Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

EURO 2012: Anglia invinge Ucraina si se califica in sferturi (Video)

Marti, 19 Iunie 2012, ora 23:35
6896 citiri

Nationala Angliei a obtinut, marti, calificarea in sferturile de finala ale EURO 2012, dupa ce a invins reprezentativa Ucrainei, scor 1-0, in ultima etapa a Grupei D.

Avand nevoie de victorie pentru a merge in faza eliminatorie, ucrainenii au inceput partida in ofensiva, dominand, chiar si cu Shevchenko pe banca de rezerve, prima jumatate de ora.

Devici si Yarmolenko au bifat cele mai importante ocazii pentru gazde, in timp ce Rooney a ratat poarta la o lovitura libera executata periculos de Steven Gerrard.

Englezii au echilibrat partida spre finalul reprizei, iar cele doua formatii au intrat la cabile la egalitate, scor 0-0.

Elevii lui Roy Hodgson au inscris unicul gol al partidei la trei minute de la reluare, cand Wayne Rooney, aflat la primul meci la EURO dupa suspendarea de doua etape, a profitat de gafa colosala a portarului Pyatov si a impins mingea in poarta.

Ucrainenii au revenit imediat in ofensiva, reusind sa marcheze in minutul 62, insa arbitrul n-a validat reusita. Balonul reluat de Milevsky din careu a fost respins dupa ce a depasit linia portii, insa arbitrul de tusa n-a acordat gol pentru echipa lui Blohin.

Introdusi pe final, Shevchenko si Nazarenko n-au reusit sa faca diferenta si Ucraina a parasit turneul in faza grupelor, nereusind sa profite de infrangerea suferita de Franta cu Suedia, scor 0-2. O victorie la limita i-ar fi trimis pe slavi in sferturi, alaturi de englezi.

Clasamentul final al Grupei D:

1.ANGLIA 7 puncte (5-3)

2.FRANTA 4 puncte (3-3)

-------------------------

3.Ucraina 3 puncte (2-4)

4.Suedia 3 puncte (5-5)

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, partida Ucraina - Anglia, programata in Grupa D a Campionatului European.

Desfasurarea meciului:

Final de meci! Anglia se califica in sferturi, Ucraina iese din competitie!

INFO - Suedia conduce Franta cu 2-0, dar nationala "cocosului galic" merge mai departe alaturi de Anglia.

Min.87 Ultima schimbare pentru englezi: Oxlade-Chamberlain il inlocuieste pe Rooney.

Min.86 Shevchenko intra tare la Young si primeste cartonasul galben.

Min.83 Schimbare la oaspeti: Iese Wellbeck, intra Carroll.

Min.81 Nazarenko suteaza peste poarta din marginea careului.

Min.79 Ashley Cole este avertizat de arbitru.

Min.78 Ultima schimbare la gazde: Nazarenko intra in locul lui Garmash.

Min.77 Inca o modificare la ucraineni: Butko intra in locul lui Milevsky.

Min.75 Galben si pentru Rakitskiy.

Min.74 Konoplyanka suteaza puternic de la 30 de metri, Hart respinge cu dificultate.

Min.72 Gerrard primeste cartonasul galben pentru un fault comis asupra lui Garmash.

Min.70 Shevchenko este primit cu urale pe Donbass Arena.

Min.70 Schimbare pentru gazde: Intra Shevchenko, iese Devici.

Min.69 Schimbare pentru englezi: Iese Milner, intra Walcott.

Min.67 Ashley Cole suteaza periculos la coltul scurt, Pyatov respinge.

Min.64 Cartonas galben pentru Tymoshchuk la un fault cosmis asupra lui Parker.

Min.63 Reluarile arata ca balonul trecut de linia portii. Gol valabil anulat pentru gazde!

Min.62 Milevsky suteaza din centru careului, dar balonul este respins de pe linie. Ucrainenii cer gol.

Min.58 Rakitskiy respinge din fata portii la o centrare periculoasa a englezilor.

INFO - Suedia a deschis scorul cu Franta. Golul nordicilor nu schimba insa cu nimic ecuatia calificarii, Franta si Anglia fiind formatiile care merg in sferturi la acest scor.

Min.52 Gusev centreaza periculos, dar Hart respinge in corner.

Min.50 Ucrainenii incearca da dea o replica rapida, dar englezii resping in cele din urma cu destule emotii.

Min.48 GOOOOL ANGLIA! Rooney deschide scorul dupa o gafa a portarului Pyatov, care a scapat balonul in fata portii!

Incepe repriza secunda!

--------------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.42 Yarmolenko patrunde periculos in careu, dar se incurca in propriile driblinguri si este deposedat.

Min.37 Englezii echilibreaza partida, insa ucrainenii continua sa domine statistica.

Min.34 Ucrainenii ajung din nou la poarta engleza, dar Devici intarzie pasa si balonul este respins.

Min.31 Yarmolenko primeste in careu, dar sutul sau este retinut de portarul Hart.

Min.27 Ashley Cole centreaza pentru Rooney, dar atacantul englez trimite din nou alaturi.

Min.24 Gerrard trimite periculos in careu din lovitura libera, dar Rooney reia peste poarta din cativa metri.

Min.22 Gusev patrunde spre si trage de la 18 metri, dar nu nimereste spatiul portii.

Min.18 Konoplyanka suteaza in blocaj, recupereaza balonul, iar apoi trage peste poarta.

Min.15 Rakitskiy trage peste poarta de la mare distanta.

Min.12 Englezii gafeaza in propriul careu, dar Devici suteaza in blocaj.

Min.9 Yarmolenko este blocat de doi englezi in incercarea de a patrunde spre poarta lui Hart.

Min.7 Garmash suteaza de la 25 de metri, dar ucraineanul rateaza poarta.

Min.3 Ucrainenii incep meciul in ofensiva, dar nu pun in pericol poarta lui Hart.

Incepe partida!

INFO - Meciurile pot fi urmarite in direct la TV pe posturile TVR 1 si Dolce Sport 1.

INFO - Pentru a se califica, Ucraina are nevoie de victorie, in timp ce Anglia poate merge mai departe si cu o remiza. Ambele echipe se pot califica in sferturi daca Ucraina invinge la un gol diferenta si Franta pierde cu Suedia la cel putin doua goluri.

Ucraina: Pyatov - Gusev, Rakitskiy, Khatcheridi, Selin - Tymoschuk - Yarmolenko, Konoplyanka - Garmash - Milevsky, Devici;

Rezerve: Koval, Goryainov, Kucher, Shevchuk, Mikhalik, Butko, Aliyev, Rotan, Nazarenko, Shevchenko, Voronin, Seleznyov;

Antrenor: Oleg Blohin;

Anglia: Hart - Johnson, Terry, Lescott, Cole - Milner, Gerrard, Parker, Young - Rooney - Welbeck;

Rezerve: Green, Butland, Kelly, Baines, Jones, Jagielka, Walcott, Henderson, Downing, Oxlade-Chamberlain, Carroll, Defoe;

Antrenor: Roy Hodgson;

Arbitru: Viktor Kassai (Ungaria).

Partida s-a jucat pe Donbass Arena din Donetk (Ucraina).

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Ucraina Anglia EURO 2012, #Ucraina eliminata EURO 2012, #Anglia sferturi EURO 2012, #Anglia victorie Ucraina EURO , #stiri EURO 2012