EURO 2012: Ucraina a invins Suedia. Shevchenko, genial!

Luni, 11 Iunie 2012, ora 23:35
8690 citiri

Ucraina a debutat cu o victorie la Campionatul European de fotbal, gazdele din 2012 reusind sa invinga Suedia, scor 2-1, in cea de-a doua intalnire din Grupa D.

Primele minute ale intalnirii de la Kiev au apartinut nordicilor, mai relaxati din cauza experientei internationale. Prima ocazie de poarta a venit abia dupa un sfert de ora, Ibrahimovici si Pyatov testandu-l pe Pyatov.

Treptat, gazdele au reusit sa intre in joc si sa puna presiune la poarta lui Isaksson. Shevchenko, Gusev, Voronin si surprinzatorul Konoplianka punand reale probleme defensivei adverse.

Partida a explodat in ultimele minute ale primei reprize. Mai intai, "Seva" si Yarmolenko au trecut pe langa gol, pentru ca imediat Ibrahimovici sa loveasca bara cu o lovitura de cap excelent plasata.

Daca la pauza scorul a fost 0-0, tabela a fost modificata imediat dupa pauza. Suedezii au inceput din nou mai bine si au deschis scorul la capatul unei faze prelungite de atac. Larsson a fost artizanul, centrarea lui ajungand la Kallstrom care a pasat in 6 metri pentru Ibrahimovici, atacantul reluand in plasa.

La faza imediat urmatoare Ucraina a egalat, eroul Shevchenko reluand imparabil, cu capul, o centrare expediata de Yarmolenko. Nici 10 minute mai tarziu acelasi Seva a facut sa explodeze tribunele atunci cand a trimis in plasa centrarea lui Konoplianka, scapand din marcajul lui "Ibracadabra".

Selectionerul nordicilor, Erik Hamren, a mutat imediat, facand cele trei schimbari in decurs de un sfert de ora, insa ocaziile adevarate au venit abia in ultimele minute. Atunci, Elmander si Mellberg au trimis inexplicabil peste poarta, in decurs de doua minute, din pozitii ideale.

In urma acestui rezultat, suedezii sunt ca si eliminati, fiind greu de crezut ca pot invinge Franta si Anglia in urmatoarele doua intalniri.

Meciul Ucraina - Suedia a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

FINAL DE MECI !!!

Min.90+2 Ce ocazie !!! Mellberg, trimis varf, reia peste transversala din 6 metri!

Min.90 Ratare colosala a suedezilor! Ibrahimovici il lanseaza pe Elmander, insa acesta trimite peste poarta din pozitie ideala.

Schimbare Ucraina: Rotan intra in locul lui Voronin.

Min.83 Nazarenko trimite putin peste poarta din lovitura libera.

Min.83 Elm este avertizat cu cartonas galben.

Schimbare Ucraina: Shevchenko iese in aplauzele zecilor de mii de spectatori si intra Milevskiy.

Min.80 Actiune prelungita de atac a suedezilor finalizata pana la urma cu un sut slab al lui Wilhelmsson.

Min.77 Actiune buna a lui Wilhelmsson, care este insa blocat in momentul pasei de Pyatov.

Min.76 Ibrahimovici suteaza violent de la 18 metri, insa balonul il izbeste pe portarul Pyatov si scorul ramane 2-1.

Ultima schimbare la suedezi: Elmander intra in locul lui Rosenberg.

Min.70 Lansare in adancime pentru Elm, dar reluarea este slaba.

Schimbare Suedia: Wilhelmsson intra in locul lui Larsson.

INFO: Valuri in tribunele stadionului din Kiev.

Schimbare Suedia: Svensson intra in locul lui Toivonen.

Min.62 GOOOL UCRAINA !!! Konoplianka executa cornerul si acelasi Shevchenko reia in plasa de la coltul scurt! Kievul explodeaza!

Min.61 Konoplianka paseaza bine pentru Voronin, in careul suedez, sutul acestuia fiind trimis in corner.

Min.59 Gusev incearca un sut din afara careului, dar trimite peste poarta.

Min.55 GOOOL UCRAINA !!! Shevchenko restabileste egalitatea cu o lovitura de cap imparabila din centrarea lui Yarmolenko!

Min.51 GOOOL SUEDIA !!! Faza prelungita de atac a nordicilor, ucrainienii nu pot scoate balonul din propriul careu si Ibrahimovici deviaza in poarta o pasa expediata de Kallstrom!

Min.49 Buna actiunea de atac a suedezilor, numai ca sutul fara preluare trimis de Rosenberg a fost blocat excelent de Selin.

Min.46 A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

______________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.41 Gusev patrunde bine in partea dreapta, centreaza bine, insa Konoplianka reia aiurea, mult peste poarta.

Min.39 BARA SUEDIA !!! Centrare in cross pentru Ibrahimovici, care reia cu capul pe coltul lung. Mingea loveste bara portii unui Pyatov inmarmurit.

Min.38 Asediu la poarta Sudiei! Shevchenko si Yarmolenko il iau la tinta pe Isaksson.

Min.37 Konoplianka isi mai incearca norocul cu un sut la coltul lung care se duce putin pe langa poarta.

Min.35 Voronin il vede iesit din poarta pe Isaksson si suteaza de la distanta, portarul suedez respingand cu mari emotii.

Min.31 Toivonen deviaza bine catre Rosenberg iar atacantul lui Bremen suteaza fara preluare. Pyatov retine in doi timpi.

Min.29 Nazarenko centreaza slab si Isaksson retine fara probleme.

Min.26 Centrare in careul suedez, insa Voronin este prea mic si nu poate trimite pe poarta.

Min.23 Contraatac extrem de taios al Ucrainei finalizat de Shevcenko cu un sut pe langa poarta nordicilor.

Min.21 Kallstrom trimite o pasa in careul ucrainean, insa Rosenberg este surprins in offside.

Min.16 Ibrahimovici suteaza din unghi, Pyatov respinge in gheata lui Toivonen, care este surprins si nu poate relua in poarta goala.

Min.15 Nici o ocazie de poarta pana acum. Meci destul de slab.

Min.11 Cartonas galben pentru Kallstrom.

Min.10 Ibrahimovici cade in careul advers, fara a obtine lovitura de la 11 metri.

Min.4 Konoplianka incearca un sut din afara careului, insa trimite pe langa poarta lui Isaksson.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Nici stadionul din Kiev nu este plin, desi joaca tara gazda.

INFO: Ceremonie fastuoasa pentru primul meci al Ucrainei la Campionatul European.

Ucraina: Pyatov - Gusev, Haceridi, Mihalik, Selin - Voronin, Nazarenko, Timosciuk, Konoplianka - Yarmolenko, Shevchenko.

Selectioner: Oleg Blohin.

Rezerve: Koval, Goryainov, Kucher, Shevchuk, Rakitskiy, Butko, Garmash, Aliyev, Rotan, Milevskiy, Seleznyov, Devici.

Suedia: Isaksson - Lustig, Mellberg, Olsson, Granqvist - Elm, Kallstrom - Larsson, Ibrahimovic, Toivonen - Rosenberg.

Selectioner: Erik Hamren.

Rezerve: Wiland, Hansson, J. Olsson, Antonsson, Safari. Svensson, Wernbloom, Holmen, Bajrami, Wilhelmsson, Elmander, Hysen.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Ucraina Suedia rezultat Euro 2012, #Ucraina Suedia LIVE, #Ucraina Suedia Euro 2012, #rezultate Euro 2012 , #rezultate