EURO 2012: Spania bate Franta si se califica in semifinale

Sambata, 23 Iunie 2012, ora 23:33
7782 citiri

Spania a castigat cu 2-0 sfertul de finala disputata sambata seara cu Franta si s-a calificat in semifinalele EURO 2012.

Spania - Franta se anunta a fi cel mai echilibrat sfert al turneului gazduit de Polonia si Ucraina, insa meciul de la Donetk n-a prea fost pe muchie de cutit.

Ibericii, lipsiti din nou de un atacant veritabil in primul "11", au inceput disputa in forta si, dupa numai 19 minute, au deschis scorul prin Xabi Alonso, aflat la meciul cu numarul 100 in nationala. Mijlocasul lui Real Madrid a reluat excelent cu capul dupa o centrare din partea stanga a lui Jordi Alba.

Francezii au iesit apoi la joc, insa Ribery si Benzema au fost blocati de fiecare data de fundasii adversi. De partea cealalta, Xavi, Silva, Iniesta si Fabregas au continuat sa puna in pericol poarta francezilor, insa Lloris a fost la post.

Repriza a doua i-a adus mai mult in atac pe "cocosii galici", insa din nou fara izbanda pe tabela de marcaj, care s-a mai schimbat, insa tot in dreptul spaniolilor.

In ultimul minut al partidei, nou-intratul Pedro a obtinut o lovitura de la 11 metri, iar Xabi Alonso a transformat cu siguranta.

Spania a obtinut astfel calificarea in semifinale, o calificare obtinuta mai usor decat se asteptau. In penultimul act, trupa lui Del Bosque va da piept cu vecina Portugalia.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Spania si Franta, din cadrul sferturilor de finala ale EURO 2012.

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90+1 - GOOOL SPANIA !!! Bate Alonso si transforma cu siguranta !!!

min.90 - PENALTI PENTRU SPANIA! Pedro e faultat in careu de Reveiller si arbitrul arata punctul cu var!

min.88 - Rami trimite cu capul pe langa poarta aparata de Casillas.

min.84 - Ultima schimbare si la spanioli: iese Iniesta, intra Cazorla.

min.79 - Ultima schimbare facuta de Laurent Blanc: intra Giroud, iese M'Vila.

min.76 - Menez protesteaza si vede un cartonas galben. Daca Franta va ajunge in semifinale, mijlocasul lui PSG nu va fi prezent, din cauza cumului de cartonase galbene.

min.71 - Casillas agata o centrare periculoasa a lui Ribery.

min.69 - Koscielny respinge din fata lui Torres.

min.67 - Inca o schimbare la spanioli: iese Fabregas, intra Torres.

min.66 - Rami se intinde si respinge din piciorul lui Fabregas.

min.65 - Muta si spaniolii: iese Silva, intra Pedro.

min.65 - Dubla schimbare la francezi: ies Debuchy si Malouda, intra Menez si Nasri.

min.64 - Benzema trimite mult peste poarta.

min.62 - Lloris iese din poarta si respinge mingea din picioarele lui Fabregas. Mare ocazie a ibericilor.

min.60 - Debuchy trimite cu capul putin peste poarta lui Casillas.

min.59 - Reveillere indeparteaza o centrare buna a lui Fabregas.

min.52 - Ramos are o interventie de zile mari si blocheaza o actiune periculoasa a lui Ribery.

min.51 - Xabi Alonso trimite mult peste poarta aparata de Lloris.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.42 - Cabaye vede cartonasul galben, dupa o talpa pusa lui Busquets.

min.38 - Combinatie superba intre Fabregas si Iniesta, blocat in ultimul moment de Koscielny.

min.32 - Emotii pentru Casillas la un corner al lui Riberry. In cele din urma, goalkeeperul spaniol retine mingea.

min.32 - Casillas scoate de la vinclu o minge trimisa excelent din lovitura libera de Cabaye.

min.31 - Ramos il blcoheaza neregulamentar pe Benzema si primeste cartonasul galben.

min.30 - Fabregas trimite cu capul peste poarta.

min.29 - Revelliere il blcoheaza in ultimul moment pe Iniesta.

min.26 - Benzema trimite mult peste poarta dintr-o lovitura libera de la 30 de metri.

min.23 - Actiune buna de atac a francezilor, incheiata insa cu centrarea total aiurea a lui Debuchy, folosit mijlocas dreapta in aceasta partida.

min.20 - Xavi trimite peste poarta francezilor.

min.19 - GOOOL SPANIA !!! Alonso inscrie cu capul dupa o centrare perfecta din stanga a lui Alba !!!

min.11 - Spaniolii continua sa preseze, insa nu reusesc sa se apropie periculos de poarta francezilor.

min.8 - Lloris prinde o minge trimisa de la mare distanta.

min.6 - Fabregas cade in careu dupa un duel cu Clichy, insa arbitrul nu acorda nimic. Atacantul spaniolilor isi pune mainile in cap!

ora 21:45 - INCEPUTUL MECIULUI

INFO: Intalnirea are loc pe Donbass Arena din Donetk.

INFO: Partida e transmisa in direct la TV de TVR 1 si Dolce Sport 1.

INFO: Spania a ajuns in sferturi dupa ce-a castigat Grupa C (1-1 cu Italia, 4-0 cu Irlanda si 1-0 cu Croatia), in timp ce Franta a obtinut calificarea in primele 8 echipe ale Europei dupa ce a obtinut locul 2 in Grupa D (1-1 cu Anglia, 2-0 cu Ucraina si 0-2 cu Suedia).

INFO: Castigatoarea sfertului dintre Spania si Franta va intalni Portugalia in semifinale.

ECHIPELE:

SPANIA: Casillas - Arbeloa, Ramos, Pique, Alba - Silva, Xavi, Busquets, Alonso, Iniesta - Fabregas.

Antrenor: Vicente del Bosque.

FRANTA: Lloris - Reveillere, Rami, Koscielny, Clichy - Debuchy, M'Vila, Cabaye, Malouda, Ribery - Benzema.

Antrenor: Laurent Blanc.

Arbitru: Nicola Rizzoli (Italia).

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Spania invins Franta, #Spania semifinale EURO 2012, #Franta eliminata EURO 2012, #LIVE Spania Franta, #Spania Franta EURO 2012, #Spania Franta sferturi EURO , #stiri EURO 2012