EURO 2012: Grecia, victorie de zile mari cu Rusia

Sambata, 16 Iunie 2012, ora 23:41
7101 citiri

Grecia, campioana europeana din 2004, a obtinut o victorie de zile mari in ultimul meci din grupe la Euro 2012, trecand cu scorul de 1-0 de Rusia. In urma acestui rezultat, elenii au trecut in sferturile de finala.

Inaintea partidelor de sambata seara, grecii erau cotati cu ultima sansa de a iesi din Grupa A, avand numai un punct dupa doua etape. De cealalta parte, rusii erau marii favoriti, multi vazand trupa lui Advocaat ajungand macar in semifinalele turneului final.

In teren, lucrurile au stat chiar asa. In prima repriza Rusia a dominat teritorial si a avut marile ocazie, in timp ce grecii au stat "la cutie", mai atenti sa nu primeasca gol decat sa marcheze, desi ei erau cei care avea nevoie de toate punctele puse in joc.

Rusii isi pot reprosa ocaziile mari irosite de Arshavin, Kerzhakov sau Dzagoev din cauza lipsei de concentrare la finalizare.

Grecia a dat lovitura in prelungirile primei reprize, atunci cand Karagounis a profitat de o gafa a defensivei ruse, a patruns in careu si l-a executat pe Malafeev cu un sut plasat excelent.

In repriza a doua, elenii au aratat mult mai bine, profitand poate si de spatiile mari lasate in defensiva de adversari.

Karagounis ar fi trebuit sa obtina un penalti in minutul 60, dupa ce a fost faultat in careul rus, insa arbitrul a inchis ochii la acea faza, acordandu-i chiar "galben" grecului pentru simulare. 10 minute mai tarziu, Tzavellas a izbit bara portii lui Malafeev din lovitura libera.

Rusii au fost neasteptat de apatici si previzibili, desi Advocaat a trimis in partea secunda 3 varfuri de atac in teren. Singura ocazie adevarata a lor a fost irosita de pustiul Dzagoev, care a trimis cu capul la o palma de bara.

Rusia pierde meciul cu Grecia si pierde si calificarea in faza eliminatorie.

Meciul Grecia - Rusia a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

FINAL DE MECI !!!

Min.90+2 Pogrebnyak primeste un "galben" pentru hent.

INFO: Vom avea 4 minute de prelungire.

Min.90 Centrare buna pe coltul lung, insa rusii se incurca intre ei si Sifakis retine lejer.

INFO: Katsouranis cade pe gazon si cere interventia medicilor. Rusii nu vor sa trimita balonul in afara iar grecii le reproseaza acest lucru.

Min.84 Ce ocazie !!! Dzagoev trimite la doua degete de stalpul drept al portii elene!

Schimbare Grecia: Ninis intra in locul lui Salpingidis.

Schimbare Rusia: Izmailov intra in locul lui Anyukov.

Min.80 Ce ocazie Grecia !!! Salpingidis pleaca singur in atac, trimite in 6 metri, insa Maniatis nu poate relua pe poarta.

Min.75 Sut surprinzator al lui Denisov, Sifakis retine cu emotii, in doi timpi.

Min.74 Simulare a lui Zhirkov, care este iertat insa de al doilea cartonas galben.

Schimbare Rusia: Pogrebnyak intra in locul lui Glushakov.

INFO: Cehia a deschis scorul in celalalt meci al grupei, cu Polonia. Acum, Grecia si Cehia sunt calificate!

Min.70 BARA GRECIA !!! Tzavellas executa bine o lovitura libera, numai ca trimite in bara!

Min.69 Salpingidis scapa pe contraatac, dar este faultat de Zhirkov. Galben pentru rus.

O noua schimbare la greci: Karagounis ii lasa locul in teren lui Makos.

Schimbare Grecia: Holebas intra in locul lui Gekas.

Min.61 Karagounis pleaca spre poarta lui Malafeev, trece de un adversar si este agatat in careu de un adeversar. Arbitrul nu arata penalti si grecul este avertizat cu "galben" pentru simulare. Karagounis este disperat si nu intelege decizia!

Min.59 Torossidis reuseste un dribling incantator, patrunde in careul rus si paseaza in gura portii, insa Anyukov intervine salvator.

Min.57 Denisov isi incearca si el norocul cu un sut de la 20 de metri, dar trimite departe de poarta greaca.

Min.55 Actiune buna a rusilor, irosita insa de Pavlyuchenko.

INFO: 55.000 de spectatori au fost anuntati pentru acest meci de la Varsovia.

