EURO 2012: Spania, victorie clara cu Irlanda

Joi, 14 Iunie 2012, ora 23:36
6533 citiri

Echipa nationala a Spaniei a obtinut, joi, o victorie clar in fata reprezentativei Irlandei, de care a trecut cu scorul de 4-0 intr-un meci din Grupa C a Euro 2012. Irlanda este si prima echipa eliminata, matematic, de la Campionatul European.

Irlandezii au fost cu adevarat in meci doar in primele minute, atunci cand au lasat impresia ca pot tine piept tavalugului spaniol. A fost insa doar un foc de paie, ibericii deschizand scorul la prima actiune de poarta mai serioasa.

Torres, titularizat in premiera la Euro de Del Bosque, a recuperat un balon sutat de Silva in Dunn, a driblat un adversar si l-a invins pe veteranul Given cu un sut plasat.

Pana la pauza, a urmat o "procesiune iberica". La fel ca Barcelona lui Guardiola, nationala "roja" a pus stapanire pe balon, a pasat incredibil de mult si si-a impiedicat adversarul sa ameninte buturile lui Casillas. Ba si-au mai creat si ocazii mari spaniolii, Given intervenind bine la suturile lui Iniesta, Arbeloa, Pique sau Torres.

Partea secunda a debutat cu o interventie buna a lui Given la sutul lui Arbeloa. Portarul irlandez a parat si mingea trimisa de Iniesta, un minut mai tarziu, insa Silva a recuperat si a marcat trimitand printre trei adversari.

Lucrurile nu s-au oprit aici, "El Nino" Torres reusind "dubla" dupa ce a scapat pe contraatac si l-a executat pe Given iar Fabregas a inchis tabela cu o executie de "curtea scolii" in minutul 83.

Irlandezii au fost in prim-plan in ultimele minute, cei 20.000 de fani din tribune oferind o reprezentatie de zile mari!

Partida Spania - Irlanda a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

FINAL DE MECI !!!

INFO: Atmosfera superba creata de fanii irlandezi, care canta extraordinar.

Min.84 "Galben" pentru St.Ledger.

Min.83 GOOOL SPANIA !!! Cesc Fabregas inscrie si el un gol ca in "curtea scolii".

Min.82 Arbeloa centreaza bine, Cazorla suteaza fara preluare iar Given scoate excelent.

Min.80 Ultima schimbare la spanioli: Cazorla intra in locul lui Iniesta.

Min.76 Schimbare Irlanda: McClean intra in locul lui Duff.

Min.76 Cartonas galben pentru Martinez.

Min.75 In sfarsit, o ocazie pentru Irlanda. Casillas scoate sutul lui Keane.

Min.73 Schimbare Spania: Fabregas intra in locul lui Torres.

Min.70 GOOOL SPANIA !!! Torres scapa singur spre poarta lui Given si reuseste dubla!

Min.65 Schimbare Spania: Iese Xabi Alonso si intra Javi Martinez.

Min.62 Faza prelungita de atac a Spaniei finalizata cu sutul pe langa poarta al lui Busquets.

INFO: Irlanda nu poate pune probleme, Spania se indreapta spre o victorie facila.

Min.55 Ce ocazie! Given are o interventie fabuloasa si pastreaza scorul 2-0.

Min.54 Cartonas galben pentru Xabi Alonso.

Min.49 GOOOL SPANIA !!! Given boxeaza un balon sutat de Iniesta, Silva recupereaza si marcheaza cu un sut norocos!

Min.48 Arbeloa suteaza din nou in blocajul lui Given.

Min.46 A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

Schimbare la pauza pentru Irlanda: Cox iese si intra Walters.

_______________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.45+1 Given scoate de sub transversala un sut bun al lui Xavi.

Min.45 "Galben" si pentru Whelan.

Min.43 O noua faza in careul irlandez finalizata cu sutul lui Arbeloa. Given pareaza.

Min.39 Atacurile irlandezilor sunt oprite de iberici de fiecare data la 20 de metri de propria poarta.

Min.36 Cartonas galben pentru Keane.

Min.35 Pasa surprinzatoare pentru Torres, dar atacantul lui Chelsea trimite slab.

Min.34 Meci destul de plictisitor, cu putine faze lucrate. Este evidenta superioritatea Spaniei.

INFO: Ploua destul de tare la Gdansk.

Min.29 Irlandezii isi arata limitele alergand dupa mingea plimbata cu eleganta de spanioli.

Min.26 Sut de la distanta al lui Xabi Alonso, deviat in corner.

Min.23 Iniesta il incearca si el pe Given cu un sut din afara careului. Goalkeeperul e la post.

Min.17 Pique isi incearca norocul cu un sut, dar Given retine.

Min.14 Xabi Alonso il gaseste cu o pasa pe Xavi, in careul advers, dar St.Ledger intervine excelent.

Min.11 Momente ceva mai bune pentru irlandezi, care ameninta sporadnic poarta adversa.

Min.7 Inca o ocazie pentru Spania, insa Silva suteaza destul de slab.

Min.4 GOOOL SPANIA !!! David Silva e lansat bine in careul advers, Dunn il blocheaza insa Torres recupereaza si deschide scorul !!!

Min.2 Debut tare de meci, cu intrari dure e ambele parti.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Se intoneaza cele doua imnuri de stat.

INFO: Meciul este transmis in direct pe postul TVR1.

SPANIA: Casillas - Arbeloa, Ramos, Pique, Alba - Xavi, Busquets, Alonso - Silva, Torres, Iniesta.

Rezerve: Valdes, Reina, Raul Albiol, Javi Martinez, Juanfran, Fabregas, Santi Cazorla, Jesus Navas.

IRLANDA: Given - O'Shea, St.Ledger, Dunne, Ward - Duff, Whelan, Andrews, McGeady - Cox, Robbie Keane.

Rezerve: Westwood, Forde, Kelly, McShane, O'Dea, Gibson, Hunt, Green.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Spania Irlanda rezultat Euro 2012, #Spania Irlanda LIVE, #Spania Irlanda Euro 2012 LIVE , #meciuri