesn, Kjaer, Agger, S. Poulsen - Kvist - Eriksen, J. Poulsen, Zimling, Krohn Dehli - Bendtner

Info: Meciul incepe la ora 21:45.

Info: Tot in grupa B de la aceeasi ora se disputa meciul Portugalia - Olanda, transmis in direct de Ziare.com

Info: Inainte acestor ultime doua partide ale grupei, situatia in clasament se prezinta astfel: 1. Germania - 6 puncte, 2. Portugalia - 3 puncte, 3. Danemarca - 3 puncte si 4. Olanda - 0 puncte.

Info: Meciul poate fi vazut la televizor pe TVR 2 si Dolce Sport 2.

Calcule:

Se califica Germania si Portugalia daca:

- Germania obtine cel putin un egal cu Danemarca, iar Portugalia nu pierde cu Olanda.

- Germania invinge Danemarca, iar Olanda bate Portugalia la limita.

Se califica Germania si Danemarca daca:

- Germania si Danemarca remizeaza, iar Olanda bate Portugalia.

- Danemarca bate Germania, iar Olanda nu pierde cu Portugalia

- Danemarca bate Germania cu un scor de genul 3-2, 4-3, iar Portugalia - Olanda se termina 1-0

Germania si Olana se califica daca:

- Germania bate Danemarca, iar Olanda bate Portugalia la minimum doua goluri diferenta

Danemarca si Portugalia se califica daca:

Danemarca invinge Germania la limita, fara ca nemtii sa marcheze cel putin doua goluri, iar Portugalia invinge Olanda.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Germania invins Danemarca, #Germania sferturi EURO 2012, #Danemarca eliminata EURO 2012, #Germania Danemarca Live, #Germania Danemarca in direct, #Germania Danemarca Euro 2012, #Euro 2012 LIVE , #meciuri