Min.51 Shirokov suteaza peste poarta, din 15 metri, desi nu era presat de nimeni.

Min.50 Inca o actiune de-a lui Samaras finalizata cu un sut de la mare distanta. Pe langa poarta totusi.

Min.48 Samaras ia o actiune pe cont propriu, trece de doi adversari, insa este blocat in cele din urma.

Min.46 A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

Schimbare la pauza pentru Rusia: Pavlyuchenko intra in locul lui Kerzhakov.

__________

Min.45+2 FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.45+1 GOOOOL GRECIA !!! Greseala a rusilor, Karagounis profita, patrunde in careul advers si il executa pe Malafeev cu un sut la coltul lung !!!

Min.45 Dzagoev si Shirokov sunt blocati, pe rand, de defensiva elena.

Min.41 Sut puternic si surprinzator al lui Zhirkov, de la marginea careului, care se duce putin peste poarta grecilor.

Min.38 Dzagoev ii aseaza mingea lui Kerzhakov in careul elen, insa atacantul lufteaza ca un incepator.

Min.35 Shirokov cade in careul grec, in duel cu Karagounis, si cere penalti. Nu primeste nimic.

Min.30 Faza superba a rusilor finalizata cu centrarea lui Arshavin pentru Kerzhakov. Atacantul lui Zenit nu ajunge insa la minge.

INFO: Atmosfera frumoasa facuta de fanii din tribune.

Min.20 Minge balbaita de defensiva greaca in propriul careu, Arshavin nu sta pe ganduri si suteaza. Pe langa poarta insa.

Min.19 Dzagoev recuperea balonul la mijlocul terenului, urca in jumatatea elena, insa suteaza slab de la 20 de metri si Sifakis retine.

Min.17 Cursa superba a lui Zhirkov, acesta patrunde in careul grec si paseaza in centru, de unde balonul este respins in disperare de cauza.

Min.15 Lansare in adancime pentru Gekas, grecul pierde un tempo, dar Malafeev este iesit din poarta si opreste mingea cu ceva emotii.

Min.14 Inca o ocazie pentru Rusia! Kerzhakov suteaza de la marginea careului iar balonul trece la o palma de vinclu!

Min.11 Mare ocazie a rusilor! Centrare de pe dreapta, Arshavin reia slab insa cu capul si Sifakis respinge.

Min.10 Samaras centreaza in careul rus, insa Gekas nu poate sa trimita pe poarta.

INFO: Gekas si Anyukov se ciocnesc, rusul se resimte si are nevoie de ingrijiri medicale.

Min.6 Ocazie Grecia !!! Katsouranis centreaza dib corner, Karagounis reia bine, insa Malafeev intervine foarte bine.

Min.3 Prima ocazie a partidei apartine rusilor, portarul Sifakis iesind totusi bine dintre buturi.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Se intoneaza imnurile de stat.

INFO: Meciul va fi transmis in direct pe TVR2 si DolceSport2

Grecia: Sifakis - Torossidis, Papastathopoulos, K. Papadopoulos, Tzavellas - Katsouranis, Maniatis - Salpingidis, Karagounis, Samaras - Gekas.

Rezerve: Chalkias, Tzorvas, Malezas, Holebas, Makos, Fotakis, Ninis, Fortounis, Fetfatzidis, Liberopoulos, Mitroglou.

Rusia: Malafeev - Anyukov, A. Berezutski, Ignashevich, Zhirkov - Shirokov, Denisov, Glushakov - Dzagoev, Kerzhakov, Arshavin.

Rezerve: Akinfeev, Shunin, Sharonov, Granat, Nababkin, Izmailov, Kombarov, Semshov, Pavlyuchenko, Pogrebnyak.

Dan Barna acuză: Ciolacu, Ciucă și Iohannis vor "să le spună românilor că nu mai au speranţă"
Alianţa Dreapta Unită şi-a lansat vineri, 26 aprilie la Buzău, candidaţii pentru alegerile locale, vicepreşedintele USR Dan Barna formulând cu acest prilej o serie de critici la adresa...
Firea nu mai vrea sa audă de scandalul azilelor groazei: "Nu am de ce să plătesc eu ceva ce nu am greşit"
Gabriela Firea, candidatul PSD pentru Primăria Generală a Capitalei, reafirmă că nu are nicio vină în scandalul azilurilor, care a devenit anchetă penală. „Nu am de ce să plătesc eu...
#Grecia calificare sferturi Euro 2012, #Rusia eliminata Euro 2012, #Grecia Rusia Euro 2012 rezultat, #Grecia Rusia LIVE, #Grecia Rusia Euro 2012 LIVE , #meciuri